[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

اسید فولیک و خواصی که شاید از آن ها بی‌اطلاع باشید، روزنامه شیراز نوین

اسید فولیک نوعی ویتامین B است که به طور معمول در غذاهایی مانند لوبیا خشک، نخود فرنگی، عدس، پرتقال، جگر، مارچوبه، چغندر، کلم بروکلی، جوانه بروکسل و اسفناج یافت می شود.
به گزارش طبنا نیوز، احتمالاً شما نیز از خواص و فواید مصرف اسید فولیک شنیده‌اید، در ادامه با مقاله‌ای از TheDrugs، به شرح خواص این ماده می پردازیم.
اسید فولیک نوعی ویتامین B است که به طور معمول در غذاهایی مانند لوبیا خشک، نخود فرنگی، عدس، پرتقال، محصولات گندم کامل، جگر، مارچوبه، چغندر، کلم بروکلی، جوانه بروکسل و اسفناج یافت می شود.
اسید فولیک به بدن شما کمک می کند تا بدن شما سلول‌های جدیدی را تولید و نگهداری کند و همچنین به جلوگیری از تغییر در DNA که منجر به سرطان می شود نیز کمک می کند.
به عنوان یک دارو، از اسید فولیک برای درمان کمبود اسید فولیک و انواع خاصی از کم خونی (عدم وجود گلبول‌های قرمز) ناشی از کمبود اسید فولیک استفاده می شود.
اسیدفولیک گاهی همراه با سایر داروها برای درمان کم خونی لوزه ای،یا آپلاستیک استفاده می شود، اما کمبود ویتامین B12 را درمان نمی کند و از آسیب های احتمالی نخاع جلوگیری نمی کند. بنابرین شما باید تمام داروهای خود را طبق دستورالعمل مصرف کنید.
اطلاعات مهم
اگر تاکنون واکنش آلرژیک به اسید فولیک داشته‌اید، نباید از این دارو استفاده کنید.
قبل از مصرف اسید فولیک، به پزشک خود بگویید که آیا شما بیماری کلیوی دارید (یا دیالیز انجام می دهید) و یا عفونتی در بدن دارید. اگر یک فرد الکلی هستید یا هر نوع کم خونی دارید که توسط پزشک تشخیص داده نشده و با آزمایش آزمایشگاهی تأیید شده است نیز باید به دکتر اطلاع دهید.
در مورد مصرف اسید فولیک در دوران بارداری یا هنگام شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. اسیدفولیک گاهی همراه با سایر داروها برای درمان کم خونی لگنی استفاده می شود.
قبل از مصرف دارو حتماً بخوانید
همانطور که پیش‌تر ذکر شد اگر تاکنون واکنش آلرژیک به اسید فولیک داشته‌اید، نباید از این دارو استفاده کنید.
اگر هر یک از این شرایط دیگر را دارید، ممکن است برای استفاده بی خطر از اسید فولیک به تنظیم دوز یا آزمایشات ویژه نیاز داشته باشید:
*کم خونی همولیتیک
*کم خونی خطرناک
*کم خونی که توسط پزشک تشخیص داده نشده اما با آزمایش آزمایشگاهی تأیید شده
*هرگونه عفونت در بدن
*الکلی هستید
اسید فولیک انتظار نمی رود که برای نوزاد متولد نشده مضر باشد و حتی در حین بارداری ممکن است میزان مصرف شما افزایش یابد. در مورد مصرف اسید فولیک در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید. در صورت شیردهی کودک، نیاز شما به دوز این دارو ممکن است متفاوت باشد. در صورت شیردهی از پزشک خود در مورد مصرف اسید فولیک سؤال کنید.
چگونه باید این دارو را مصرف کنیم؟
اسیدفولیک را دقیقاً مطابق با دستور پزشک خود مصرف کنید. آن را در مقادیر بیشتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید. دستورالعمل روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید.
اسید فولیک را با یک لیوان آب کامل مصرف کنید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد تا اطمینان حاصل کند که از این دارو بهترین نتیجه را می گیرید.
اسید فولیک را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگه دارید.
اگر یک دوز را از دست بدهیم چه اتفاقی می‌افتد؟
دوز از دست رفته را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریباً نوبت بعدی شما رسیده است، تا آن زمان صبر کنید تا دارو را مصرف کرده و دوز از دست رفته را نادیده بگیرید. برای جبران دوز از دست رفته داروی اضافی مصرف نکنید.
اگر بیش از حد مصرف کنیم، چه اتفاقی می افتد؟
اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو استفاده کرده‌اید، فوریت‌های پزشکی را جستجو کنید.
علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل بی حسی یا سوزن سوزن شدن، درد دهان و زبان، ضعف، احساس سردرگمی، احساس خستگی یا مشکل در تمرکز باشد.
از چه چیزی هنگام مصرف اسید فولیک باید اجتناب کنیم؟
دستورالعمل پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در غذا، نوشیدنی یا فعالیت دنبال کنید.
عوارض جانبی این دارو چیست؟
در صورت وجود هر یک از این علائم واکنش آلرژیک به اسید فولیک مانند کهیر، تنفس دشوار، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو شما باید مصرف دارو را قطع کنید.
عوارض جانبی کم خطرتر کمتر اتفاق می‌افتند، اما ممکن است شامل موارد زیر باشند:
*گرگرفتگی
*حالت تهوع، از دست دادن اشتها
*نفخ، گاز
*طعم تلخ یا ناخوشایند در دهان
*مشکلات خواب
*افسردگی
*احساس هیجان یا تحریک پذیری
این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد دیگر نیز ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.
اطلاعات دوز مصرف
دوز معمول بزرگسالان برای کم خونی مگالوبلاستیک:
1 میلی گرم خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا چهار بار در روز است و احتمالاً تا زمانی که علائم بالینی کمبود فولات و مشخصات خون‌شناسی عادی شود، ادامه می یابد.
دوز معمول بزرگسالان برای کمبود اسید فولیک:
400 تا 800 میکروگرم به صورت خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا چهار بار در روز است.
خانم‌ها در سن باروری، خانم‌های باردار و شیرده:800 میکروگرم به صورت خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا چهار بار در روز است.
دوز معمول برای درمان کمبود اسید فولیک در کودکان:
شیرخوار:
1/0 میلی گرم خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا چهار بار در روز است.
کودک:
دوز اولیه: 1 میلی گرم به صورت خوراکی، عضلانی، زیرپوستی یا یک بار در روز است.
دوز نگهداری:
1 تا 10 سال: 0.1 تا 0.4 میلی گرم خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا یک بار در روز.
بیشتر از 10 سال: 5/0 میلی گرم به صورت خوراکی، عضلانی، زیر پوستی یا 4 بار در روز.
چه داروهای دیگری روی اسید فولیک تأثیر می گذارند؟
ممکن است دوز داروهای دیگری که مصرف می کنید در هنگام مصرف این دارو تغییر یابد.
در مورد تمام داروهای دیگری که استفاده می‌کنید، به پزشک خود بگویید، به ویژه:
داروی raltitrexed
فنیتوئین (دیلانتین)
متوترکسات (روماتکس، Trexall)
پیریمامین (داراپریم)
تتراسایکلین (علا-تت، برودپشت، سومین)
باربیتورات ها
داروهای تشنج مانند فنیتوئین (دیلانتین) یا پریمیدون (میسولین)
این لیست کامل نیست و ممکن است داروهای دیگری نیز وجود داشته باشد که با اسید فولیک ارتباط برقرار کنند. در مورد تمام داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها، مواد معدنی، محصولات گیاهی و داروهای تجویز شده توسط پزشکان دیگر به پزشک خود بگویید. بدون گفتن پزشک، داروی جدیدی را شروع نکنید.
اطلاعات بیشتر
به یاد داشته باشید، این دارو و تمام داروهای دیگر را از دسترس کودکان دور نگه دارید، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از اسید فولیک فقط برای نشانه‌های تجویز شده استفاده کنید.
برای اطمینان از اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه، در مورد شرایط شخصی شما، همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی