[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

برنامه بوم نیازمند تولید محتواست ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: با توجه به مأموریت‌های گسترده وزارت میراث فرهنگی در سه مقوله فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌توانیم در این زمینه ورود خوبی به برنامه بوم داشته باشیم که در این راستا نیازمند تشکیل تیمی برای تولید محتوا و تأمین مدرس برای محتوا هستیم.
دکتر فرهاد اسماعیلی که به عنوان نماینده مدیران آموزش و پرورش کشور در جلسه مشترک وزرای آموزش و پرورش و میراث فرهنگی با مدیران کل آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و رؤسای ادارات آموزش و پرورش سراسر کشور به صورت برخط و در شبکه شاد با اشاره به وجود مدارسی که ثبت میراث فرهنگی هستند، گفت: این مدارس برای بازسازی و نگهداشت نیاز به اطلاعات خاصی دارند؛ چراکه تعمیر آنها نیاز به تکنیک خاص دارد و در حوزه اختیار و تخصص ما نیست.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس ضمن تقاضا از هیئت دولت و وزیر آموزش و پرورش برای اختصاص ردیف بودجه به مدارسی که ثبت میراث فرهنگی هستند، افزود: نیاز است ردیف بودجه اختصاصی از حیث میراث فرهنگی و حفظ تأمین سلامت دانش آموزان برای این مدارس داشته باشیم.
اسماعیلی گفت: ما ظرفیتی بزرگ به نام بوم داریم که سرواژه برنامه ویژه مدرسه است و می‌تواند فصل مشترک همکاری‌های وزارت آموزش و پرورش و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری شود و حضور در مدرسه را رسمیت و عینیت بخشد.
وی افزود: با اجرای برنامه بوم، مدیر مدرسه می‌تواند با شورای مدرسه تصمیم گیری کند و 2 ساعت از سرفصل‌های آموزشی را در هفته به موضوعی که موردنیاز است اختصاص دهد. 
مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: برای تحقق توسعه پایدار در حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی نیازمند فرهنگ سازی در مدارس هستیم و با توجه به مأموریت‌های گسترده وزارت میراث فرهنگی در سه مقوله فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌توانیم در این زمینه ورود خوبی به برنامه بوم داشته باشیم که در این راستا نیازمند تشکیل تیمی برای تولید محتوا و تأمین مدرس برای محتوا هستیم.
اسماعیلی گفت: هرچه این طرح استانی‌تر و به مدرسه نزدیک‌تر شود به برنامه بوم نزدیک‌تر و مؤثرتر است و می‌توان به سه مقوله میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نقطه ای تر نگاه کرد.
وی بیان داشت: اگر در سطح کلان کمیته مشترکی بین دو وزارت برای بحث برنامه بوم و طراحی کلیات در این زمینه تشکیل شود، استان‌ها می‌توانند با تعامل بیشتر در این زمینه به فرهنگ سازی و بحث‌های هویتی کمک کنند.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس با اشاره به راهکار ششم سند تحول بنیادین گفت: در این راهکار نکته ای را در زمینه بحث تأسیس موزه‌های علوم و فنون متذکر می‌شوند که می‌تواند فصل مشترک ما باشد و تقاضا داریم مجالی در استان‌ها ایجاد شود که از لحاظ فنی در تأسیس موزه‌ها کمک دهند.
اسماعیلی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در استان فارس در خصوص پیگیری راهکار ششم سند تحول بنیادین و ورود به بحث تأسیس موزه افزود: خوشبختانه در حال حاضر در شهرستان فسا دارای یک موزه هستیم و در شهر شیراز نیز در حال راه اندازی یک موزه تاریخ و اسناد آموزش و پرورش و یک موزه عشایری هستیم. 
مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین خواستار برنامه ریزی برای ایجاد موزه‌های علوم و فنون آموزش و پرورش در تمامی استان‌ها شد که می‌تواند به عنوان موزه‌هایی مطالعاتی و تحقیقاتی در رونق بحث گردشگری و حوزه یادگیری شوند.
خاطر نشان می‌شود در این جلسه پیشنهادات طرح بوم و تأسیس موزه‌های علوم و فنون که توسط مدیرکل آموزش و پرورش فارس ارائه شد، مورد توجه ویژه حاجی میرزایی و مونسان وزرای آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری کشور قرار گرفت و دستور پیگیری آن داده شد.
بنا بر این گزارش در این جلسه دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز حضور داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی