[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

۶۷۰هزار نفر بیمه بیکاری کرونا گرفتند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کاربا بیان اینکه پرونده بیمه بیکاری کرونا بسته شده است، گفت: طی ماه‌های اسفند ۹۸ و دو ماه ابتدای امسال جمعاً ۶۷۰هزار نفر بیمه بیکاری دوره کرونا را دریافت کردند.
مسعود بابایی در گفت و گو با مهر، درمورد وضعیت واریز بیمه بیکاری طی سال جاری اظهار داشت: مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۹۹ را ایام مرتبط با حوادث غیرمترقبه اعلام کرد؛ از این رو تا این تاریخ بیمه بیکاری کرونا به حساب افراد بیکار شده واریز شد؛ پس از این تاریخ بیمه بیکاری به صورت عادی و بر اساس ماده ۷ قانون بیمه بیکاری واریز شد.
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در همین راستا یک سامانه جدید طراحی کردیم تا کسانی که بیکاری‌شان تداوم داشت، در این سامانه ثبت نام کنند تا از ابتدای خرداد ماه به این سمت، بیمه بیکاری را بر اساس قانون بیمه بیکاری دریافت کنند. وی تصریح کرد: از سال ۹۴ به این سو ۲۲۰هزار نفر بیکار داشتیم که بیمه بیکاری می‌گرفتند؛ علاوه بر این از ابتدای خردادماه تاکنون نیز حدود ۱۶۰هزار بیکارشده عادی (بیکارشدنشان ارتباطی به کرونا ندارد) تعیین تکلیف شده و برای حدود ۱۰۰هزار نفر بیمه بیکاری واریز شده است.
بابایی افزود: در صورت واجد شرایط بودن، افراد مجرد حداکثر ۳۶ ماه و متأهل ۵۰ ماه بر اساس سابقه بیمه، بیمه بیکاری دریافت می‌کنند. مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص بیمه بیکاری ناشی از کرونا نیز گفت: پرونده بیمه بیکاری ناشی از کرونا بسته شده است و فقط ۶۲هزار نفر با اعتبار ۹۲میلیارد تومان باقی مانده بودند که خزانه به حساب تأمین اجتماعی واریز کرده تا تأمین اجتماعی به حساب این افراد واریز کند که این موضوع در اختیار ما نیست اما انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر پرداختی‌ها انجام شود؛ زیرا دلیلی وجود ندارد که واریزی‌ها با تأخیر صورت گیرد.
وی افزود: به طور کلی در بخش کرونا در کشور ۷۳۰هزار نفر از بیمه‌شدگان شغل خود را از دست دادند. از این تعداد ۶۷۰هزار نفر مقرری دریافت کردند و ۶۲هزار نفر باقی مانده اند. بیمه بیکاری به افرادی که به دلیل شیوع کرونا شغل خود را از دست دادند، طی ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت امسال یعنی جمعاً سه ماه پرداخت شد. بابایی ادامه داد: ثبت نام برای دریافت بیمه بیکاری تا مرحله پرداخت از طریق سامانه انجام می‌شود و اگر فرد نقص پرونده نداشته باشد، تقریباً یک ماه بعد بیمه بیکاری دریافت می‌کند؛ در واقع هر زمانی که فرد ثبت نام کند پانزدهم ماه بعد، مقرری را دریافت خواهد کرد. مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: نقص پرونده نیز بیشتر مربوط به وضعیت قرارداد افراد می‌شود؛ به عنوان نمونه فرد در سامانه اعلام می‌کند که قرارداد دارد، اما مشخص می‌شود که فاقد قرارداد است؛ از این رو باید به مراجع حل اختلاف برای طرح دعوی برود که این مسئله فرایند را طولانی می‌کند. وی افزود: متقاضی می‌تواند در سامانه تمام پروسه کار خود را ببیند و حتی موارد مربوط به نقص پرونده را نیز مشاهده خواهد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی