[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

در جشنواره مطبوعات حامی حقوق مصرف‌کننده مطرح شد- حکومت بی‌اعتمادی در عصر مدرنیسم ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، با واکاوی سه دوره مختلف زندگی از عصر کشاورزی و فئودالیسم تا عصر صنعت، گفت: دنیای بی اعتمادی بر عصر مدرنیسم حاکم شده است. بهزاد مریدی در آیین پایانی جشنواره مطبوعات حامی حقوق مصرف کننده، با واکاوی سه دوره مختلف زندگی از عصر کشاورزی و فئودالیسم تا عصر صنعت، گفت: مردم به واسطه اتفاقات مختلف نیاز به تبلیغ را احساس کردند. وی با اشاره به اینکه واسطه‌ها برای تبلیغ کالاها به وجود آمدند، تأکید کرد: امروز بهتر است عده‌ای از کالا بنویسند و این بهتر از هزاران تبلیغ است و همچنین با اشاره به اینکه تبلیغات تلاش برای مسخر کردن ذهن مخاطب دارد، یادآور شد: اما مطبوعات برای معرفی یک تلاش دوسویه دارد. دکتر مریدی با بیان اینکه دنیای بی اعتمادی بر عصر مدرنیسم حاکم شده و این جشنواره نیز با هدف نقش مطبوعات و رسانه در اعتمادسازی به مردم تشکیل شد، اظهار داشت: مطبوعات، گفته‌های راستین عصر مدرنیسم هستند. این مقام فرهنگی استان افزود: مطبوعات و تبلیغات با هم تفاوت دارند و متقاعد کردن انسان در عصر امروز، کار دشواری است و در این مسیر صنعتگر و مالک نمی‌تواند خود به تنهایی مبلغ باشد و واسطه‌ها به مفهوم زبانی جدی از مصرف تا خالق اثر حضور دارند و از فضایی که صرفاً گفت‌وگوی خالق اثر با مصرف کننده را دربر دارد، پرهیز می‌کند تا مشخص شود کدام یک در معرفی پیروز خواهند شد. دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: بنا بود انسان اشرف مخلوقات بر زمین هبوط کند، اما ادامه دهنده حیوانات بود و با مصرف گرایی بر زمین شوک وارد کرد و نهایتاً انسان فرو ریخت و عصر مدرنیست شکل گرفت و ما به مرحله تولید انبوه و بازار و مخاطب سازی وارد شدیم. عصر مدرنیسم نیازمند گفتمان دو سویه است و بناست در این عصر، تولید کننده‌ها، کالاهای خود را در تمام دنیا به فروش برسانند و این یعنی انسان فرو ریخته و این انسان خیلی سخت است که با زبان صرف ما ارتباط بگیرد؛ کسی که ذهنش با پوچی مطلق گره خورده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: در جامعه‌ای که ارزش‌ها فرو ریخته صنعتگر خود نمی‌تواند مبلغ کالا باشد. هزار سال این رویه را پذیرفتند و بنا نیست همان گونه باشد. واسطه‌ها به مفهوم زبان گویا از مصرف کننده تا خالق اثر و از خالق تا مصرف کننده خواهند بود. مبلغان و مبشران که تبشیردهنده مخلوقات هستند یا تبلیغات، کدام یک پیروزند؟ آیا تولیدکننده صرفاً با تبلیغات صرف به نتیجه می‌رسد یا خیر؟
بهزاد مریدی ابراز داشت: مطبوعات تلاش بر گفت‌وگوی پیرامونی دوسویه یک اثر را دارد. ما صدها محصول را دور و بر خودمان می‌شناسیم. کدام یک بهتر است. وقتی به آنکه اعتماد داریم بگوییم فلان محصول را بگیر، باید در وهله اول به او بفهمانیم کدام محصول خوب است و برتری دارد و مطبوعات به راستی گفته‌های راستین عصر مدرن‌اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فارس با اشاره به نقش مطبوعات در جلب اعتماد مصرف‌کنندگان اظهار داشت: در دنیای امروز که عصر بی‌اعتمادی است، عده‌ای راستگو و باصداقت در قالب رسانه می‌توانند حقوق مصرف‌کننده را حفظ کرده و برای صنعت گران نیز مبلغی صدیق باشند و در عصر مدرنیته باید به گفته‌های راستین اعتماد داشت تا در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کننده در دنیای امروز، مطبوعات تعاملی دوسویه را به وجود آورده‌ و هم صنعتگر و هم مصرف‌کننده به هدف خود برسند.
رسالت نقد منصفانه
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار فارس معتقد است، بخش دولتی و رسانه‌ها دو بال ارتقای سطح رفاه اجتماعی مردم در هر جامعه‌ای به شمار می‌روند.
یداله رحمانی نیز در مراسم یاد شده که با حضور خبرنگاران و جمعی از صنعتگران و فعالان اقتصادی فارس در هتل الیزه برگزار شد، گفت: گرچه دولت باید با برنامه ریزی مناسب به حمایت از تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات برای تولید کالای باکیفیت و ارائه خدمات مطلوب بپردازد، اما رسانه‌ها می‌توانند با انتشار اخبار و گزارش‌ها و تحلیل‌ها، به فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان که بخشی از حقوق شهروندی است، بپردازند و آنچه را که از دید مسئولان دولتی پنهان مانده متذکر شوند و برای رفع نقیصه‌ها به کمک دولت بیایند. وی با تأکید بر ایجاد تعامل مثبت بین دو بخش دولتی و رسانه‌ها، اظهار داشت: دولت باید به نقدهای منصفانه خبرنگاران به دید راهکارهایی برای بهبود مشکلات و معضلات موجود بنگرد و رسانه‌ها نیز باید در نقدها و مباحثی که مطرح می‌کنند از آمار و اطلاعات صحیح بهره ببرند و از انتشار مطالب غیرواقع خودداری کنند. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار فارس تأکید کرد: اگر تعامل اینچنینی بین دولت و رسانه‌ها برقرار شود، شاهد حرکت‌های مطلوبی در زمینه حمایت از حقوق مصرف کنندگان در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی خواهیم بود که همه زندگی مردم را دربر خواهد گرفت. رحمانی برگزاری جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را برای تحقق تعامل دو جانبه و مثبت بین دولت و رسانه‌ها اثرگذار و مثبت ارزیابی کرد و گفت: بدون شک قلم زدن در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان و احترام به حقوق مشتریان، در شناسایی مشکلات این بخش و رفع این مشکلات و معضلات اثر دارد و باید که از خبرنگارانی که با نوشتارشان از حقوق مصرف کنندگان دفاع می‌کنند، قدردانی کرد. وی همچنین تولید محتوا در خصوص شعار سال «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید» از سوی رسانه‌ها را یک ضرورت دانست و گفت: امیدواریم با همت مسئولان، مردم و رسانه‌های استان پایان امسال عملکرد استان در خصوص تحقق شعار سال مثبت باشد و شاهد اتفاقات خوبی در فارس با اجرایی شدن این مهم باشیم.
رسانه‌ها و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در اختتامیه سومین جشنواره استانی مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان به خبرنگاران توصیه کرد برای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان، تلاششان را دوچندان کنند. علی همتی در جمع اصحاب رسانه‌های فارس افزود: نقش رسانه‌ها در فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان غیرقابل انکار است و خبرنگاران با تهیه مطالب و تولید محتوا پیرامون مبحث رعایت حقوق مصرف کنندگان و لزوم احترام به این حقوق، در حقیقت به فرهنگ سازی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی و اعتمادسازی برای مصرف کالای داخلی می‌پردازند و به رونق اقتصادی جامعه کمک شایانی می‌کنند. وی با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، گفت: امیدوارم خبرنگاران و روزنامه نگاران فارس از هم اکنون برای آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان قلم بزنند و به تولید محتوا در این زمینه بپردازند ضمن آنکه در چهارمین جشنواره که با همت این سازمان و اداره کل ارشاد فارس برگزار خواهد شد رسانه‌های فارس بدرخشند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین به ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان برای رونق صنعت و معدن در این استان پرداخت و اظهار داشت: برای رونق تولید در این استان تاکنون به ٤٣١واحد تولیدی مبلغ ٥٨٩میلیارد تومان تسهیلات تزریق شده که جا دارد از بانک‌ها برای همکاری در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی فارس قدردانی شود. همتی همچنین از رشد ٥٠درصدی صادرات غیرنفتی فارس در سال گذشته خبر داد و گفت: امیدواریم امسال نیز بتوانیم با ادامه ثبات و انضباط مالی در کشور و حمایت‌های مناسب از صنعتگران و صادرکنندگان شاهد رشد صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال بیشتری در استان باشیم. این مقام مسئول در پایان سخنان خود به انتخابات پیش رو اشاره کرد و نقش رسانه‌ها را در ترغیب مردم برای حضور پرشور در انتخابات اثرگذار توصیف کرد و گفت: امیدوارم امسال نیز همچون سال‌های گذشته شاهد انتخابات پرشوری باشیم.
ترویج روحیه مطالبه‌گری
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: هدف از برگزاری جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ترویج روحیه مطالبه گری بین مصرف کنندگان است. محمدابراهیم صداقت نیز اظهار داشت: اگر مصرف کنندگان از بی تفاوتی خارج شوند، بدون شک تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات در کشور برای تولید محصولات باکیفیت‌تر و ارائه خدمات مطلوب‌تر برنامه ریزی خواهند کرد. وی همچنین به ارائه گزارشی از روند برگزاری سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان پرداخت و گفت: امسال این جشنواره به صورت مستقل و با همکاری دو سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در دو بخش نگاه حرفه‌ای که به مسائل حقوق مصرف کنندگان می‌پرداخت و نگاه ویژه که بر اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی تأکید داشت، برگزار شد که ٣٤نفر از خبرنگاران استان با ارسال ١٣٥اثر در این جشنواره مشارکت کردند. وی اضافه کرد: از این تعداد آثار ارسالی ٧٩اثر به مرحله داوری راه یافت که شامل ٣١گزارش و ٢٢خبر در بخش حرفه‌ای (رعایت حقوق مصرف کنندگان) و ٢٦اثر در بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی) بود. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به برگزیده شدن ١٣نفر در ٣بخش خبر، گزارش و نگاه ویژه گفت: معتقدیم برای رعایت حقوق مصرف کنندگان باید فرهنگ سازی صورت گیرد و وظیفه خطیر این امر بر دوش رسانه‌هاست. بر همین اساس در نظر داریم چهارمین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم. به گفته صداقت این امر سبب می‌شود تا رسانه‌های دیگر استان‌ها نیز به کمک مطالبه گری مردم به عنوان مصرف کنندگان بیایند و اهمیت این موضوع را به تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات را متذکر شده تا آنها در راستای تولید کالاها و ارائه خدمات با کیفیت‌تر با احترام به اصل مشتری مداری گام بردارند.
در پایان بیانیه هیئت داوران توسط دکتر شاکر، به عنوان داور جشنواره و رئیس دانشکده خبر شیراز قرائت شد و اسامی منتخبان سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان فارس نیز بدین شرح اعلام گردید: 
به نام خداوند لوح و قلم، پرونده سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان فارس در شرایطی بسته می‌شود که در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»یک گام رو به جلو در راستای تحقق شعار سال از سوی رهبر انقلاب به شمار می‌رود. آنچه که در این مبحث باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، روزنامه نگاری توسعه است. روزنامه نگاری توسعه ارزش‌های خبری سنتی را به چالش می‌کشد و به نیاز‌های مردم عادی اولویت می‌دهد و عینیت را یک اسطوره می‌داند. در این راه آنچه نباید مورد غفلت قرار گیرد، مسئولیت اجتماعی روزنامه نگاران است که به آنها گوشزد می‌کند در هر شرایطی باید بر اساس وجدان و اصول اخلاقی حرکت کنند. از این منظر جشنواره مطبوعات، رویدادی خجسته است که تداوم و تدارکش نیازو یک الزام است.
نقدهای وارده
بررسی آثار نشان می‌داد که متأسفانه هنوز اکثریت مطبوعات و خبرگزاری‌های این استان از برخی اصول حرفه‌ای بهره لازم را نمی‌برند. روتیتر، سوتیتر، عکس مرتبط با موضوع و میان تیترها اگرچه ازچارچوب‌های فرعی در حوزه روزنامه نگاری به شمار می‌رود، ولی کاربرد آن می‌تواند جذابیت دوچندانی به مخاطب منتقل نماید.هرچند برخی رسانه‌های شرکت کننده از این موارد نیز بهره جسته بودند ولی اصول غیرحرفه‌ای به وفور نشان داده شده است؛ برای نمونه میان تیتر‌های طولانی در گزارش‌های خبری و استفاده محض از سبک خبری هرم وارونه شاهد این مدعاست. این در حالی است که خبرنگاران با بهره از دیگر سبک‌های خبری می‌توانند بهتر واقعیت‌ها و مطالبات روز جامعه را به عنوان چشم بیدار جامعه منتشر نمایند. منبع خبری از اصول مهم اخلاقی و حرفه‌ای در علم روزنامه نگاری به شمار می‌رود. اکثریت مطالب هیچ استنادی به منابع خبری نشده بود یا خبرنگاران برای اینکه مطالب خود را حداقل به حد استاندارد گزارش برسانند، با کپی از برخی مطالب خبرگزاری‌ها به طولانی بودن و مهم بودن گزارش و مطالب خود تأکید داشتند. باید توجه داشت که نقل قول‌ها و توجه به استنادهای منابع خبری است که یک مطلب و گزارش را موثق و در عین حال حرفه‌ای شکل می‌دهد. وقتی جشنواره‌ای حول موضوع اقتصادی و از همه مهمتر حقوق مصرف کنندگان برگزار می‌شود، روزنامه نگار باید «رویکرد مردمی و توسعه ای» را در اولویت کاری خود بیش از پیش برجسته نماید؛ این در حالی است که مطالب منتشر شده برای شرکت در این جشنواره نشان می‌داد عناصر خبری چرایی و چگونگی که از سرچشمه‌های مهم این نوع رویکرد است، دیده نشده است. هنوز ارزش خبری شهرت اولویت برجسته رسانه‌هاست. این مسئله به وفور در آثار شرکت کنندگان دیده شد. روزنامه نگار مطالبه گر است و باید از ارزش خبری شهرت که بله قربان گویی را تداعی می‌کند، فاصله بگیرد و همان طور که در بند قبلی ذکر شد، رویکرد مردمی و توسعه‌ای داشته باشد. برای همین توصیه می‌شود ارزش خبری دربرگیری، برخورد و فراوانی با تکیه بر عناصر خبری چرایی و چگونگی مورد توجه قرار گیرد. وفاداری به ساختار نوشتار با رویکرد بومی و منطقه‌ای مهم است. رسانه‌های محلی نباید با ملاک قرار دادن نشریات کشور پیرو جریان ملی باشند، بلکه با توجه به ارزش‌ها بومی و منطقه‌ای خود باید مطالب را انتشار دهند. بعضاً آثار جشنواره نشان داد که رویکرد ملی برجسته و غالب‌تر از رویکرد بومی و منطقه‌ای استان فارس است که این امر نمی‌تواند در توسعه و رفع برخی نقیصه‌ها مثمر ثمر واقع گردد. البته در این بند باید متذکر شوم که ورود بی مقدمه به موضوعات، ضعف در نتیجه گیری هدفمند و تأثیرگذار، طولانی بودن یا مختصر بودن و بی توجهی به قالب و ماهیت از دیگر نقاط ضعف آثار ارسالی به این جشنواره بوده است. آنچه که در مجموع از ارزیابی آثار این بخش می‌توان بیان نمود، آن است که نگاه ویژه و بومی همه شرکت کنندگان به مسائل و مشکلات پیش رو و جامع نگری آنها قابل ستایش است اما عدم استفاده از سبک‌های خبری مدرن همچون وال استریت ژورنال، ساعت شنی، گیلاس و... که می‌تواند باعث ترسیم جذابیت، خلاقیت و موجز نویسی و ایجاد ارتباط عمیق‌تر با مخاطب گردد، مشهود می‌باشد.
سخن پایانی: برگزاری جشنواره‌های مطبوعاتی و تقدیر از سربازان بزرگ جبهه فرهنگی نظام اسلامی، کاری بایسته و درخور تقدیر است. لذا ضمن اذعان به رشد کیفی و کمی آثار و آفرینش‌های همکاران رسانه‌ای استان فرهنگی فارس، اعتقاد راسخ دارم که با تلاش و توجه خبرنگاران به آموزش بیشتر و استفاده از تجربیات رسانه‌های حرفه‌ای به رغم برخی مشکلات، شاهد روزهای بهتر و روشن‌تری برای رسانه‌های استان‌ فارس خواهیم بود. همچنین برگزاری کلاس و دوره‌های آموزشی با رویکرد «روزنامه نگاری توسعه» می‌تواند در پیشبرد هرچه بهتر خبرنگاران و روزنامه نگاران استان مثمر ثمر واقع گردد. ان‌شاءالله
امیرترقی نژاد؛ رئیس هیئت داوران و عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (ifj) و مدرس رشته روزنامه نگاری
منتخبان سومین جشنواره مطبوعات 
در بخش خبر (نگاه حرفه ای) مقام اول: مریم مرادی خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار خبر «سیگنال‌های خاموش بازار مسکن»؛ مقام دوم: لیلا غضنفری خبرنگار روزنامه سبحان به دلیل انتشار خبر «آیا تنور بی کیفیتی نان در شیراز سرد می‌شود؟»؛ مقام سوم: سمیه نظری خبرنگار هفته نامه نی ریزان فارس به دلیل انتشار خبر «بالا و پایین قیمت‌ها با آغاز ماه رمضان»؛ شایسته تقدیر: نرجس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار خبر «ترمز گرانی در هتل‌های فارس کشیده شد»؛ بخش گزارش (نگاه حرفه ای) مقام اول: فاطمه محسنی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «چوب واردات بر قامت صنعت پوشاک فارس»؛ مقام دوم: سارا ضمیری خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار گزارش «تابلوهای جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود، جمع می‌شود»؛ مقام سوم: نرجس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «غرفه‌هاى فرودگاه شیراز جایى براى صعود قیمت‌‌‌‌‌ها و سقوط حق مشترى»؛ شایسته تقدیر: فاطمه زردشتی نی ریزی خبرنگار هفته نامه نی ریزان فارس به دلیل انتشار گزارش «مشکل اینجاست، که پول نیست».
بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی): مقام اول: مریم مرادی خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار گزارش «تابلو معادن در حراج ملی»؛ مقام دوم: سیدغیاث الدین ملک حسینی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «سوخت و سوز در رکود ساخت و ساز»؛ مقام سوم: لیلا غضنفری خبرنگار روزنامه سبحان به دلیل انتشار گزارش «ذبح تولید ایرانی با چاقوی قاچاق»؛ شایسته تقدیر: فاطمه محسنی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «دسترنجی که به باد می‌رود»؛ مریم شمالیان خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر به دلیل انتشار گزارش «جشنواره‌ای برای معرفی ظرفیت‌های تولیدی استان؛ تب گرایش به کالای خارجی کاهش می‌یابد».
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، با واکاوی سه دوره مختلف زندگی از عصر کشاورزی و فئودالیسم تا عصر صنعت، گفت: دنیای بی اعتمادی بر عصر مدرنیسم حاکم شده است. بهزاد مریدی در آیین پایانی جشنواره مطبوعات حامی حقوق مصرف کننده، با واکاوی سه دوره مختلف زندگی از عصر کشاورزی و فئودالیسم تا عصر صنعت، گفت: مردم به واسطه اتفاقات مختلف نیاز به تبلیغ را احساس کردند. وی با اشاره به اینکه واسطه‌ها برای تبلیغ کالاها به وجود آمدند، تأکید کرد: امروز بهتر است عده‌ای از کالا بنویسند و این بهتر از هزاران تبلیغ است و همچنین با اشاره به اینکه تبلیغات تلاش برای مسخر کردن ذهن مخاطب دارد، یادآور شد: اما مطبوعات برای معرفی یک تلاش دوسویه دارد. دکتر مریدی با بیان اینکه دنیای بی اعتمادی بر عصر مدرنیسم حاکم شده و این جشنواره نیز با هدف نقش مطبوعات و رسانه در اعتمادسازی به مردم تشکیل شد، اظهار داشت: مطبوعات، گفته‌های راستین عصر مدرنیسم هستند. این مقام فرهنگی استان افزود: مطبوعات و تبلیغات با هم تفاوت دارند و متقاعد کردن انسان در عصر امروز، کار دشواری است و در این مسیر صنعتگر و مالک نمی‌تواند خود به تنهایی مبلغ باشد و واسطه‌ها به مفهوم زبانی جدی از مصرف تا خالق اثر حضور دارند و از فضایی که صرفاً گفت‌وگوی خالق اثر با مصرف کننده را دربر دارد، پرهیز می‌کند تا مشخص شود کدام یک در معرفی پیروز خواهند شد. دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: بنا بود انسان اشرف مخلوقات بر زمین هبوط کند، اما ادامه دهنده حیوانات بود و با مصرف گرایی بر زمین شوک وارد کرد و نهایتاً انسان فرو ریخت و عصر مدرنیست شکل گرفت و ما به مرحله تولید انبوه و بازار و مخاطب سازی وارد شدیم. عصر مدرنیسم نیازمند گفتمان دو سویه است و بناست در این عصر، تولید کننده‌ها، کالاهای خود را در تمام دنیا به فروش برسانند و این یعنی انسان فرو ریخته و این انسان خیلی سخت است که با زبان صرف ما ارتباط بگیرد؛ کسی که ذهنش با پوچی مطلق گره خورده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: در جامعه‌ای که ارزش‌ها فرو ریخته صنعتگر خود نمی‌تواند مبلغ کالا باشد. هزار سال این رویه را پذیرفتند و بنا نیست همان گونه باشد. واسطه‌ها به مفهوم زبان گویا از مصرف کننده تا خالق اثر و از خالق تا مصرف کننده خواهند بود. مبلغان و مبشران که تبشیردهنده مخلوقات هستند یا تبلیغات، کدام یک پیروزند؟ آیا تولیدکننده صرفاً با تبلیغات صرف به نتیجه می‌رسد یا خیر؟
بهزاد مریدی ابراز داشت: مطبوعات تلاش بر گفت‌وگوی پیرامونی دوسویه یک اثر را دارد. ما صدها محصول را دور و بر خودمان می‌شناسیم. کدام یک بهتر است. وقتی به آنکه اعتماد داریم بگوییم فلان محصول را بگیر، باید در وهله اول به او بفهمانیم کدام محصول خوب است و برتری دارد و مطبوعات به راستی گفته‌های راستین عصر مدرن‌اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فارس با اشاره به نقش مطبوعات در جلب اعتماد مصرف‌کنندگان اظهار داشت: در دنیای امروز که عصر بی‌اعتمادی است، عده‌ای راستگو و باصداقت در قالب رسانه می‌توانند حقوق مصرف‌کننده را حفظ کرده و برای صنعت گران نیز مبلغی صدیق باشند و در عصر مدرنیته باید به گفته‌های راستین اعتماد داشت تا در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کننده در دنیای امروز، مطبوعات تعاملی دوسویه را به وجود آورده‌ و هم صنعتگر و هم مصرف‌کننده به هدف خود برسند.
رسالت نقد منصفانه
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار فارس معتقد است، بخش دولتی و رسانه‌ها دو بال ارتقای سطح رفاه اجتماعی مردم در هر جامعه‌ای به شمار می‌روند.
یداله رحمانی نیز در مراسم یاد شده که با حضور خبرنگاران و جمعی از صنعتگران و فعالان اقتصادی فارس در هتل الیزه برگزار شد، گفت: گرچه دولت باید با برنامه ریزی مناسب به حمایت از تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات برای تولید کالای باکیفیت و ارائه خدمات مطلوب بپردازد، اما رسانه‌ها می‌توانند با انتشار اخبار و گزارش‌ها و تحلیل‌ها، به فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان که بخشی از حقوق شهروندی است، بپردازند و آنچه را که از دید مسئولان دولتی پنهان مانده متذکر شوند و برای رفع نقیصه‌ها به کمک دولت بیایند. وی با تأکید بر ایجاد تعامل مثبت بین دو بخش دولتی و رسانه‌ها، اظهار داشت: دولت باید به نقدهای منصفانه خبرنگاران به دید راهکارهایی برای بهبود مشکلات و معضلات موجود بنگرد و رسانه‌ها نیز باید در نقدها و مباحثی که مطرح می‌کنند از آمار و اطلاعات صحیح بهره ببرند و از انتشار مطالب غیرواقع خودداری کنند. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار فارس تأکید کرد: اگر تعامل اینچنینی بین دولت و رسانه‌ها برقرار شود، شاهد حرکت‌های مطلوبی در زمینه حمایت از حقوق مصرف کنندگان در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی خواهیم بود که همه زندگی مردم را دربر خواهد گرفت. رحمانی برگزاری جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را برای تحقق تعامل دو جانبه و مثبت بین دولت و رسانه‌ها اثرگذار و مثبت ارزیابی کرد و گفت: بدون شک قلم زدن در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان و احترام به حقوق مشتریان، در شناسایی مشکلات این بخش و رفع این مشکلات و معضلات اثر دارد و باید که از خبرنگارانی که با نوشتارشان از حقوق مصرف کنندگان دفاع می‌کنند، قدردانی کرد. وی همچنین تولید محتوا در خصوص شعار سال «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید» از سوی رسانه‌ها را یک ضرورت دانست و گفت: امیدواریم با همت مسئولان، مردم و رسانه‌های استان پایان امسال عملکرد استان در خصوص تحقق شعار سال مثبت باشد و شاهد اتفاقات خوبی در فارس با اجرایی شدن این مهم باشیم.
رسانه‌ها و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در اختتامیه سومین جشنواره استانی مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان به خبرنگاران توصیه کرد برای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان، تلاششان را دوچندان کنند. علی همتی در جمع اصحاب رسانه‌های فارس افزود: نقش رسانه‌ها در فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان غیرقابل انکار است و خبرنگاران با تهیه مطالب و تولید محتوا پیرامون مبحث رعایت حقوق مصرف کنندگان و لزوم احترام به این حقوق، در حقیقت به فرهنگ سازی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی و اعتمادسازی برای مصرف کالای داخلی می‌پردازند و به رونق اقتصادی جامعه کمک شایانی می‌کنند. وی با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، گفت: امیدوارم خبرنگاران و روزنامه نگاران فارس از هم اکنون برای آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان قلم بزنند و به تولید محتوا در این زمینه بپردازند ضمن آنکه در چهارمین جشنواره که با همت این سازمان و اداره کل ارشاد فارس برگزار خواهد شد رسانه‌های فارس بدرخشند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین به ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان برای رونق صنعت و معدن در این استان پرداخت و اظهار داشت: برای رونق تولید در این استان تاکنون به ٤٣١واحد تولیدی مبلغ ٥٨٩میلیارد تومان تسهیلات تزریق شده که جا دارد از بانک‌ها برای همکاری در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی فارس قدردانی شود. همتی همچنین از رشد ٥٠درصدی صادرات غیرنفتی فارس در سال گذشته خبر داد و گفت: امیدواریم امسال نیز بتوانیم با ادامه ثبات و انضباط مالی در کشور و حمایت‌های مناسب از صنعتگران و صادرکنندگان شاهد رشد صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال بیشتری در استان باشیم. این مقام مسئول در پایان سخنان خود به انتخابات پیش رو اشاره کرد و نقش رسانه‌ها را در ترغیب مردم برای حضور پرشور در انتخابات اثرگذار توصیف کرد و گفت: امیدوارم امسال نیز همچون سال‌های گذشته شاهد انتخابات پرشوری باشیم.
ترویج روحیه مطالبه‌گری
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: هدف از برگزاری جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ترویج روحیه مطالبه گری بین مصرف کنندگان است. محمدابراهیم صداقت نیز اظهار داشت: اگر مصرف کنندگان از بی تفاوتی خارج شوند، بدون شک تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات در کشور برای تولید محصولات باکیفیت‌تر و ارائه خدمات مطلوب‌تر برنامه ریزی خواهند کرد. وی همچنین به ارائه گزارشی از روند برگزاری سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان پرداخت و گفت: امسال این جشنواره به صورت مستقل و با همکاری دو سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در دو بخش نگاه حرفه‌ای که به مسائل حقوق مصرف کنندگان می‌پرداخت و نگاه ویژه که بر اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی تأکید داشت، برگزار شد که ٣٤نفر از خبرنگاران استان با ارسال ١٣٥اثر در این جشنواره مشارکت کردند. وی اضافه کرد: از این تعداد آثار ارسالی ٧٩اثر به مرحله داوری راه یافت که شامل ٣١گزارش و ٢٢خبر در بخش حرفه‌ای (رعایت حقوق مصرف کنندگان) و ٢٦اثر در بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی) بود. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به برگزیده شدن ١٣نفر در ٣بخش خبر، گزارش و نگاه ویژه گفت: معتقدیم برای رعایت حقوق مصرف کنندگان باید فرهنگ سازی صورت گیرد و وظیفه خطیر این امر بر دوش رسانه‌هاست. بر همین اساس در نظر داریم چهارمین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم. به گفته صداقت این امر سبب می‌شود تا رسانه‌های دیگر استان‌ها نیز به کمک مطالبه گری مردم به عنوان مصرف کنندگان بیایند و اهمیت این موضوع را به تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات را متذکر شده تا آنها در راستای تولید کالاها و ارائه خدمات با کیفیت‌تر با احترام به اصل مشتری مداری گام بردارند.
در پایان بیانیه هیئت داوران توسط دکتر شاکر، به عنوان داور جشنواره و رئیس دانشکده خبر شیراز قرائت شد و اسامی منتخبان سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان فارس نیز بدین شرح اعلام گردید: 
به نام خداوند لوح و قلم، پرونده سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان فارس در شرایطی بسته می‌شود که در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»یک گام رو به جلو در راستای تحقق شعار سال از سوی رهبر انقلاب به شمار می‌رود. آنچه که در این مبحث باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، روزنامه نگاری توسعه است. روزنامه نگاری توسعه ارزش‌های خبری سنتی را به چالش می‌کشد و به نیاز‌های مردم عادی اولویت می‌دهد و عینیت را یک اسطوره می‌داند. در این راه آنچه نباید مورد غفلت قرار گیرد، مسئولیت اجتماعی روزنامه نگاران است که به آنها گوشزد می‌کند در هر شرایطی باید بر اساس وجدان و اصول اخلاقی حرکت کنند. از این منظر جشنواره مطبوعات، رویدادی خجسته است که تداوم و تدارکش نیازو یک الزام است.
نقدهای وارده
بررسی آثار نشان می‌داد که متأسفانه هنوز اکثریت مطبوعات و خبرگزاری‌های این استان از برخی اصول حرفه‌ای بهره لازم را نمی‌برند. روتیتر، سوتیتر، عکس مرتبط با موضوع و میان تیترها اگرچه ازچارچوب‌های فرعی در حوزه روزنامه نگاری به شمار می‌رود، ولی کاربرد آن می‌تواند جذابیت دوچندانی به مخاطب منتقل نماید.هرچند برخی رسانه‌های شرکت کننده از این موارد نیز بهره جسته بودند ولی اصول غیرحرفه‌ای به وفور نشان داده شده است؛ برای نمونه میان تیتر‌های طولانی در گزارش‌های خبری و استفاده محض از سبک خبری هرم وارونه شاهد این مدعاست. این در حالی است که خبرنگاران با بهره از دیگر سبک‌های خبری می‌توانند بهتر واقعیت‌ها و مطالبات روز جامعه را به عنوان چشم بیدار جامعه منتشر نمایند. منبع خبری از اصول مهم اخلاقی و حرفه‌ای در علم روزنامه نگاری به شمار می‌رود. اکثریت مطالب هیچ استنادی به منابع خبری نشده بود یا خبرنگاران برای اینکه مطالب خود را حداقل به حد استاندارد گزارش برسانند، با کپی از برخی مطالب خبرگزاری‌ها به طولانی بودن و مهم بودن گزارش و مطالب خود تأکید داشتند. باید توجه داشت که نقل قول‌ها و توجه به استنادهای منابع خبری است که یک مطلب و گزارش را موثق و در عین حال حرفه‌ای شکل می‌دهد. وقتی جشنواره‌ای حول موضوع اقتصادی و از همه مهمتر حقوق مصرف کنندگان برگزار می‌شود، روزنامه نگار باید «رویکرد مردمی و توسعه ای» را در اولویت کاری خود بیش از پیش برجسته نماید؛ این در حالی است که مطالب منتشر شده برای شرکت در این جشنواره نشان می‌داد عناصر خبری چرایی و چگونگی که از سرچشمه‌های مهم این نوع رویکرد است، دیده نشده است. هنوز ارزش خبری شهرت اولویت برجسته رسانه‌هاست. این مسئله به وفور در آثار شرکت کنندگان دیده شد. روزنامه نگار مطالبه گر است و باید از ارزش خبری شهرت که بله قربان گویی را تداعی می‌کند، فاصله بگیرد و همان طور که در بند قبلی ذکر شد، رویکرد مردمی و توسعه‌ای داشته باشد. برای همین توصیه می‌شود ارزش خبری دربرگیری، برخورد و فراوانی با تکیه بر عناصر خبری چرایی و چگونگی مورد توجه قرار گیرد. وفاداری به ساختار نوشتار با رویکرد بومی و منطقه‌ای مهم است. رسانه‌های محلی نباید با ملاک قرار دادن نشریات کشور پیرو جریان ملی باشند، بلکه با توجه به ارزش‌ها بومی و منطقه‌ای خود باید مطالب را انتشار دهند. بعضاً آثار جشنواره نشان داد که رویکرد ملی برجسته و غالب‌تر از رویکرد بومی و منطقه‌ای استان فارس است که این امر نمی‌تواند در توسعه و رفع برخی نقیصه‌ها مثمر ثمر واقع گردد. البته در این بند باید متذکر شوم که ورود بی مقدمه به موضوعات، ضعف در نتیجه گیری هدفمند و تأثیرگذار، طولانی بودن یا مختصر بودن و بی توجهی به قالب و ماهیت از دیگر نقاط ضعف آثار ارسالی به این جشنواره بوده است. آنچه که در مجموع از ارزیابی آثار این بخش می‌توان بیان نمود، آن است که نگاه ویژه و بومی همه شرکت کنندگان به مسائل و مشکلات پیش رو و جامع نگری آنها قابل ستایش است اما عدم استفاده از سبک‌های خبری مدرن همچون وال استریت ژورنال، ساعت شنی، گیلاس و... که می‌تواند باعث ترسیم جذابیت، خلاقیت و موجز نویسی و ایجاد ارتباط عمیق‌تر با مخاطب گردد، مشهود می‌باشد.
سخن پایانی: برگزاری جشنواره‌های مطبوعاتی و تقدیر از سربازان بزرگ جبهه فرهنگی نظام اسلامی، کاری بایسته و درخور تقدیر است. لذا ضمن اذعان به رشد کیفی و کمی آثار و آفرینش‌های همکاران رسانه‌ای استان فرهنگی فارس، اعتقاد راسخ دارم که با تلاش و توجه خبرنگاران به آموزش بیشتر و استفاده از تجربیات رسانه‌های حرفه‌ای به رغم برخی مشکلات، شاهد روزهای بهتر و روشن‌تری برای رسانه‌های استان‌ فارس خواهیم بود. همچنین برگزاری کلاس و دوره‌های آموزشی با رویکرد «روزنامه نگاری توسعه» می‌تواند در پیشبرد هرچه بهتر خبرنگاران و روزنامه نگاران استان مثمر ثمر واقع گردد. ان‌شاءالله
امیرترقی نژاد؛ رئیس هیئت داوران و عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (ifj) و مدرس رشته روزنامه نگاری
منتخبان سومین جشنواره مطبوعات 
در بخش خبر (نگاه حرفه ای) مقام اول: مریم مرادی خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار خبر «سیگنال‌های خاموش بازار مسکن»؛ مقام دوم: لیلا غضنفری خبرنگار روزنامه سبحان به دلیل انتشار خبر «آیا تنور بی کیفیتی نان در شیراز سرد می‌شود؟»؛ مقام سوم: سمیه نظری خبرنگار هفته نامه نی ریزان فارس به دلیل انتشار خبر «بالا و پایین قیمت‌ها با آغاز ماه رمضان»؛ شایسته تقدیر: نرجس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار خبر «ترمز گرانی در هتل‌های فارس کشیده شد»؛ بخش گزارش (نگاه حرفه ای) مقام اول: فاطمه محسنی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «چوب واردات بر قامت صنعت پوشاک فارس»؛ مقام دوم: سارا ضمیری خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار گزارش «تابلوهای جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود، جمع می‌شود»؛ مقام سوم: نرجس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «غرفه‌هاى فرودگاه شیراز جایى براى صعود قیمت‌‌‌‌‌ها و سقوط حق مشترى»؛ شایسته تقدیر: فاطمه زردشتی نی ریزی خبرنگار هفته نامه نی ریزان فارس به دلیل انتشار گزارش «مشکل اینجاست، که پول نیست».
بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی): مقام اول: مریم مرادی خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار گزارش «تابلو معادن در حراج ملی»؛ مقام دوم: سیدغیاث الدین ملک حسینی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «سوخت و سوز در رکود ساخت و ساز»؛ مقام سوم: لیلا غضنفری خبرنگار روزنامه سبحان به دلیل انتشار گزارش «ذبح تولید ایرانی با چاقوی قاچاق»؛ شایسته تقدیر: فاطمه محسنی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «دسترنجی که به باد می‌رود»؛ مریم شمالیان خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر به دلیل انتشار گزارش «جشنواره‌ای برای معرفی ظرفیت‌های تولیدی استان؛ تب گرایش به کالای خارجی کاهش می‌یابد».
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، با واکاوی سه دوره مختلف زندگی از عصر کشاورزی و فئودالیسم تا عصر صنعت، گفت: دنیای بی اعتمادی بر عصر مدرنیسم حاکم شده است. بهزاد مریدی در آیین پایانی جشنواره مطبوعات حامی حقوق مصرف کننده، با واکاوی سه دوره مختلف زندگی از عصر کشاورزی و فئودالیسم تا عصر صنعت، گفت: مردم به واسطه اتفاقات مختلف نیاز به تبلیغ را احساس کردند. وی با اشاره به اینکه واسطه‌ها برای تبلیغ کالاها به وجود آمدند، تأکید کرد: امروز بهتر است عده‌ای از کالا بنویسند و این بهتر از هزاران تبلیغ است و همچنین با اشاره به اینکه تبلیغات تلاش برای مسخر کردن ذهن مخاطب دارد، یادآور شد: اما مطبوعات برای معرفی یک تلاش دوسویه دارد. دکتر مریدی با بیان اینکه دنیای بی اعتمادی بر عصر مدرنیسم حاکم شده و این جشنواره نیز با هدف نقش مطبوعات و رسانه در اعتمادسازی به مردم تشکیل شد، اظهار داشت: مطبوعات، گفته‌های راستین عصر مدرنیسم هستند. این مقام فرهنگی استان افزود: مطبوعات و تبلیغات با هم تفاوت دارند و متقاعد کردن انسان در عصر امروز، کار دشواری است و در این مسیر صنعتگر و مالک نمی‌تواند خود به تنهایی مبلغ باشد و واسطه‌ها به مفهوم زبانی جدی از مصرف تا خالق اثر حضور دارند و از فضایی که صرفاً گفت‌وگوی خالق اثر با مصرف کننده را دربر دارد، پرهیز می‌کند تا مشخص شود کدام یک در معرفی پیروز خواهند شد. دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: بنا بود انسان اشرف مخلوقات بر زمین هبوط کند، اما ادامه دهنده حیوانات بود و با مصرف گرایی بر زمین شوک وارد کرد و نهایتاً انسان فرو ریخت و عصر مدرنیست شکل گرفت و ما به مرحله تولید انبوه و بازار و مخاطب سازی وارد شدیم. عصر مدرنیسم نیازمند گفتمان دو سویه است و بناست در این عصر، تولید کننده‌ها، کالاهای خود را در تمام دنیا به فروش برسانند و این یعنی انسان فرو ریخته و این انسان خیلی سخت است که با زبان صرف ما ارتباط بگیرد؛ کسی که ذهنش با پوچی مطلق گره خورده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: در جامعه‌ای که ارزش‌ها فرو ریخته صنعتگر خود نمی‌تواند مبلغ کالا باشد. هزار سال این رویه را پذیرفتند و بنا نیست همان گونه باشد. واسطه‌ها به مفهوم زبان گویا از مصرف کننده تا خالق اثر و از خالق تا مصرف کننده خواهند بود. مبلغان و مبشران که تبشیردهنده مخلوقات هستند یا تبلیغات، کدام یک پیروزند؟ آیا تولیدکننده صرفاً با تبلیغات صرف به نتیجه می‌رسد یا خیر؟
بهزاد مریدی ابراز داشت: مطبوعات تلاش بر گفت‌وگوی پیرامونی دوسویه یک اثر را دارد. ما صدها محصول را دور و بر خودمان می‌شناسیم. کدام یک بهتر است. وقتی به آنکه اعتماد داریم بگوییم فلان محصول را بگیر، باید در وهله اول به او بفهمانیم کدام محصول خوب است و برتری دارد و مطبوعات به راستی گفته‌های راستین عصر مدرن‌اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فارس با اشاره به نقش مطبوعات در جلب اعتماد مصرف‌کنندگان اظهار داشت: در دنیای امروز که عصر بی‌اعتمادی است، عده‌ای راستگو و باصداقت در قالب رسانه می‌توانند حقوق مصرف‌کننده را حفظ کرده و برای صنعت گران نیز مبلغی صدیق باشند و در عصر مدرنیته باید به گفته‌های راستین اعتماد داشت تا در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کننده در دنیای امروز، مطبوعات تعاملی دوسویه را به وجود آورده‌ و هم صنعتگر و هم مصرف‌کننده به هدف خود برسند.
رسالت نقد منصفانه
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار فارس معتقد است، بخش دولتی و رسانه‌ها دو بال ارتقای سطح رفاه اجتماعی مردم در هر جامعه‌ای به شمار می‌روند.
یداله رحمانی نیز در مراسم یاد شده که با حضور خبرنگاران و جمعی از صنعتگران و فعالان اقتصادی فارس در هتل الیزه برگزار شد، گفت: گرچه دولت باید با برنامه ریزی مناسب به حمایت از تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات برای تولید کالای باکیفیت و ارائه خدمات مطلوب بپردازد، اما رسانه‌ها می‌توانند با انتشار اخبار و گزارش‌ها و تحلیل‌ها، به فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان که بخشی از حقوق شهروندی است، بپردازند و آنچه را که از دید مسئولان دولتی پنهان مانده متذکر شوند و برای رفع نقیصه‌ها به کمک دولت بیایند. وی با تأکید بر ایجاد تعامل مثبت بین دو بخش دولتی و رسانه‌ها، اظهار داشت: دولت باید به نقدهای منصفانه خبرنگاران به دید راهکارهایی برای بهبود مشکلات و معضلات موجود بنگرد و رسانه‌ها نیز باید در نقدها و مباحثی که مطرح می‌کنند از آمار و اطلاعات صحیح بهره ببرند و از انتشار مطالب غیرواقع خودداری کنند. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار فارس تأکید کرد: اگر تعامل اینچنینی بین دولت و رسانه‌ها برقرار شود، شاهد حرکت‌های مطلوبی در زمینه حمایت از حقوق مصرف کنندگان در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی خواهیم بود که همه زندگی مردم را دربر خواهد گرفت. رحمانی برگزاری جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را برای تحقق تعامل دو جانبه و مثبت بین دولت و رسانه‌ها اثرگذار و مثبت ارزیابی کرد و گفت: بدون شک قلم زدن در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان و احترام به حقوق مشتریان، در شناسایی مشکلات این بخش و رفع این مشکلات و معضلات اثر دارد و باید که از خبرنگارانی که با نوشتارشان از حقوق مصرف کنندگان دفاع می‌کنند، قدردانی کرد. وی همچنین تولید محتوا در خصوص شعار سال «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید» از سوی رسانه‌ها را یک ضرورت دانست و گفت: امیدواریم با همت مسئولان، مردم و رسانه‌های استان پایان امسال عملکرد استان در خصوص تحقق شعار سال مثبت باشد و شاهد اتفاقات خوبی در فارس با اجرایی شدن این مهم باشیم.
رسانه‌ها و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در اختتامیه سومین جشنواره استانی مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان به خبرنگاران توصیه کرد برای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان، تلاششان را دوچندان کنند. علی همتی در جمع اصحاب رسانه‌های فارس افزود: نقش رسانه‌ها در فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان غیرقابل انکار است و خبرنگاران با تهیه مطالب و تولید محتوا پیرامون مبحث رعایت حقوق مصرف کنندگان و لزوم احترام به این حقوق، در حقیقت به فرهنگ سازی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی و اعتمادسازی برای مصرف کالای داخلی می‌پردازند و به رونق اقتصادی جامعه کمک شایانی می‌کنند. وی با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، گفت: امیدوارم خبرنگاران و روزنامه نگاران فارس از هم اکنون برای آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان قلم بزنند و به تولید محتوا در این زمینه بپردازند ضمن آنکه در چهارمین جشنواره که با همت این سازمان و اداره کل ارشاد فارس برگزار خواهد شد رسانه‌های فارس بدرخشند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین به ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان برای رونق صنعت و معدن در این استان پرداخت و اظهار داشت: برای رونق تولید در این استان تاکنون به ٤٣١واحد تولیدی مبلغ ٥٨٩میلیارد تومان تسهیلات تزریق شده که جا دارد از بانک‌ها برای همکاری در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی فارس قدردانی شود. همتی همچنین از رشد ٥٠درصدی صادرات غیرنفتی فارس در سال گذشته خبر داد و گفت: امیدواریم امسال نیز بتوانیم با ادامه ثبات و انضباط مالی در کشور و حمایت‌های مناسب از صنعتگران و صادرکنندگان شاهد رشد صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال بیشتری در استان باشیم. این مقام مسئول در پایان سخنان خود به انتخابات پیش رو اشاره کرد و نقش رسانه‌ها را در ترغیب مردم برای حضور پرشور در انتخابات اثرگذار توصیف کرد و گفت: امیدوارم امسال نیز همچون سال‌های گذشته شاهد انتخابات پرشوری باشیم.
ترویج روحیه مطالبه‌گری
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: هدف از برگزاری جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ترویج روحیه مطالبه گری بین مصرف کنندگان است. محمدابراهیم صداقت نیز اظهار داشت: اگر مصرف کنندگان از بی تفاوتی خارج شوند، بدون شک تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات در کشور برای تولید محصولات باکیفیت‌تر و ارائه خدمات مطلوب‌تر برنامه ریزی خواهند کرد. وی همچنین به ارائه گزارشی از روند برگزاری سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان پرداخت و گفت: امسال این جشنواره به صورت مستقل و با همکاری دو سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در دو بخش نگاه حرفه‌ای که به مسائل حقوق مصرف کنندگان می‌پرداخت و نگاه ویژه که بر اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی تأکید داشت، برگزار شد که ٣٤نفر از خبرنگاران استان با ارسال ١٣٥اثر در این جشنواره مشارکت کردند. وی اضافه کرد: از این تعداد آثار ارسالی ٧٩اثر به مرحله داوری راه یافت که شامل ٣١گزارش و ٢٢خبر در بخش حرفه‌ای (رعایت حقوق مصرف کنندگان) و ٢٦اثر در بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی) بود. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به برگزیده شدن ١٣نفر در ٣بخش خبر، گزارش و نگاه ویژه گفت: معتقدیم برای رعایت حقوق مصرف کنندگان باید فرهنگ سازی صورت گیرد و وظیفه خطیر این امر بر دوش رسانه‌هاست. بر همین اساس در نظر داریم چهارمین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم. به گفته صداقت این امر سبب می‌شود تا رسانه‌های دیگر استان‌ها نیز به کمک مطالبه گری مردم به عنوان مصرف کنندگان بیایند و اهمیت این موضوع را به تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات را متذکر شده تا آنها در راستای تولید کالاها و ارائه خدمات با کیفیت‌تر با احترام به اصل مشتری مداری گام بردارند.
در پایان بیانیه هیئت داوران توسط دکتر شاکر، به عنوان داور جشنواره و رئیس دانشکده خبر شیراز قرائت شد و اسامی منتخبان سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان فارس نیز بدین شرح اعلام گردید: 
به نام خداوند لوح و قلم، پرونده سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان فارس در شرایطی بسته می‌شود که در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»یک گام رو به جلو در راستای تحقق شعار سال از سوی رهبر انقلاب به شمار می‌رود. آنچه که در این مبحث باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، روزنامه نگاری توسعه است. روزنامه نگاری توسعه ارزش‌های خبری سنتی را به چالش می‌کشد و به نیاز‌های مردم عادی اولویت می‌دهد و عینیت را یک اسطوره می‌داند. در این راه آنچه نباید مورد غفلت قرار گیرد، مسئولیت اجتماعی روزنامه نگاران است که به آنها گوشزد می‌کند در هر شرایطی باید بر اساس وجدان و اصول اخلاقی حرکت کنند. از این منظر جشنواره مطبوعات، رویدادی خجسته است که تداوم و تدارکش نیازو یک الزام است.
نقدهای وارده
بررسی آثار نشان می‌داد که متأسفانه هنوز اکثریت مطبوعات و خبرگزاری‌های این استان از برخی اصول حرفه‌ای بهره لازم را نمی‌برند. روتیتر، سوتیتر، عکس مرتبط با موضوع و میان تیترها اگرچه ازچارچوب‌های فرعی در حوزه روزنامه نگاری به شمار می‌رود، ولی کاربرد آن می‌تواند جذابیت دوچندانی به مخاطب منتقل نماید.هرچند برخی رسانه‌های شرکت کننده از این موارد نیز بهره جسته بودند ولی اصول غیرحرفه‌ای به وفور نشان داده شده است؛ برای نمونه میان تیتر‌های طولانی در گزارش‌های خبری و استفاده محض از سبک خبری هرم وارونه شاهد این مدعاست. این در حالی است که خبرنگاران با بهره از دیگر سبک‌های خبری می‌توانند بهتر واقعیت‌ها و مطالبات روز جامعه را به عنوان چشم بیدار جامعه منتشر نمایند. منبع خبری از اصول مهم اخلاقی و حرفه‌ای در علم روزنامه نگاری به شمار می‌رود. اکثریت مطالب هیچ استنادی به منابع خبری نشده بود یا خبرنگاران برای اینکه مطالب خود را حداقل به حد استاندارد گزارش برسانند، با کپی از برخی مطالب خبرگزاری‌ها به طولانی بودن و مهم بودن گزارش و مطالب خود تأکید داشتند. باید توجه داشت که نقل قول‌ها و توجه به استنادهای منابع خبری است که یک مطلب و گزارش را موثق و در عین حال حرفه‌ای شکل می‌دهد. وقتی جشنواره‌ای حول موضوع اقتصادی و از همه مهمتر حقوق مصرف کنندگان برگزار می‌شود، روزنامه نگار باید «رویکرد مردمی و توسعه ای» را در اولویت کاری خود بیش از پیش برجسته نماید؛ این در حالی است که مطالب منتشر شده برای شرکت در این جشنواره نشان می‌داد عناصر خبری چرایی و چگونگی که از سرچشمه‌های مهم این نوع رویکرد است، دیده نشده است. هنوز ارزش خبری شهرت اولویت برجسته رسانه‌هاست. این مسئله به وفور در آثار شرکت کنندگان دیده شد. روزنامه نگار مطالبه گر است و باید از ارزش خبری شهرت که بله قربان گویی را تداعی می‌کند، فاصله بگیرد و همان طور که در بند قبلی ذکر شد، رویکرد مردمی و توسعه‌ای داشته باشد. برای همین توصیه می‌شود ارزش خبری دربرگیری، برخورد و فراوانی با تکیه بر عناصر خبری چرایی و چگونگی مورد توجه قرار گیرد. وفاداری به ساختار نوشتار با رویکرد بومی و منطقه‌ای مهم است. رسانه‌های محلی نباید با ملاک قرار دادن نشریات کشور پیرو جریان ملی باشند، بلکه با توجه به ارزش‌ها بومی و منطقه‌ای خود باید مطالب را انتشار دهند. بعضاً آثار جشنواره نشان داد که رویکرد ملی برجسته و غالب‌تر از رویکرد بومی و منطقه‌ای استان فارس است که این امر نمی‌تواند در توسعه و رفع برخی نقیصه‌ها مثمر ثمر واقع گردد. البته در این بند باید متذکر شوم که ورود بی مقدمه به موضوعات، ضعف در نتیجه گیری هدفمند و تأثیرگذار، طولانی بودن یا مختصر بودن و بی توجهی به قالب و ماهیت از دیگر نقاط ضعف آثار ارسالی به این جشنواره بوده است. آنچه که در مجموع از ارزیابی آثار این بخش می‌توان بیان نمود، آن است که نگاه ویژه و بومی همه شرکت کنندگان به مسائل و مشکلات پیش رو و جامع نگری آنها قابل ستایش است اما عدم استفاده از سبک‌های خبری مدرن همچون وال استریت ژورنال، ساعت شنی، گیلاس و... که می‌تواند باعث ترسیم جذابیت، خلاقیت و موجز نویسی و ایجاد ارتباط عمیق‌تر با مخاطب گردد، مشهود می‌باشد.
سخن پایانی: برگزاری جشنواره‌های مطبوعاتی و تقدیر از سربازان بزرگ جبهه فرهنگی نظام اسلامی، کاری بایسته و درخور تقدیر است. لذا ضمن اذعان به رشد کیفی و کمی آثار و آفرینش‌های همکاران رسانه‌ای استان فرهنگی فارس، اعتقاد راسخ دارم که با تلاش و توجه خبرنگاران به آموزش بیشتر و استفاده از تجربیات رسانه‌های حرفه‌ای به رغم برخی مشکلات، شاهد روزهای بهتر و روشن‌تری برای رسانه‌های استان‌ فارس خواهیم بود. همچنین برگزاری کلاس و دوره‌های آموزشی با رویکرد «روزنامه نگاری توسعه» می‌تواند در پیشبرد هرچه بهتر خبرنگاران و روزنامه نگاران استان مثمر ثمر واقع گردد. ان‌شاءالله
امیرترقی نژاد؛ رئیس هیئت داوران و عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (ifj) و مدرس رشته روزنامه نگاری
منتخبان سومین جشنواره مطبوعات 
در بخش خبر (نگاه حرفه ای) مقام اول: مریم مرادی خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار خبر «سیگنال‌های خاموش بازار مسکن»؛ مقام دوم: لیلا غضنفری خبرنگار روزنامه سبحان به دلیل انتشار خبر «آیا تنور بی کیفیتی نان در شیراز سرد می‌شود؟»؛ مقام سوم: سمیه نظری خبرنگار هفته نامه نی ریزان فارس به دلیل انتشار خبر «بالا و پایین قیمت‌ها با آغاز ماه رمضان»؛ شایسته تقدیر: نرجس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار خبر «ترمز گرانی در هتل‌های فارس کشیده شد»؛ بخش گزارش (نگاه حرفه ای) مقام اول: فاطمه محسنی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «چوب واردات بر قامت صنعت پوشاک فارس»؛ مقام دوم: سارا ضمیری خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار گزارش «تابلوهای جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود، جمع می‌شود»؛ مقام سوم: نرجس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «غرفه‌هاى فرودگاه شیراز جایى براى صعود قیمت‌‌‌‌‌ها و سقوط حق مشترى»؛ شایسته تقدیر: فاطمه زردشتی نی ریزی خبرنگار هفته نامه نی ریزان فارس به دلیل انتشار گزارش «مشکل اینجاست، که پول نیست».
بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی): مقام اول: مریم مرادی خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار گزارش «تابلو معادن در حراج ملی»؛ مقام دوم: سیدغیاث الدین ملک حسینی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «سوخت و سوز در رکود ساخت و ساز»؛ مقام سوم: لیلا غضنفری خبرنگار روزنامه سبحان به دلیل انتشار گزارش «ذبح تولید ایرانی با چاقوی قاچاق»؛ شایسته تقدیر: فاطمه محسنی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «دسترنجی که به باد می‌رود»؛ مریم شمالیان خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر به دلیل انتشار گزارش «جشنواره‌ای برای معرفی ظرفیت‌های تولیدی استان؛ تب گرایش به کالای خارجی کاهش می‌یابد».
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، با واکاوی سه دوره مختلف زندگی از عصر کشاورزی و فئودالیسم تا عصر صنعت، گفت: دنیای بی اعتمادی بر عصر مدرنیسم حاکم شده است. بهزاد مریدی در آیین پایانی جشنواره مطبوعات حامی حقوق مصرف کننده، با واکاوی سه دوره مختلف زندگی از عصر کشاورزی و فئودالیسم تا عصر صنعت، گفت: مردم به واسطه اتفاقات مختلف نیاز به تبلیغ را احساس کردند. وی با اشاره به اینکه واسطه‌ها برای تبلیغ کالاها به وجود آمدند، تأکید کرد: امروز بهتر است عده‌ای از کالا بنویسند و این بهتر از هزاران تبلیغ است و همچنین با اشاره به اینکه تبلیغات تلاش برای مسخر کردن ذهن مخاطب دارد، یادآور شد: اما مطبوعات برای معرفی یک تلاش دوسویه دارد. دکتر مریدی با بیان اینکه دنیای بی اعتمادی بر عصر مدرنیسم حاکم شده و این جشنواره نیز با هدف نقش مطبوعات و رسانه در اعتمادسازی به مردم تشکیل شد، اظهار داشت: مطبوعات، گفته‌های راستین عصر مدرنیسم هستند. این مقام فرهنگی استان افزود: مطبوعات و تبلیغات با هم تفاوت دارند و متقاعد کردن انسان در عصر امروز، کار دشواری است و در این مسیر صنعتگر و مالک نمی‌تواند خود به تنهایی مبلغ باشد و واسطه‌ها به مفهوم زبانی جدی از مصرف تا خالق اثر حضور دارند و از فضایی که صرفاً گفت‌وگوی خالق اثر با مصرف کننده را دربر دارد، پرهیز می‌کند تا مشخص شود کدام یک در معرفی پیروز خواهند شد. دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: بنا بود انسان اشرف مخلوقات بر زمین هبوط کند، اما ادامه دهنده حیوانات بود و با مصرف گرایی بر زمین شوک وارد کرد و نهایتاً انسان فرو ریخت و عصر مدرنیست شکل گرفت و ما به مرحله تولید انبوه و بازار و مخاطب سازی وارد شدیم. عصر مدرنیسم نیازمند گفتمان دو سویه است و بناست در این عصر، تولید کننده‌ها، کالاهای خود را در تمام دنیا به فروش برسانند و این یعنی انسان فرو ریخته و این انسان خیلی سخت است که با زبان صرف ما ارتباط بگیرد؛ کسی که ذهنش با پوچی مطلق گره خورده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار کرد: در جامعه‌ای که ارزش‌ها فرو ریخته صنعتگر خود نمی‌تواند مبلغ کالا باشد. هزار سال این رویه را پذیرفتند و بنا نیست همان گونه باشد. واسطه‌ها به مفهوم زبان گویا از مصرف کننده تا خالق اثر و از خالق تا مصرف کننده خواهند بود. مبلغان و مبشران که تبشیردهنده مخلوقات هستند یا تبلیغات، کدام یک پیروزند؟ آیا تولیدکننده صرفاً با تبلیغات صرف به نتیجه می‌رسد یا خیر؟
بهزاد مریدی ابراز داشت: مطبوعات تلاش بر گفت‌وگوی پیرامونی دوسویه یک اثر را دارد. ما صدها محصول را دور و بر خودمان می‌شناسیم. کدام یک بهتر است. وقتی به آنکه اعتماد داریم بگوییم فلان محصول را بگیر، باید در وهله اول به او بفهمانیم کدام محصول خوب است و برتری دارد و مطبوعات به راستی گفته‌های راستین عصر مدرن‌اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فارس با اشاره به نقش مطبوعات در جلب اعتماد مصرف‌کنندگان اظهار داشت: در دنیای امروز که عصر بی‌اعتمادی است، عده‌ای راستگو و باصداقت در قالب رسانه می‌توانند حقوق مصرف‌کننده را حفظ کرده و برای صنعت گران نیز مبلغی صدیق باشند و در عصر مدرنیته باید به گفته‌های راستین اعتماد داشت تا در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کننده در دنیای امروز، مطبوعات تعاملی دوسویه را به وجود آورده‌ و هم صنعتگر و هم مصرف‌کننده به هدف خود برسند.
رسالت نقد منصفانه
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار فارس معتقد است، بخش دولتی و رسانه‌ها دو بال ارتقای سطح رفاه اجتماعی مردم در هر جامعه‌ای به شمار می‌روند.
یداله رحمانی نیز در مراسم یاد شده که با حضور خبرنگاران و جمعی از صنعتگران و فعالان اقتصادی فارس در هتل الیزه برگزار شد، گفت: گرچه دولت باید با برنامه ریزی مناسب به حمایت از تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات برای تولید کالای باکیفیت و ارائه خدمات مطلوب بپردازد، اما رسانه‌ها می‌توانند با انتشار اخبار و گزارش‌ها و تحلیل‌ها، به فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان که بخشی از حقوق شهروندی است، بپردازند و آنچه را که از دید مسئولان دولتی پنهان مانده متذکر شوند و برای رفع نقیصه‌ها به کمک دولت بیایند. وی با تأکید بر ایجاد تعامل مثبت بین دو بخش دولتی و رسانه‌ها، اظهار داشت: دولت باید به نقدهای منصفانه خبرنگاران به دید راهکارهایی برای بهبود مشکلات و معضلات موجود بنگرد و رسانه‌ها نیز باید در نقدها و مباحثی که مطرح می‌کنند از آمار و اطلاعات صحیح بهره ببرند و از انتشار مطالب غیرواقع خودداری کنند. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار فارس تأکید کرد: اگر تعامل اینچنینی بین دولت و رسانه‌ها برقرار شود، شاهد حرکت‌های مطلوبی در زمینه حمایت از حقوق مصرف کنندگان در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی خواهیم بود که همه زندگی مردم را دربر خواهد گرفت. رحمانی برگزاری جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را برای تحقق تعامل دو جانبه و مثبت بین دولت و رسانه‌ها اثرگذار و مثبت ارزیابی کرد و گفت: بدون شک قلم زدن در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان و احترام به حقوق مشتریان، در شناسایی مشکلات این بخش و رفع این مشکلات و معضلات اثر دارد و باید که از خبرنگارانی که با نوشتارشان از حقوق مصرف کنندگان دفاع می‌کنند، قدردانی کرد. وی همچنین تولید محتوا در خصوص شعار سال «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید» از سوی رسانه‌ها را یک ضرورت دانست و گفت: امیدواریم با همت مسئولان، مردم و رسانه‌های استان پایان امسال عملکرد استان در خصوص تحقق شعار سال مثبت باشد و شاهد اتفاقات خوبی در فارس با اجرایی شدن این مهم باشیم.
رسانه‌ها و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در اختتامیه سومین جشنواره استانی مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان به خبرنگاران توصیه کرد برای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان، تلاششان را دوچندان کنند. علی همتی در جمع اصحاب رسانه‌های فارس افزود: نقش رسانه‌ها در فرهنگ سازی رعایت حقوق مصرف کنندگان غیرقابل انکار است و خبرنگاران با تهیه مطالب و تولید محتوا پیرامون مبحث رعایت حقوق مصرف کنندگان و لزوم احترام به این حقوق، در حقیقت به فرهنگ سازی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی و اعتمادسازی برای مصرف کالای داخلی می‌پردازند و به رونق اقتصادی جامعه کمک شایانی می‌کنند. وی با اشاره به برگزاری چهارمین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، گفت: امیدوارم خبرنگاران و روزنامه نگاران فارس از هم اکنون برای آگاه سازی مردم نسبت به حقوقشان به عنوان مصرف کنندگان قلم بزنند و به تولید محتوا در این زمینه بپردازند ضمن آنکه در چهارمین جشنواره که با همت این سازمان و اداره کل ارشاد فارس برگزار خواهد شد رسانه‌های فارس بدرخشند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین به ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان برای رونق صنعت و معدن در این استان پرداخت و اظهار داشت: برای رونق تولید در این استان تاکنون به ٤٣١واحد تولیدی مبلغ ٥٨٩میلیارد تومان تسهیلات تزریق شده که جا دارد از بانک‌ها برای همکاری در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی فارس قدردانی شود. همتی همچنین از رشد ٥٠درصدی صادرات غیرنفتی فارس در سال گذشته خبر داد و گفت: امیدواریم امسال نیز بتوانیم با ادامه ثبات و انضباط مالی در کشور و حمایت‌های مناسب از صنعتگران و صادرکنندگان شاهد رشد صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال بیشتری در استان باشیم. این مقام مسئول در پایان سخنان خود به انتخابات پیش رو اشاره کرد و نقش رسانه‌ها را در ترغیب مردم برای حضور پرشور در انتخابات اثرگذار توصیف کرد و گفت: امیدوارم امسال نیز همچون سال‌های گذشته شاهد انتخابات پرشوری باشیم.
ترویج روحیه مطالبه‌گری
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: هدف از برگزاری جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ترویج روحیه مطالبه گری بین مصرف کنندگان است. محمدابراهیم صداقت نیز اظهار داشت: اگر مصرف کنندگان از بی تفاوتی خارج شوند، بدون شک تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات در کشور برای تولید محصولات باکیفیت‌تر و ارائه خدمات مطلوب‌تر برنامه ریزی خواهند کرد. وی همچنین به ارائه گزارشی از روند برگزاری سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان پرداخت و گفت: امسال این جشنواره به صورت مستقل و با همکاری دو سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در دو بخش نگاه حرفه‌ای که به مسائل حقوق مصرف کنندگان می‌پرداخت و نگاه ویژه که بر اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی تأکید داشت، برگزار شد که ٣٤نفر از خبرنگاران استان با ارسال ١٣٥اثر در این جشنواره مشارکت کردند. وی اضافه کرد: از این تعداد آثار ارسالی ٧٩اثر به مرحله داوری راه یافت که شامل ٣١گزارش و ٢٢خبر در بخش حرفه‌ای (رعایت حقوق مصرف کنندگان) و ٢٦اثر در بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی) بود. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به برگزیده شدن ١٣نفر در ٣بخش خبر، گزارش و نگاه ویژه گفت: معتقدیم برای رعایت حقوق مصرف کنندگان باید فرهنگ سازی صورت گیرد و وظیفه خطیر این امر بر دوش رسانه‌هاست. بر همین اساس در نظر داریم چهارمین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان را به صورت منطقه‌ای برگزار کنیم. به گفته صداقت این امر سبب می‌شود تا رسانه‌های دیگر استان‌ها نیز به کمک مطالبه گری مردم به عنوان مصرف کنندگان بیایند و اهمیت این موضوع را به تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات را متذکر شده تا آنها در راستای تولید کالاها و ارائه خدمات با کیفیت‌تر با احترام به اصل مشتری مداری گام بردارند.
در پایان بیانیه هیئت داوران توسط دکتر شاکر، به عنوان داور جشنواره و رئیس دانشکده خبر شیراز قرائت شد و اسامی منتخبان سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان فارس نیز بدین شرح اعلام گردید: 
به نام خداوند لوح و قلم، پرونده سومین جشنواره مطبوعات در حوزه حمایت از حقوق مصرف کنندگان فارس در شرایطی بسته می‌شود که در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال»یک گام رو به جلو در راستای تحقق شعار سال از سوی رهبر انقلاب به شمار می‌رود. آنچه که در این مبحث باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، روزنامه نگاری توسعه است. روزنامه نگاری توسعه ارزش‌های خبری سنتی را به چالش می‌کشد و به نیاز‌های مردم عادی اولویت می‌دهد و عینیت را یک اسطوره می‌داند. در این راه آنچه نباید مورد غفلت قرار گیرد، مسئولیت اجتماعی روزنامه نگاران است که به آنها گوشزد می‌کند در هر شرایطی باید بر اساس وجدان و اصول اخلاقی حرکت کنند. از این منظر جشنواره مطبوعات، رویدادی خجسته است که تداوم و تدارکش نیازو یک الزام است.
نقدهای وارده
بررسی آثار نشان می‌داد که متأسفانه هنوز اکثریت مطبوعات و خبرگزاری‌های این استان از برخی اصول حرفه‌ای بهره لازم را نمی‌برند. روتیتر، سوتیتر، عکس مرتبط با موضوع و میان تیترها اگرچه ازچارچوب‌های فرعی در حوزه روزنامه نگاری به شمار می‌رود، ولی کاربرد آن می‌تواند جذابیت دوچندانی به مخاطب منتقل نماید.هرچند برخی رسانه‌های شرکت کننده از این موارد نیز بهره جسته بودند ولی اصول غیرحرفه‌ای به وفور نشان داده شده است؛ برای نمونه میان تیتر‌های طولانی در گزارش‌های خبری و استفاده محض از سبک خبری هرم وارونه شاهد این مدعاست. این در حالی است که خبرنگاران با بهره از دیگر سبک‌های خبری می‌توانند بهتر واقعیت‌ها و مطالبات روز جامعه را به عنوان چشم بیدار جامعه منتشر نمایند. منبع خبری از اصول مهم اخلاقی و حرفه‌ای در علم روزنامه نگاری به شمار می‌رود. اکثریت مطالب هیچ استنادی به منابع خبری نشده بود یا خبرنگاران برای اینکه مطالب خود را حداقل به حد استاندارد گزارش برسانند، با کپی از برخی مطالب خبرگزاری‌ها به طولانی بودن و مهم بودن گزارش و مطالب خود تأکید داشتند. باید توجه داشت که نقل قول‌ها و توجه به استنادهای منابع خبری است که یک مطلب و گزارش را موثق و در عین حال حرفه‌ای شکل می‌دهد. وقتی جشنواره‌ای حول موضوع اقتصادی و از همه مهمتر حقوق مصرف کنندگان برگزار می‌شود، روزنامه نگار باید «رویکرد مردمی و توسعه ای» را در اولویت کاری خود بیش از پیش برجسته نماید؛ این در حالی است که مطالب منتشر شده برای شرکت در این جشنواره نشان می‌داد عناصر خبری چرایی و چگونگی که از سرچشمه‌های مهم این نوع رویکرد است، دیده نشده است. هنوز ارزش خبری شهرت اولویت برجسته رسانه‌هاست. این مسئله به وفور در آثار شرکت کنندگان دیده شد. روزنامه نگار مطالبه گر است و باید از ارزش خبری شهرت که بله قربان گویی را تداعی می‌کند، فاصله بگیرد و همان طور که در بند قبلی ذکر شد، رویکرد مردمی و توسعه‌ای داشته باشد. برای همین توصیه می‌شود ارزش خبری دربرگیری، برخورد و فراوانی با تکیه بر عناصر خبری چرایی و چگونگی مورد توجه قرار گیرد. وفاداری به ساختار نوشتار با رویکرد بومی و منطقه‌ای مهم است. رسانه‌های محلی نباید با ملاک قرار دادن نشریات کشور پیرو جریان ملی باشند، بلکه با توجه به ارزش‌ها بومی و منطقه‌ای خود باید مطالب را انتشار دهند. بعضاً آثار جشنواره نشان داد که رویکرد ملی برجسته و غالب‌تر از رویکرد بومی و منطقه‌ای استان فارس است که این امر نمی‌تواند در توسعه و رفع برخی نقیصه‌ها مثمر ثمر واقع گردد. البته در این بند باید متذکر شوم که ورود بی مقدمه به موضوعات، ضعف در نتیجه گیری هدفمند و تأثیرگذار، طولانی بودن یا مختصر بودن و بی توجهی به قالب و ماهیت از دیگر نقاط ضعف آثار ارسالی به این جشنواره بوده است. آنچه که در مجموع از ارزیابی آثار این بخش می‌توان بیان نمود، آن است که نگاه ویژه و بومی همه شرکت کنندگان به مسائل و مشکلات پیش رو و جامع نگری آنها قابل ستایش است اما عدم استفاده از سبک‌های خبری مدرن همچون وال استریت ژورنال، ساعت شنی، گیلاس و... که می‌تواند باعث ترسیم جذابیت، خلاقیت و موجز نویسی و ایجاد ارتباط عمیق‌تر با مخاطب گردد، مشهود می‌باشد.
سخن پایانی: برگزاری جشنواره‌های مطبوعاتی و تقدیر از سربازان بزرگ جبهه فرهنگی نظام اسلامی، کاری بایسته و درخور تقدیر است. لذا ضمن اذعان به رشد کیفی و کمی آثار و آفرینش‌های همکاران رسانه‌ای استان فرهنگی فارس، اعتقاد راسخ دارم که با تلاش و توجه خبرنگاران به آموزش بیشتر و استفاده از تجربیات رسانه‌های حرفه‌ای به رغم برخی مشکلات، شاهد روزهای بهتر و روشن‌تری برای رسانه‌های استان‌ فارس خواهیم بود. همچنین برگزاری کلاس و دوره‌های آموزشی با رویکرد «روزنامه نگاری توسعه» می‌تواند در پیشبرد هرچه بهتر خبرنگاران و روزنامه نگاران استان مثمر ثمر واقع گردد. ان‌شاءالله
امیرترقی نژاد؛ رئیس هیئت داوران و عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (ifj) و مدرس رشته روزنامه نگاری
منتخبان سومین جشنواره مطبوعات 
در بخش خبر (نگاه حرفه ای) مقام اول: مریم مرادی خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار خبر «سیگنال‌های خاموش بازار مسکن»؛ مقام دوم: لیلا غضنفری خبرنگار روزنامه سبحان به دلیل انتشار خبر «آیا تنور بی کیفیتی نان در شیراز سرد می‌شود؟»؛ مقام سوم: سمیه نظری خبرنگار هفته نامه نی ریزان فارس به دلیل انتشار خبر «بالا و پایین قیمت‌ها با آغاز ماه رمضان»؛ شایسته تقدیر: نرجس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار خبر «ترمز گرانی در هتل‌های فارس کشیده شد»؛ بخش گزارش (نگاه حرفه ای) مقام اول: فاطمه محسنی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «چوب واردات بر قامت صنعت پوشاک فارس»؛ مقام دوم: سارا ضمیری خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار گزارش «تابلوهای جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود، جمع می‌شود»؛ مقام سوم: نرجس مکاری زاده خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «غرفه‌هاى فرودگاه شیراز جایى براى صعود قیمت‌‌‌‌‌ها و سقوط حق مشترى»؛ شایسته تقدیر: فاطمه زردشتی نی ریزی خبرنگار هفته نامه نی ریزان فارس به دلیل انتشار گزارش «مشکل اینجاست، که پول نیست».
بخش ویژه (اقتصاد مقاومتی با رویکرد حمایت از تولید ملی): مقام اول: مریم مرادی خبرنگار روزنامه افسانه به دلیل انتشار گزارش «تابلو معادن در حراج ملی»؛ مقام دوم: سیدغیاث الدین ملک حسینی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «سوخت و سوز در رکود ساخت و ساز»؛ مقام سوم: لیلا غضنفری خبرنگار روزنامه سبحان به دلیل انتشار گزارش «ذبح تولید ایرانی با چاقوی قاچاق»؛ شایسته تقدیر: فاطمه محسنی خبرنگار روزنامه خبر جنوب به دلیل انتشار گزارش «دسترنجی که به باد می‌رود»؛ مریم شمالیان خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر به دلیل انتشار گزارش «جشنواره‌ای برای معرفی ظرفیت‌های تولیدی استان؛ تب گرایش به کالای خارجی کاهش می‌یابد».

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی