[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

بیماری وحشتناکی که سراغ شب‌کارها می آید، روزنامه شیراز نوین

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اختلال در ساعت زیستی بدن به دلیل شب‌کاری می‌تواند روی ژن‌های مربوط به تومور اثر گذاشته و با برهم زدن فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA، ریسک سرطان را افزایش دهد.
به گزارش بهداشت نیوز، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اختلال در ساعت زیستی بدن به دلیل شب‌کاری می‌تواند روی ژن‌های مربوط به تومور اثر گذاشته و با بر هم زدن فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA، ریسک سرطان را افزایش دهد. نتایج تحقیقات چند ساله نشان داده که ریسک ابتلا به سرطان در شب‌کارها بیشتر است.«Shobhan Gaddameedhi»، یکی از نویسندگان تحقیق می‌گوید:«شواهد مستحکمی وجود دارد که ریسک ابتلا به سرطان در شب‌کارها بیشتر است. این موضوع سبب شد تا سازمان جهانی بهداشت شب‌کاری را به عنوان یک عامل سرطان‌زا احتمالی معرفی کند. البته تاکنون مشخص نشده بود که چرا کار در شیفت شب ریسک سرطان را بالا می‌برد. ما سعی کردیم به این سؤال پاسخ دهیم.»با وجودی که تحقیقات قبلی از وجود رابطه میان شب‌کاری و بیماری‌های مختلف خبر داده‌اند، مکانیزم‌هایی که با اختلال در ساعت بدن می‌توانند ریسک ابتلا به سرطان را افزایش ‌دهند، مشخص نشده بودند. محققان برای پاسخ به این سؤال، روی ۱۴ داوطلب سالم به مدت ۷ روز تحقیق کردند.
نیمی از داوطلبان برنامه کاری ۷۲ ساعته و نیمی دیگر شیفت شب را شبیه‌سازی کردند. پس از شبیه‌سازی داوطلبان باید به مدت ۲۴ ساعت زیر نور بیدار می‌ماندند. این قسمت از آزمایش برای بررسی ریتم‌های زیستی فارغ از عوامل تأثیرگذار بیرونی طراحی شده بود.
نتایج این مطالعه نشان داد که نه تنها اختلال در ساعت زیستی برخی ژن‌های مربوط به سرطان را به طور مستقیم تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه شب‌کاری احتمالاً روی فرآیندهای طبیعی ترمیم DNA نیز تأثیر منفی می‌گذارد. محققان همچنین با بررسی گلبول‌های سفید داوطلبان متوجه آسیب بیشتر در DNA داوطلبان گروه شب‌کار شدند. علاوه بر این، بررسی گلبول‌های سفید با استفاده از روش تابش یون‌ساز (ionizing radiation) نشان داد که سلول‌های گروه شب‌کار آسیب‌پذیری بسیار بیشتری دارند.«Jason McDermott»، یکی از نویسندگان تحقیق می‌گوید: «در مجموع، این یافته‌ها نشان می‌دهند که شب‌کاری زمانبندی عملکرد ژن‌های مربوط به سرطان را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که سبب کاهش تأثیرگذاری آن‌ها در فرآیندهای ترمیم DNA می‌شود.»
محققان می‌خواهند در گام بعدی روی افرادی که سال‌ها شب‌کار بوده‌اند تحقیق کرده و چگونگی بسط دادن نتایج این تحقیق به آن‌ها را بررسی کنند. نتایج این تحقیق می‌تواند به بهبود روش‌های درمان سرطان و تنظیم آن‌ها با توجه به ساعت زیستی بدن بیمار کمک کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی