[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

شوراها و خوداثباتی، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

شوراها می‌توانند نقش مؤثری در توسعه شهری داشته باشند؛ هرچند همیشه منظور از توسعه، توسعه خطی و جمعیتی شهر نیست.
شوراها در پنج دوره گذشته باید اعتمادسازی را توسعه می‌دادند؛ اعتمادی که حالا به هر دلیل خدشه‌دار شده است. باید رک و پوست‌کنده با نمایندگان و مدیران سخن گفت و این پرسش را مطرح کرد که محصول نظام مدیریتی چیست؟ نظامی که در چهل سال گذشته بیشترین حجم شعار را ارائه کرده است و مدیرانش بدون پاسخ‌گویی، عناوین خود را در گروه خودی پاس‌کاری کرده‌اند...

امروز بهترین زمان برای ارزیابی عملکرد مدیران و نمایندگان است؛ چراکه فصل، فصل انتخاب است و در این فصل تمامی ضعف‌های مدیریتی بیان و برملا می‌گردد. 
شعار‌های انتخاباتی بر اساس همین اصل استوار است؛ بیان کاستی‌ها و رجزخوانی برای حل مشکلاتی که تا به حال هیچ کدام از پهلوان نما‌های سیاسی قادر به حل آن نبوده اند. 
بزرگ‌ترین مشکل در حوزه اقتصادی خلاصه می‌شود که نارضایتی بسیاری به وجود آورده است. 
نباید ترسید؛چراکه این بحران خودساخته بوده و انقلابی نما‌ها تحت پوشش انقلابی بودن به آن دامن می‌زنند و هراسی ندارند به موج نارضایتی دامن بزنند. 
اساس تشکیل شورا‌ها برای تسهیل امور مردم بود؛ درواقع واگذاری امور مردم به مردم. اما این اتفاق نیفتاد و خود شورا‌ها به یک مشکل بزرگ و پیچیده دیگر تبدیل شدند و باید دید شورا‌ها در پنج دوره گذشته توانسته‌اند تنها جایگاه قانونی خود را تبیین کنند؟
پاسخ منفی است و برآیند اخبار رسیده از شوراها مؤید این واقعیت است که شوراها در اثبات ماهیتی خود نیز توفیق نداشتند و موضوع مدیریت واحد شهری همچنان در محاق است. 
هرچند موضوع فعلی ما مشارکت حداکثری مردم در انتخابات شوراها و علی الخصوص ریاست‌جمهوری است اما باید به این داستان بدون تعارف ورود کرد که معیشت مردم باید در اولویت توجهات باشد. درواقع معیشت پاشنه آشیل داستان است و این داستان نیازمند دلجویی از مردم است. 
مدیران و نمایندگان بدانند این وضعیت در شأن ملت نیست و ملت در حال ارزیابی نظام مدیریتی است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی