[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

۲۰ سال واسطه‌گری مرغی ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از اقدمات حمایتی و نظارتی این سازمان برای تنظیم بازار مرغ و عرضه آن با نرخ مصوب خبر داد و گفت: توانسته ایم رضایت نسبی مصرف کنندگان در تهیه مرغ با قیمت مناسب را تأمین کنیم. 
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، حسین پژمان تصریح کرد: افزایش 10 درصدی صدور مجوز جوجه ریزی در واحد‌های پرورش مرغ گوشتی، تأمین کامل نهاده‌های موردنیاز پرورش دهندگان از ابتدای آبان ماه تاکنون با استفاده از سامانه بازارگاه، افزایش طول دوره پرورش از 40 به 45 روز و لغو برنامه تولید مرغ سایز تا عادی شدن وضعیت بازار از مهم ترین اقدامات مثبت انجام شده برای تنظیم بازار مرغ است. 
به گفته وی، در ادامه برنامه‌های طراحی شده برای تنظیم بازار مرغ، رایزنی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با وزارت متبوع برای صدور مجوز افزایش تعداد دفعات جوجه ریزی سالیانه در واحد‌های پرورش مرغ گوشتی از چهار به پنج نوبت نیز در حال انجام است. 
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه وجود واسطه‌ها مهم ترین عامل اختلال در تنظیم باز مرغ است و راه اندازی زنجیره‌های ارزش مرغ راهکار حل این معضل، اظهار کرد: از یک هفته پیش به منظور کمک به قشر کم در آمد جامعه در استان فارس و از جمله در شیراز، ۳۲ فروشگاه و بازارچه عرضه گوشت مرغ گرم با نظارت سازمان جهاد کشاورزی و سازمان صمت فعال شده است. 
پژمان با اشاره به اینکه با برنامه ریزی مناسب در بهمن ماه گذشته شاهد افزایش یک و نیم میلیون قطعه جوجه ریزی نسبت به زمان مشابه در سال قبل بوده ایم و هیچ گونه مشکلی در تأمین نیاز بازار مصرف استان فارس که حدود ۳۷۰ تن مرغ گرم در روز است، نداریم، افزود: از نهم تا ۱۷ اسفند ماه روزانه به طور متوسط 218هزار قطعه مرغ در کشتارگاه‌های این استان ذبح شده که گوشت گرم حاصل از آن معادل نیاز روزانه استان فارس است که مازاد بر آن ۵۰ تن مرغ منجمد با قیمت 15هزار و 500 تومان نیز روزانه توزیع می‌شود. 
او به نظارت همه جانبه سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و سازمان صمت بر توزیع مرغ منجمد تأکید کرد و گفت: فرایند توزیع مرغ منجمد تا پایان سال ادامه خواهد یافت که نقش بسزایی در تعدیل قیمت مرغ دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با این توضیح که استان فارس دارای 875 واحد پرورش مرغ گوشتی است که 847 واحد با ظرفیت 24 میلیون قطعه جوجه ریزی در هر دوره هم اکنون فعال است، ابراز کرد: میزان جوجه ریزی در سال ۹۸ حداکثر ۸۲میلیون قطعه بوده است که در سال ۹۹ پیش بینی می‌شود به سقف ۸۵میلیون قطعه برسد.
به گفته پژمان، با اتخاذ سیاست‌های تشویقی در نظر است مرغداران به جوجه‌ریزی بیشتر سوق داده شوند تا نوسانات نرخ مرغ گرم و التهابات ناشی از آن در ماه مبارک رمضان که مصرف مرغ به طور معمول بیشتر می‌شود، به حداقل برسد.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه وجود واسطه‌ها از 20 سال پیش مهم ترین عامل اختلال در تنظیم بازار مرغ است، اظهار کرد: واسطه‌ها باید شناسایی و سامان‌دهی شوند تا در چهارچوب قانون فعالیت کنند.
سازمان جهاد کشاورزی استان فارس برای تنظیم بازار مرغ تا کنون 70 واسطه فعال در این بخش را شناسایی و گشت‌های شبانه با هدف رصد و نظارت دقیق در سطح این استان را فعال کرده است؛ تا به امروز 14 فقره پرونده تخلف که ۱۳ مورد آن مربوط به مرغداری‌ها و یک مورد مربوط به کشتارگاه بوده است را تشکیل داده و برای رسیدگی به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال کرده است.
وی افزود: همچنین با توجه به ضرورت سامان‌دهی و شفافیت در توزیع نهادها‌های دامی سامانه الکترونیکی پایش نهاده‌های دامی (سپند)، با کمک بخش خصوصی راه اندازی و عملیاتی شده است که نقش بسزایی در هدفمند شدن، شفافیت و رسیدن نهاده‌های یارانه ای به دست بهره برداران واقعی دارد و این سامانه برای استفاده در سطح ملی به وزارت جهاد کشاورزی نیز معرفی شده است. 
پژمان ابراز کرد: با توجه به جوجه ریزی مناسب و تأمین نیاز استان در داخل هیچ نیازی به واردات مرغ زنده از استان‌های مجاور نداریم و در صورت نیاز استان‌های مجاور آمادگی داریم که مازاد تولید خود را در اختیار آنها قرار دهیم؛ کما اینکه در چند مدت اخیر به استان کهگیلویه و بویر احمد در چند نوبت مرغ گرم ارسال شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی