[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

خدمت به ورزش نابینایان، توفیقی بزرگ و مسئولیتی سنگین است، روزنامه شیراز نوین

     میثم محجوبی- شیرازنوین
محمدرضا هاشمی نژاد برای چهار سال دیگر ریاست هیئت نابینایان و کم بینایان استان فارس را به عهده گرفت. مجمع انتخاباتی این هیئت ظهر روز چهارشنبه 20 اسفند در مجموعه جهانگردی شیراز به انجام رسید. در این مجمع محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان و کم بینایان و محسن سالاری معاون توسعه امور ورزش اداره كل ورزش و جوانان استان فارس حضور داشتند.
این مراسم با اندکی حاشیه نیز همراه بود که با مدیریت محسن سالاری رفع شد. سالاری که شروع کننده جلسه بود، در ابتدای مجمع دقایقی به صحبت با اعضا پرداخت. او گفت: به اعتقاد من هیئت نابینایان فراتر از یک هیئت معمولی است. می‌شود گفت یک اداره است؛ به دلیل تعدد رشته‌ها و قهرمانان زیادی که در حوزه نابینایان وجود دارد. قطعاً مدیریت چنین هیئتی بسیار سخت است و امیدوارم هر کسی که انتخاب شد، بتواند از پس این مسئولیت و گستردگی بربیاید.
در ادامه، پیرانی که نماینده اداره ورزش و برگزار کننده این مجمع بود، توضیحاتی درباره روند برگزاری مجمع ارائه داد و گفت: پس از اینکه دوره 4 ساله آقای هاشمی نژاد به پایان رسید، مطابق با آیین نامه انتخابات هیئت‌های ورزشی، فراخوان 45 روزه برای حضور کاندیداها در دو روزنامه کثیرالانتشار شیرازنوین و تماشا منتشر شد و آقایان هاشمی نژاد و عسگری ثبت نام کردند. پس از طی فرایندهای قانونی، امروز در خدمت مجمع محترم و ریاست فدراسیون هستیم.
وی سپس اعضای مجمع را معرفی کرد. آقایان مزارعی و دهقان به عنوان نماینده باشگاه‌ها، خانم محمدی راد و آقایان باصری و شاه حسینی به عنوان نماینده ورزشکاران، خانم نیک نفس و آقای آقازاده به عنوان نماینده داوران و خانم جهرمی و آقای زارع نیز به عنوان نماینده مربیان معرفی شدند که در این میان، آقازاده در مجمع حضور نیافته بود.
همچنین خانم رضایی به عنوان رئیس هیئت سپیدان، آقای کلوانی رئیس هیئت جهرم، آقای امیری رئیس هیئت شیراز، آقای انشایی رئیس هیئت فسا و آقای امیری رئیس هیئت مرودشت، به عنوان نمایندگان شهرستان‌ها و آقای امینی پویا به عنوان نماینده آموزش و پرورش، به همراه محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون و محسن سالاری معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، به عنوان دیگر رأی دهندگان معرفی شدند.
حسن عسگری کاندیدای جوان هیئت دقایقی صحبت کرد و گفت: 16 سال به عنوان ورزشکار، مربی و داور به ورزش نابینایان خدمت کرده ام. این رشته، مشکلاتی دارد که می‌دانم کسانی که در خود هیئت هستند، این مشکلات را درک می‌کنند. 
وی برنامه‌های خود را اینچنین عنوان کرد: ما باید ارتباطمان را با سازمان‌های دولتی، شرکت‌ها و افراد آزاد بیشتر کنیم تا بتوانیم منابع مالی لازم برای هیئت را تهیه کنیم و در جذب اسپانسر و باشگاه داری نیز گام‌های خوبی برداریم. در بحث استعدادیابی، ما در رشته‌های فوتبال 5 نفره و دومیدانی وضعیت خوبی داریم که باید تقویت هم بشویم، اما در رشته‌هایی مثل گلبال و شنا باید بیشتر کار کنیم یا رشته ای مثل جودو که تاکنون در استان نداشته ایم را باید با استفاده از افراد متخصص، آگاه و فنی ایجاد کرده و گسترش دهیم.
عسگری افزود: برگزاری کلاس‌های مربی گری، داوری، آموزشی و تشکیل آکادمی برای هیئت، دیگر برنامه من است. ما باید بتوانیم جامعه آماری ورزش نابینایان را بالا ببریم و ورزشکاران را از لحاظ فنی تقویت کنیم. باید بتوانیم مسابقات و اردوهای استانی را افزایش دهیم و در زمینه اعزام به مسابقات کشوری نیز فعال تر عمل کنیم.
کاندیدای ریاست هیئت نابینایان و کم بینایان استان فارس، در ادامه به یکی از ضعف‌های هیئت در چهار سال گذشته اشاره کرد و گفت: در شهرستان‌های استان فارس، استعدادهای زیادی وجود دارند که می‌توانند در رشته‌های مختلف، حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند. مطمئناً اگر من انتخاب شوم، به طور مستمر در شهرستان‌ها حضور خواهم داشت و به مشکلات و کمبودهایشان رسیدگی خواهم کرد. من اعتقاد دارم که برای انجام یک کار، باید حتماً در محل حاضر باشم. این که فقط با تلفن زدن بخواهیم کارها را پیش ببریم، کافی نیست. این هیئت دارای زیرشاخه‌ها و رشته‌های زیادی است و ما باید انجمن‌ها را به صورت جداگانه از نفرات متخصص در همان رشته تشکیل بدهیم.
وی افزود: ورزش نابینایان نیاز دارد که به صورت عمومی هم به آن پرداخته شود. ما قهرمانان زیادی در این رشته داریم اما در کنار آن باید در بخش عمومی و همگانی هم کارهای زیادی انجام دهیم. متأسفانه بیشتر نابینایان خانه نشین شده اند و باید همه آنها را به ورزش جذب کنیم تا هم جامعه ورزش نابینایان را بزرگ‌تر کنیم و هم استعدادیابی را گسترش دهیم.
حسن عسگری در پایان گفت: ما باید بتوانیم با سازمان آموزش و پرورش همکاری خوبی داشته باشیم و استعدادیابی را از آنجا آغاز کنیم. همچنین می‌توانیم روی کمک‌های اداره ورزش، فدراسیون و شرکت ملی نفت هم حساب زیادی باز کنیم. به هر حال چه من باشم و چه نباشم، امیدوارم این ورزش پیشرفت کند، رشته‌هایی که تاکنون فعال نبوده اند، فعال شوند و رسیدگی به شهرستان‌ها نیز بیشتر شود.
سید محمدرضا هاشمی نژاد، دیگر کاندیدای هیئت هم به بیان سوابق خود پرداخت و در خصوص کارهایی که در دوره ریاست او طی چهار سال گذشته انجام شده گفت: زمانی که من به این هیئت آمدم، گلبال که رشته اصلی ماست در وضعیت بدی قرار داشت. یعنی در سالن ولایت که متعلق به هیئت بود، بدترین ساعت یعنی 12 تا 2 در اختیار گلبال قرار داشت. اولین کاری که من انجام دادم این بود که بهترین ساعات را به گلبال اختصاص دادم. همچنین کمبودهای امکاناتی را که این سالن داشت رفع کردیم و هزینه‌هایی انجام دادیم که مدیرکل وقت اداره ورزش و جوانان قول دادند بخشی از این هزینه‌ها را به ما برگردانند اما متأسفانه هیچ گاه این قول، عملی نشد.
وی افزود: گلبال به عنوان قدیمی ترین رشته نابینایان، رشته‌ایست که خوشبختانه برخی افراد نمی‌توانند با دور زدن قانون، حقه بازی و کارهایی از این دست به آن وارد شوند. متأسفانه در رشته‌های دیگر انگار رسم است که بعضی دوستان وارد می‌شوند و ممکن است حق نابینایان واقعی را ضایع کنند. در فوتبال هم با ورود من به هیئت، یکی از بهترین مقام‌های ورزش کشور توسط تیم ملی 5 نفره کسب شد که اکثریت آنها را بازیکنان و مربیان فارسی تشکیل می‌دهند. این تیم به مقام نایب قهرمانی پاراالمپیک دست یافت و پس از برزیل میزبان، دوم شد که به نظر من یک شاهکار بود. فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی برای هیچ یک از تیم‌های جهان افتاده باشد که یک تیم در دومین دوره حضورش، نایب قهرمان پاراالمپیک شود. جا داشت که حمایت ویژه ای از این بچه‌ها به عمل بیاید ولی از هیچ یک از ورزشکاران نابینا، حمایت‌هایی که در شأن آنها باشد انجام نشد. 
هاشمی نژاد در ادامه به ضعف‌های خود نیز اقرار کرد و گفت: یکی از ضعف‌هایی که من در چهار سال گذشته داشته ام، کمبود حمایت از شهرستان‌ها، سرکشی نکردن به آنها و اضافه نکردن هیئت‌های شهرستانی بوده است. البته این را باید بگویم که من در دیداری که با معاون سیاسی امنیتی استاندار داشتم، این قول را گرفتم که بخش‌نامه ای به فرمانداران شهرستان‌ها زده شود که ورزش نابینایان به طور ویژه مورد حمایت قرار گیرد. اما متأسفانه چندی بعد، وقتی به دفتر مدیرکل وقت ورزش و جوانان استان رفتم، او من را مورد عتاب قرار داد و این کار ما را محکوم کرد! در حالی که ما اصلاً درخواست مالی از استانداری نداشتیم و فقط خواستیم ورزش نابینایان در شهرستان‌ها با حمایت بیشتری از سوی مسئولان همراه شود؛ اما این برخورد مدیرکل وقت، باعث دلسردی و بی انگیزگی ما شد. البته نمی‌توانم از کم کاری خودم در زمینه ورزش شهرستان‌ها به سادگی بگذرم. 
وی با اشاره به این نکته که طی چهار سال گذشته بیشترین حمایت‌ها از رشته دومیدانی نابینایان انجام شده، گفت: هر مسابقه باشگاهی که در سطح کشوری برگزار شده، بچه‌های ما با نام هیئت در آن حضور پیدا کرده اند و خوشبختانه همیشه هم جزو تیم‌های اول تا سوم بوده ایم. همیشه قبل از اعزام‌ها، اردوهای مناسبی برگزار کرده ایم تا بازیکنان با آمادگی خوبی در مسابقات شرکت کنند. البته ما ادعایی نداریم که فقط در زمان مسئولیت ما این اتفاق‌های خوب افتاده، پیش از این هم قطعاً بوده اما سعی ما تقویت بخش‌های مختلف بوده که انجام داده ایم.
هاشمی نژاد در ادامه به بخشی از صحبت‌های دیگر کاندیدا اشاره کرد و گفت: در زمینه دو میدانی، دوستان به موضوعاتی اشاره کرده اند که باید پاسخ بدهم. متأسفانه بعضی از دوستان که در سال‌های 96 و 97 به عنوان ورزشکار در مسابقات کشوری حضور پیدا کردند، خود را به مصدومیت زده اند و استان را از گرفتن مقام محروم کرده اند. 
او توضیح بیشتری در این باره نداد و سپس خطاب به اعضای مجمع گفت: ما کارهای بزرگ زیادی انجام داده ایم اما نواقصی هم داشته ایم و اگر دوباره مسئولیت به ما واگذار شد، در جهت رفع آنها می‌کوشیم. اما من از شما می‌خواهم رأیی که می‌دهید، آگاهانه باشد. به سفارش و با احساس رأی ندهند. هر رأیی بدهند من می‌پذیرم، اما امیدوارم تمام رأی‌ها آگاهانه و اندیشمندانه باشد. این آگاهانه رأی دادن در همه انتخابات از چنین مجمع‌هایی تا انتخابات بزرگ‌تر و حساس‌تر، باید جا بیفتد. حالا هم که من و آقای عسگری کاندیدا هستیم، شما ملزم نیستید که حتماً به یکی از ما دو نفر رأی بدهید. شما اگر هیچ کدام از ما را لایق ریاست این هیئت ندانستید، باید رأی سفید بدهید؛ چون در قبال هر رأی، مسئولید.
هاشمی نژاد سپس به سراغ بیان برنامه‌های پیش رو رفت و اظهار داشت: یکی از اولویت‌های ما، بهتر کردن سازمان‌دهی هیئت است. خیلی از مشکلاتی که داشتیم، به دلیل مدارا کردن و عدم تغییر در جاهایی بود که لازم به تغییر بود. اگر در چهار سال آینده در خدمت هیئت باشم، سازمان‌دهی جدید، ساختار جدید و افراد جدیدی که بتوانند بیشتر و بهتر برای این هیئت وقت بگذارند را در دستور کار قرار خواهم داد و همچنین به سراغ افرادی می‌رویم که در خصوص جذب منابع مالی، بهتر بتوانند به ما کمک کنند. رسیدگی بیشتر به شهرستان‌ها نیز دیگر برنامه ماست و قطعاً سعی می‌کنم بیشترین حمایت را از آنها داشته باشم.
در پایان صحبت‌های هاشمی نژاد، نوبت به رأی گیری رسید. در پایان رأی گیری، محمدرضا هاشمی نژاد با 12 رأی به عنوان رئیس هیئت برگزیده شد. حسن عسگری دیگر کاندیدای حاضر نیز 4 رأی به دست آورد.
هاشمی نژاد پس از پایان رأی گیری گفت: این چهار رأیی که به من داده نشد برایم بسیار ارزشمند بود. شاید اگر تمام رأی‌ها به سمت من می‌آمد، این تصور برایم ایجاد می‌شد که در چهار سال گذشته همه چیز خوب بود و هیچ ضعفی نداشته ام اما این رأی‌های مخالف نشان می‌دهد نواقصی در کار ما بوده که باید در رفع آن بکوشیم.
وی افزود: سعی می‌کنم در چهار سال پیش رو که دوباره توفیق خدمت دارم، کاستی‌ها و ضعف‌ها را برطرف کنم و با انسجام بیشتری در خدمت همه عزیزان باشم. 
رئیس هیئت نابیانایان و کم بینایان فارس خطاب به اعضای مجمع گفت: شما امروز به من رأی دادید اما این دلیلی بر آن نیست که تا 4 سال دیگر پای این رأی بمانید. شما هر زمانی که تشخیص دادید از سوی رئیس هیئت کم کاری صورت گرفته، می‌توانید مجمع فوق العاده تشکیل داده و من را برکنار کنید. مجمع هر هیئت، بالاترین مسئولیت‌ها را در قبال هیئت دارد و نباید منفعل عمل کند. شما با هماهنگی و انسجام، باید بتوانید رشته ورزشی تان را به سمت آن چیزی که دوست دارید هدایت کنید.
هاشمی نژاد در پایان گفت: از تمامی حاضران در این مجمع تشکر می‌کنم و آرزو می‌کنم راستگویی و درست کرداری چنان در سطوح مختلف مدیریتی کشور حاکم شود که آدم‌های دروغگو و چپاولگر، هرگز این اجازه را به خود ندهند که به عرصه‌های مدیریتی وارد شوند.
پس از صحبت‌های هاشمی نژاد، حسن عسگری نیز برای صحبت‌های پایانی اجازه خواست. صحبت‌هایی که منجر به ایجاد تنش‌هایی هم شد. او گفت: از چهار نفری که به من رأی دادند و به فکر هیئت بودند تشکر می‌کنم. از بقیه دوستان هم تشکر می‌کنم ولی نسبت به روند انتخاب اعضای مجمع اعتراض دارم.
در اینجا محسن سالاری صحبت‌های او را قطع کرد و گفت: قرار بود شما فقط از اعضا تشکر کنید. این صحبت‌ها را باید قبل از رأی گیری عنوان می‌کردید. اگر به چیدمان مجمع ایرادی داشتید، باید ادله خود را می‌آوردید تا رئیس فدراسیون آنها را بررسی کنند. اما عسگری دوباره شروع به صحبت کرد و با اشاره به بخشی از حرف‌های پایانی هاشمی نژاد، گفت: دوستان از دروغگویی و چپاول صحبت کردند، اما من یادم نمی‌آید دروغی گفته باشم یا چپاول کرده باشم. من در شرکت نفت مشغول کارم. آنجا به من اطمینان می‌کنند و تنخواه 17میلیاردی به دستم می‌دهند؛ من چپاولگرم؟
این صحبت‌ها که با پرخاش احمدرضا شاه حسینی (بازیکن باسابقه تیم ملی فوتبال نابینایان و یکی از اعضای مجمع) به حسن عسگری هم همراه شد، با وساطت محسن سالاری به پایان رسید. سالاری در ادامه دقایقی هم با اعضای مجمع صحبت کرد و گفت: صحبت‌های ابتدایی من از جایگاه معاونت ورزش بود اما حالا می‌خواهم به عنوان نماینده مدیرکل هم با شما صحبت کنم. متأسفانه آقای حاجی زاده به خاطر حضور در جلسه مهمی در استانداری، نتوانستند در این مجمع حضور پیدا کنند و از آقای مظلومی رئیس فدراسیون و تک تک اعضا هم عذرخواهی کردند. من به عنوان نماینده او، در خدمت شما هستم و به آقای هاشمی نژاد تبریک می‌گویم؛ اما باید این مسئله را گوشزد کنم که کار این هیئت، صرفاً یک کار ورزشی نیست؛ این کار، یک توفیقی است که خداوند به هر کسی نمی‌دهد. توفیق خدمت به قشر نابینا، امر مهمی است که امیدوارم در این کار موفق باشید.
وی سپس از حسن عسگری نیز که شهامت به خرج داد و به انتخابات مجمع ورود کرد، تشکر کرد و خطاب به هاشمی نژاد گفت: من از شما انتظار دارم که بیشتر روی این موضوع تمرکز داشته باشید که یک نگاه عادلانه و عدالت محور را در توسعه رشته‌های زیرمجموعه، در دستور کار قرار دهید. البته عدالت به معنی تساوی نیست؛ بلکه من عدالت را به معنای ایجاد تناسب تعریف می‌کنم و از شما هم انتظار دارم که با این نگاه، برای توسعه این هیئت تلاش کنید.
سالاری افزود: این هیئت، یک هیئت قهرمان پرور است. در هر رشته ای که نگاه کنید، می‌بینید که پر از توان و استعداد است. ضمن اینکه این رشته در طرح آمایشی ما هم قرار دارد. ورزشکاران نابینا، سهم عمده ای در ارتقای ورزش فارس در کشور داشته و دارند. در جلسه ای هم که برای تجلیل از ورزشکارانمان گذاشتیم، بیشترین ورزشکار از هیئت نابینایان بود و بیشترین اعتبار نیز برای تجلیل از این عزیزان تعلق گرفت. این موضوعات، رسالت رئیس هیئت را سنگین تر می‌کند.
وی سپس به مسئولیت اعضای مجمع نیز اشاره کرد و گفت: بالاترین مقام تصمیم گیرنده بر هر هیئت، اعضای مجمع هستند. اگر رئیس مجمع بخواهد برنامه ای برای سال‌های آینده داشته باشد، باید مصوبه مجمع را داشته باشد. برای هر کار، ابتدا موافقت مجمع موردنیاز اوست. همین حالا اگر شما به او تفویض اختیار نکنید، او برای انتخاب دبیر، نایب رئیس و هیئت رئیسه، باید از شما نظر بخواهد. بنابراین نظارت و سیاست گذاری هیئت، به عهده اعضای دور این میز است. روحیه مطالبه گری شما باید به جهت بهبود وضعیت هیئت وجود داشته باشد.
محسن سالاری در پایان گفت: من از اعضای مجمع می‌خواهم این تفویض اختیار را برای انتخاب دبیر، نایب رئیس و هیئت رئیسه به رئیس هیئت بدهند؛ چون مقداری زمان بر است و در این شرایط کرونایی، مقداری هم خطرناک است.
پایان بخش مجمع انتخاباتی هیئت نابینایان و کم بینایان استان فارس، صحبت‌های رئیس فدراسیون بود. محمدرضا مظلومی که خود، جانباز جنگ تحمیلی و نابیناست، در ابتدای صحبت‌هایش گفت: بچه‌های رشته ما، بچه‌های خاصی هستند. مسئولان کشور، وظیفه بسیار سنگینی در قبال این بچه‌ها به عهده دارند. آنها از خیلی از امکانات جامعه محروم‌اند و نگاه خوبی در جامعه نسبت به آنها وجود نداشته است. با وجود اینکه اکثر آنها از مدارک تحصیلی بالایی هم برخوردارند، اما متأسفانه مسئولان شناخت خوبی از آنها ندارند و هنوز همان نگاه قدیمی به آنها وجود دارد.
مظلومی افزود: ما یک خانواده هستیم؛ در کنار هم مشغول کار و زندگی هستیم و باید یکدیگر را تحمل کنیم. قطعاً در هر خانواده ای هم نظر مخالف وجود دارد. این دو عزیزی که امروز کاندیدای ریاست هیئت بودند، هر دو از خدمتگزاران جامعه ورزش نابینایان بوده و هستند و دوست دارند هرچه بهتر به این رشته خدمت کنند.
وی در ادامه به جایگاه خوب هیئت نابینایان فارس اشاره کرد و گفت: ما در فدراسیون به تک تک این بچه‌ها افتخار می‌کنیم. من به آقای هاشمی نژاد بابت انتخاب دوباره تبریک می‌گویم اما باید بگویم که وظیفه سنگینی به عهده دارند. او حالا که انتخاب شده، می‌تواند کار کند یا کار نکند، اما همگی ما باید یک روزی، یک جایی پاسخ‌گوی اعمالمان باشیم. خود من وقتی برای ریاست فدراسیون انتخاب شدم، با خودم گفتم شترسواری دولا دولا نمی‌شود. یا باید مردانه بایستی، یا مردانه بروی. از طرفی کار کردن برای این بچه‌ها، یک کار از روی عشق و علاقه است. قطعاً اگر کار خوبی برای این بچه‌ها انجام دهیم، لذتش را هم می‌بریم.
رئیس فدراسیون نابینایان و کم بینایان کشور در پایان گفت: در چهار سال گذشته، بارها دوستان ما قول دادند که زمین چمنی را برای این بچه‌ها افتتاح کنند اما زمان تحقق این وعده‌ها، مدام به تعویق افتاد. امیدواریم از این به بعد بتوانیم خیلی بهتر و بیشتر روی حرف همدیگر حساب کنیم. تاکنون این زمین چمن افتتاح نشده ولی امیدوارم این اتفاق بیفتد و دوستان روی قولی که می‌دهند، بایستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی