[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

زیاده‌طلبی‌ها رودخانه‌های فارس را به نابودی می‌کشاند، روزنامه شیراز نوین

مدیر دفتر سواحل و رودخانه‌های شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه زیاده طلبی‌ها، حریم و بستر رودخانه‌های استان را نشانه رفته است، گفت: حریم و بستر رودخانه‌های استان از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۴۲۰۰ بار مورد تجاوز قرار گرفته است.
سید جواد موسوی‌فر بیان کرد: طول رودخانه‌های فارس حدود ۱۴هزار و ۴۰۰ کیلومتر است اما دست تجاوز هر لحظه دست از حریم و بستر این مجاری حیاتی آبی برنمی‌دارد.
به گزارش ایسنا به نقل از آب منطقه‌ای فارس، موسوی‌فر گفت: امسال حریم و بستر رودخانه‌های استان فارس حدود ۴۰۰۰ بار مورد تصرف و ساخت و سازهای غیرقانونی قرار گرفته و بیش از ۲۸۰ بار بستر رودخانه‌ها با برداشت غیرمجاز مصالح شن و ماسه دستخوش تغییر مخرب شده است. موسوی‌فر افزود: خوشبختانه ۲۷۰ مورد از تصرفات با هماهنگی دستگاه قضائی و همکاری نیروی انتظامی آزاد شده که برای ادامه این آزادسازی‌ها نیازمند همکاری بیشتر دستگاه قضائی هستیم. مدیر دفتر سواحل و رودخانه‌های شرکت آب منطقه‌ای فارس ادامه داد: عملیات مقابله با جرائم حوزه سواحل و رودخانه‌های استان از ابتدای سال تاکنون خوشبختانه رفع تصرفات قابل توجهی داشته است؛ به طوری که بیش از ۳۲ هکتار از اراضی تصرف شده در حریم و بستر رودخانه‌های استان آزاد شده‌اند. موسوی‌فر تأکید کرد: رودخانه‌ها، حوضه‌های آبریز رودخانه و حریم رودخانه‌ها یکی از مهم‌ترین اکوسیستم‌های آبی هم از لحاظ تنوع زیستی، موجوداتی که در آنها زندگی می‌کنند و هم تأمین منابع آب شرب محسوب می‌شوند. او خاطرنشان کرد: زیاده طلبی به صورت استفاده بی رویه از شن و ماسه بستر رودخانه، ساخت و ساز در بستر و حـریم رودخانه و سواحل دریا و احداث سازه‌های تقاطعی بدون رعایت اصول فنـی، بیشـتر خـود را نشان داده که خود تهدیدی جدی برای دسترسی به آب سالم و حفاظت از آن است.
مدیر دفتر سواحل و رودخانه‌های آب منطقه‌ای فارس همچنین گفت: تشدید مخاطرات سیلاب برای انسان‌های آتی محسوب می‌شود؛ لذا ضروری است ضمن مدیریت و حفاظت از منابع آب، از اراضی بستر و حریم مجاری انتقال و ذخیره آن یعنی رودخانه‌ها، تالاب‌ها و سواحل به عنوان مجاری و پهنه‌های حیاتی مدیریت ایمن سیلاب و... محافظت کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی