[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

پایبندی دولت به تعهدات اقتصادی ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس گفت: در سال جاری 500میلیارد تومان از منابع دولت به آزادراه شیراز- اصفهان تزریق شد و این پروژه 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیشرفت مالی آن 48 درصد است. 
دکتر حسن نوروزی ظهر دیروز یکشنبه 24 اسفندماه در جمع خبرنگاران درباره تضمین افتتاح این پروژه در دولت تدبیر و امید گفت: این پروژه به صورت مشارکتی در حال اجراست. به این صورت که 50 درصد منابع توسط دولت، 40 درصد توسط وزارت دفاع و 10 درصد توسط شرکت عمران صدرا تأمین می‌شود. دولت در اختصاص منابع به آزادراه از وعده خود جلوتر است و هم اکنون ۳ وزیر قول مساعد دادند که با تأمین منابع در دولت تدبیر و امید شاهد بهره برداری از آزادراه خواهیم بود.
وی با بیان اینکه ارزش این پروژه با قیمت‌گذاری روز 4هزار میلیارد تومان است، در حالی که ارزش اولیه این پروژه 1200میلیارد تومان بوده است، افزود: برای تکمیل این پروژه به 600میلیارد تومان اعتبار نیاز است که اگر با مطالبات 1500میلیارد تومانی پیمانکاران محاسبه کنیم، 2100میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. نوروزی با بیان اینکه 2هزار میلیارد تومان از اعتبار 4هزار میلیارد تومانی این پروژه سهم دولت است که تاکنون 1298میلیارد تومان پرداخت شده و باید 702میلیارد تومان دیگر پرداخت کند، گفت: سهم وزارت دفاع 1600میلیارد تومان است که تاکنون 614میلیارد تومان پرداخت کرده و 986میلیارد تومان باقی‌مانده و سهم شرکت عمران صدرا نیز 400میلیارد تومان است اما تاکنون اعتباری پرداخت نکرده است.
وی با تأکید بر اینکه دولت در تأمین مالی این پروژه بیشترین ایفای تعهد را داشته و 65 درصد سهم خود را پرداخت کرده است، اظهار داشت: امیدواریم که با پرداخت سهم شرکا این پروژه تا قبل از پایان عمر دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری اولیه برسد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳هزار و ۲۷۸میلیارد تومان اعتبار عمرانی به پروژه‌های ملی و استانی فارس تزریق شده که نسبت به سال گذشته ۱۳۰ درصد رشد داشته است. نوروزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 3هزار و 278میلیارد تومان اعتبار عمرانی به پروژه‌های ملی و استانی فارس تزریق شده و این در حالی است که سرجمع اعتبارات تزریق شده عمرانی سال گذشته 1423میلیارد تومان بوده است، اظهار داشت: منابع عمرانی فارس در سال 99 نسبت به سال گذشته 130 درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به آزادراه شیراز- اصفهان، راه‌آهن اقلید- یزد و بزرگ‌راه تنگ ابوالحیات به عنوان سه پروژه مهم استان فارس در سال 99، خاطرنشان کرد: راه‌آهن اقلید- یزد به طول 274 کیلومتر دومین پروژه مهم استان فارس در سال 99 است که تاکنون 220 کیلومتر از آن ریل‌گذاری شده و در بخش زیرسازی 94 درصد، در بخش روسازی 75 درصد و در مجموع 87 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. نوروزی ادامه داد: امسال 675میلیارد تومان اعتبار به این پروژه تزریق شده، در صورتی که در قانون بودجه 225میلیارد تومان اعتبار داشت.
وی با بیان اینکه پروژه بزرگ‌راه تنگ ابوالحیات سومین پروژه مهم استان فارس در سال جاری است که 165میلیارد تومان تخصیص منابع شده است، در صورتی که در قانون بودجه فقط 38میلیارد تومان بودجه داشت، افزود: امید است که 21 کیلومتر از طول این پروژه تا پایان دولت به بهره‌برداری برسد. نوروزی با بیان اینکه سد هایقر 92 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیشنهاد تخصیص 158میلیارد تومان برای این سد داده‌ایم تا از محل پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تأمین شود، خاطرنشان کرد: سد نرگسی نیز 64 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 100میلیارد تومان برای این سد ابلاغ اعتبار شده که تخصیص آن منوط به اعلام وضعیت است. وی عنوان کرد: سد کوار نیز 61 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و شبکه آب‌کشی سد چشمه عاشق نیز 70 درصد پیشرفت دارد. او با بیان اینکه خط 2 آب‌رسانی به شیراز که 14 کیلومتر حدفاصل تا مخزن معالی‌آباد باید لوله‌گذاری شود و در صورت تکمیل 700هزار نفر از جمعیت شیراز از آن بهره‌مند می‌شوند، گفت: 140میلیارد تومان برای لوله‌گذاری نیاز است و سرجمع 200میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اما اگر 100میلیارد تومان به آن تزریق شود، پروژه قابل افتتاح است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس درمورد پیشرفت فیزیکی بیمارستان‌های در حال ساخت فارس نیز گفت: بیمارستان فسا 92 درصد، بیمارستان جهرم 96 درصد، بیمارستان ممسنی 57 درصد، بیمارستان مرودشت 55 درصد، بیمارستان داراب 70 درصد و بیمارستان نی‌ریز 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی در پاسخ به این پرسش شیرازنوین که سهم دولت در احداث مترو به چه صورت است، گفت: در افق احداث مترو، قانون می‌گوید ۵۰ درصد منابع را دولت و ۵۰ درصد را شهرداری تأمین کنند و امسال در قانون بودجه ۳هزار میلیارد تومان برای توسعه قطار شهری اوراق مشارکت دیده است که برای ناوگان خود مترو هزینه شود.
نوروزی در پاسخ به میزان مطالبات دولت به پیمانکاران فعال در پروژه‌های عمرانی گفت: مطالبات پیمانکاران فقط در پروژه راه روستایی ۱۸۰میلیارد تومان است. این مقام مسئول با بیان اینکه استان فارس از ابتدای سال تاکنون 359میلیارد تومان از ظرفیت قانونی تهاتر بدهی‌ها و مطالبات پیمانکاران استفاده کرده و جزو 3 استان برتر در این زمینه است، خاطرنشان کرد: سال گذشته استان فارس 156میلیارد تومان از این ظرفیت بودجه‌ای استفاده کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی