[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

رئیس کمیته راگبی استان فارس : راگبی آن‌طور که تصور می‌شود خشونت بار نیست، روزنامه شیراز نوین

      میثم محجوبی - شیراز نوین
راگبی یکی از رشته‌های مهجور مانده ورزش کشور به شمار می‌رود. با وجود برخورداری از استعدادهای خوب در این ورزش، اما این سؤال بزرگ وجود دارد که چرا در حق این رشته در کشور تا این حد اجحاف شده. نه در رسانه‌ها صحبت خاصی از راگبی به میان می آید و نه حتی مسئولان ورزشی توجه خاصی به آن دارند.
مهمترین اتفاق منفی هم که برای این رشته افتاد، تبدیل شدن فدراسیون راگبی به انجمن بود که سؤالات زیادی را ایجاد کرد و باعث شد تا این رشته بیش از پیش به حاشیه رانده شود.
حسن میرزاآقابیک، رئیس انجمن راگبی کشور که دل پری از این ماجرا دارد می گوید: من از زمانی که راگبی به صورت فدراسیون اداره می‌شد، در هیئت رئیسه آن حضور داشتم. در آخرین سالی که فدراسیون راگبی وجود خارجی داشت، مبلغ یک میلیارد و 800 میلیون تومان بودجه از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک دریافت کرده بود. در آن زمان 10 نفر هم وجود نداشتند که کارت مربیگری داشته باشند اما الآن 160 مربی بین‌المللی و 85 داور بین‌المللی داریم که چند نفر از آن‌ها نیز در تورنمنت‌های خارجی قضاوت کرده‌اند. فعالیت انجمن راگبی فراتر از چند فدراسیون است و در واقع تبدیل شدن این رشته به انجمن، یک کج‌سلیقگی  محض بود که در زمان علی سعیدلو اتفاق افتاد. راگبی یک رشته المپیکی است و ما، هم در فدراسیون جهانی و هم در کمیته ملی المپیک عضو هستیم. در واقع انجمن شدن راگبی یک تصمیم سیاسی بود چرا که سعیدلو با رئیس وقت فدراسیون مشکل داشت. متأسفانه دستگاه ورزش توجه لازم را به راگبی ندارد. 
اما رئیس کمیته راگبی استان فارس در این ارتباط گفت: رشته ما دارای فدراسیون بود و ما آماده حضور در مسابقات گوانگجو بودیم، اما نمی‌دانم به یکباره چه اتفاقی افتاد بین بعضی‌ها، درگیری احزاب شد یا مسائلی از این دست که همه چیز خراب شد. ما هم هیچ‌وقت نفهمیدیم، خیلی هم پیگیری کردیم، آقای مجید محمدی خیلی تلاش کردند، بچه‌های ملی‌پوش را جمع کردند به وزارتخانه رفتیم، هرکاری از دستمان برمی‌آمد انجام دادیم ولی نتوانستیم کاری انجام دهیم. آقای دکتر آقابیک هم خیلی تلاش کردند اما تا این‌جا فقط به ایشان قول داده‌اند و عملی در کار نبوده است.
معین سرکاری افزود: رشته تا زمانی که فدراسیون هستند، بودجه دریافت می‌کنند. پس می آیند برخی رشته‌ها را به انجمن تبدیل می‌کنند تا مجبور نباشند به آن‌ها بودجه‌ای تخصیص دهند. خب این‌جا چه اتفاقی می‌افتد؟ مسلم است که این رشته‌ها به جای این‌که پیشرفت کنند، روز به روز تنزل پیدا می‌کنند. حتی دیگر اسپانسر هم نمی‌توانند جذب کنند، چون حسابی برای این رشته‌ها وجود ندارد. چندبار هم رئیس انجمن هم درخواست کرده‌اند که اگر ما را به فدراسیون تبدیل نمی‌کنید، حداقل بگذارید حساب داشته باشیم اما می‌گویند هزینه‌بر است! چون باید خزانه‌دار داشته باشند. تبدیل شده راگبی به انجمن خیلی عجیب است چون معمولاً رشته‌هایی به انجمن تبدیل می‌شوند که المپیکی نباشند، در حالی‌که راگبی رشته المپیکی محسوب می‌شود. رشته‌ای که جمعیت اعضای آن در کشور بالغ بر چهار هزار نفر است، در حالی که برخی رشته‌ها با 300 نفر، فدراسیون هستند! قطعاً وزارت ورزش در این زمینه باید ورود و این مشکل را برطرف کند.
وی درباره رشته راگبی و تصور عمومی که از آن وجود دارد گفت: ورزش راگبی بر خلاف تصورات، هیچ ربطی به ورزش «فوتبال آمریکایی» ندارد. فوتبال آمریکایی رشته ایست در کشور آمریکا و مختص همان‌جا، با قوانین مخصوص خودش، اما راگبی یک رشته مجزاست که در المپیک وجود دارد. آن خشونتی که در فوتبال آمریکایی می بینید، در راگبی وجود ندارد. تمامی راگبی بازهای دنیا، افراد جنتلمن و باکلاسی هستند. هفت سال متوالی، جوانمردترین ورزشکار دنیا از رشته راگبی انتخاب شد و ورزشکاران این رشته از لحاظ اخلاقی نمونه هستند. در کشور خودمان هم تمام بچه‌های راگبی‌باز، تحصیل کرده هستند. هم از محله‌های پایین شهر و هم از بالای شهر، ورزشکار در این رشته داریم اما همگی چه از نظر اخلاقی و چه فنی، عالی هستند.
سرکاری ادامه داد: من باید از تمام عزیزانی که در این رشته حضور دارند و کمک می‌کنند که با تمام کمی و کاستی‌ها و کم لطفی‌ها، آن را بالا بکشند، تشکر کنم. خدا را شکر می‌کنم که تاکنون اتفاقات خوبی در این رشته افتاده و تلاش می‌کنیم که از این به بعد هم موفق‌تر عمل کنیم.
رئیس کمیته راگبی استان در خصوص فعالیت خوب بانوان در این رشته گفت: راگبی بانوان در استان ما به وسیله دو نفر از آقایان فعال شد. آقایان مهدی دهقان و قادر زارع. با توجه به این‌که ما بازیکن راگبی‌باز بانوان نداشتیم، این دوستان کمک کردند و توسط اقوام و دوستان خودشان، این رشته را در دسته بانوان هم راه‌اندازی کردند. دوبار در مسابقات شرکت کردند. آقای دهقان خیلی تلاش کردند و با جذب اسپانسر، این تیم را به مسابقات کشوری اعزام کردند. الآن هم تیم داتیس در بخش بانوان فعال است.
معین سرکاری در پایان گفت: متأسفانه این رشته هم مانند سایر رشته‌های ورزشی تحت تأثیر ویروس منحوس کرونا قرار گرفت. امیدوارم هر چه سریع‌تر این وضعیت به پایان برسد، همه دنیا به آرامش برسند و زمین‌های ورزشی و مسابقات، دوباره رونق بگیرند. به خصوص رشته راگبی که بخش اعظمی از ورزشکارانش استان فارسی هستند و برای بازگشت به روزهای خوب گذشته لحظه‌شماری می‌کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی