[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

دلایل گرانی‌های شب عید از زبان نایب‌رئیس مجلس، روزنامه شیراز نوین

دلایل گرانی‌های شب عید از زبان نایب‌رئیس مجلس

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز نگرانی از گرانی‌های شب عید، این ادعا که گرانی‌ها به دلیل مخالفت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی بوده را فرافکنی دانست و آن را رد کرد.
سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا با ابراز نگرانی از گرانی‌های شب عید خصوصاً در اقلام خوراکی، گفت: دولت محترم با شیوه فرافکنی، گرانی‌های اخیر را به مخالفت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی نسبت داده است؛ حال آنکه گرانی‌های اخیر دلایل مشخص دیگری دارند.
نماینده مردم مشهد در مجلس افزود: اینکه سازوکار بازار ما توسعه یافته نیست و هزینه مبادلاتی در بازار ما سهم بزرگی از قیمت تمام شده را تشکیل می‌دهد، حرف درستی است اما دلیل گرانی‌های اخیر این نیست. اینکه سهم تولیدکننده از قیمت نهایی باید افزایش یابد، یا اینکه سازوکار بازار در کشور باید توسعه یافته و به‌روز و مبتنی بر دانش و ارتباطات بشود، همه حرف‌های صحیحی است. اما مشکل شبکه توزیع و بالابودن هزینه مبادلاتی در ایران تازگی ندارد. پس اگر قیمت‌ها افزایش چشمگیری دارند، باید دید چه چیزهایی تغییر کرده است.
قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: وقتی نرخ ارز به طور چشمگیری افزایش می‌یابد، طبیعی است که بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی کشور به صورت قانونی یا قاچاق صادر شوند. همچنین طبیعی است که قیمت تمام شده محصولات غذایی وارداتی نظیر روغن نیز به شدت افزایش یابد. پس اول باید گریبان کسانی را گرفت که خودشان معترف‌اند برای تأمین مالی دولتشان ارز را گران نگه داشته‌اند. کسانی که نه حاضر شدند هزینه‌هایشان را مدیریت کنند و نه حاضر شدند از معافیت‌ها و فرارهای مالیاتی کم کنند و مالیات عادلانه و شفافی نظیر مالیات بر مجموع درآمد را جایگزین مالیات تورمی فعلی کنند. 
آنچه موجب گرانی است، عملکرد این افراد است و حالا می‌خواهند مجلس را به دلیل مخالفت برحق و صحیحش با تشکیل مجدد رانت‌خانه‌ وزارت بازرگانی مقصر کوتاهی‌ها و خطاهای راهبردی خود جلوه دهند.
نایب رئیس مجلس درباره احتمال تداوم تورم در سال آینده نیز گفت: با این بودجه‌ای که تصویب شده سال آینده نیز تورم قابل توجهی را تجربه خواهیم کرد و دولت آینده هم نخواهد توانست بلافاصله این سیلاب تورمی را متوقف سازد. البته بنده بر خلاف آقای همتی رئیس بانک مرکزی معتقد نیستم بودجه مصوب مجلس مولّد تورم سال آینده خواهد بود. بلکه از او می‌پرسم چرا انتقادتان به تورم‌زا بودن بودجه را وقتی لایحه دولت به مجلس آمد مطرح نکردید؟ آیا مجلس به تورم‌زا بودن لایحه‌ دولت افزود یا حتی تلاش کرد حتی المقدور این عارضه را مهار کند و کسری بودجه را کاهش دهد؟ البته که دست‌های مجلس در اصلاح ساختار بودجه بدون مشارکت و همراهی دولت بسیار بسته است. اما بهتر نیست آقای همتی به جای انتقادش به تورم‌زا بودن بودجه ۱۴۰۰ را در هیئت دولت و در زمان ارائه لایحه دولت مطرح می‌کردند؟

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی