[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

اگر مسواک را به موقع عوض نکنیم چه می‌شود؟؟، روزنامه شیراز نوین

تعویض مسواک مسئله مهمی است که ما یا آن را جدی نمی‌گیریم و یا در مورد آن اطلاعات چندانی نداریم و همین مسئله موجب آسیب رساندن به دندان‌ها و بافت لثه می‌شود.
به گزارش بهداشت نیوز، همه ما می‌دانیم چه موقع لباس و یا کفش‌های خود را تعویض کنیم اما در رابطه با مسواک و وسایل بهداشتی چندان آگاه نیستیم و رعایت آن را جدی نمی‌گیریم که در دراز مدت خود موجب آسیب دندان و بافت لثه می‌شود. برای جلوگیری از بروز چنین مسائلی به موقع مسواک خود را تعویض کنید.چند وقت یک‌بار باید مسواک و یا سرمسواک‌برقی را تعویض کنید؟ انجمن دندان‌پزشکی و بسیاری از دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند مسواک را هر سه‌ماه یک بار یا به محض ساییده و فرسوده شدن موها که اثر خود را از دست می‌دهند تعویض کنید. علاوه براین تحقیقات بالینی نشان می‌دهد یک مسواک جدید می‌تواند پلاک بیشتری را نسبت به نوع فرسوده از بین ببرد، البته مطمئن شوید مسواک برای پاک‌سازی دندان‌ها به خوبی کار می‌کند. 
تعویض مسواک یا سرمسواک‌برقی بعد از بیماری: 
مسواک باکتری‌های دهان را از بین می‌برد و از شما در برابر ابتلا به بیماری‌ها محافظت می‌کند، بنابراین برای حداکثر اثربخشی و بهداشت پس از سرماخوردگی، ویروس و ... مسواک را تعویض کنید.
 انواع مسواک‌ها: 
دو نوع مسواک وجود دارد:
دستی 
الکتریکی 
مسواکی را انتخاب کنید که در استفاده از آن راحت هستید و شما را ترغیب کند، دندان‌های خود را به طور مرتب مسواک بزنید. مسواک دستی قابل حمل که در مواقع نیاز از آن استفاده کنید، هیچ سروصدایی ندارد و کنترل فشار واردشده بر روی دندان‌ها را دارد. 
مسواک الکتریکی به شارژ نیاز دارد و کمی دست‌وپاگیر است، با این حال، حرکت‌چرخشی سرمسواک باعث تمیزی بین دندان و هم خط لثه می‌شود. بسیاری از مسواک‌های‌الکتریکی سنسوردارند تا مطمئن شوند که به اندازه لازم فشار بر روی دندان‌ها وارد می‌کنند. 
محافظت از مسواک: 
مهم نیست از چه نوع مسواکی استفاده می‌کنید اما متخصصان در این زمینه توصیه می‌کنند بعد از مسواک زدن، خوب آن را زیر آب بشوئید و به صورت عمودی قرار دهید تا خشک شود. 
نگهداری مسواک در یک ظرف در بسته یا درپوش‌های خود مسواک اشتباه است زیرا باعث ایجاد باکتری و تکثیر آن می‌شود علاوه براین، بهتر است در طول سفر از مسواک یک‌بار مصرف استفاده کنید.
عوارض جدی رعایت نکردن زمان تعویض مسواک
مسواک به مرور با استفاده مکرر ساییده شده و مثل سابق توانایی حذف پلاک از روی سطح دندان را ندارد، بنابراین هربار مقداری از آن‌ها باقی می‌مانند.
 ابتلا به بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان، به دلیل تجمع عمده پلاک‌ها روی دندان از بدترین عوارض تعویض نکردن مسواک در زمان مناسب است. چنانچه بارها گفته‌ایم براثر ماندن پلاک‌ها روی سطح دندان به مروز استحکام دندان‌ها از بین رفته و خراب می‌شوند. دقت داشته باشید که وجود پلاک روی دندان تنها به خراب شدن دندان ختم نمی‌شود بلکه مشکلاتی از جمله تورم لثه‌ها، التهاب، تحریک و بیماری‌های لثه‌ای را موجب خواهند شد.
 مشکل دیگری که با استفاده مکرر از مسواک فرسوده بروز می‌کند تحریک دندان و لثه است که به ایجاد شکاف‌های V شکلی نزدیک خط لثه‌ها منجر می‌شود.
برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی هر فصل یک مسواک جدید برای خود خریداری کرده و از بروز چنین عوارضی جلوگیری کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی