[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

دست‌فروشی در تنگنا ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

دست‌فروشی از سر بدبختی و تنگناهای اقتصادی است. وقتی کشور فاقد تولید و جذب نیروی کار است، قاچاق رونق می‌گیرد و قاچاقچی زیاد می‌شود. دست‌فروشی هم یک پدیده از پدیده‌های قاچاق است؛ چراکه در سفره پهن‌شده دست‌فروش، کالاهای خارجی زیر قیمت مغازه‌داران به فروش می‌رسد. 
دست‌فروشی آخرین تیر ترکش سرپرست خانواده است. این زن یا مرد، جوان یا پیر راهی جز حضور در پیاده‌رو ندارد. شهرداری‌ها در اقدامی و با تأسیس سازمانی به نام سد معبر با پدیده دست‌فروشی برخورد می‌کنند که البته این اقدام غیراصولی را تنها می‌توان به پاک‌نمودن صورت‌مسئله تشبیه کرد. صفحات مجازی همچنان پر از برخوردهای خشن با دست‌فروشان است...

دست‌فروشی که ممکن است قهرمان ملی کشورمان باشد که در سایه بی توجهی‌ها و تنگناهای اقتصادی به این شغل روی آورده باشد. در سایر مشاغل نیز می‌توان از کارمندان دولت خصوصاً معلمان یا نیروهای نظامی با درجه‌های بالا در حرفه مسافرکشی در خیابان‌ها نام برد. امروز مسافرکشی یا دست‌فروشی یک حرفه است که باید تأمین کننده بخشی از نیازهای مالی خانواده باشد.
شهرداری‌ها تاکنون اقدامی برای سامان‌دهی دست‌فروشی یا مسافرکشی انجام نداده اند و شاید دلیل این کوتاهی غیرحرفه ای بودن شهرداران، معاونان و مشاوران باشد که طرح و برنامه ای برای سامان‌دهی بسیاری از امور شهری ارائه نکرده اند و شاید توان ارائه طرح و برنامه ندارند. شوراهای شهری نیز که قرار بود کمک قابل توجهی را به شهرداران ارائه نمایند، در این امر منفعل بوده اند و اعضای شوراها یا درگیر تقسیم قدرت پس از انتخابات بوده اند یا در ماه‌های پایانی عمر شوراها درگیر حضور در محافل و جمع کردن آرای دوباره؛ چراکه حضور در پارلمان شهری در چهار سال مقبولیت چندانی برای افراد ندارد و شاید بتوانند آن را برای چهار سال آینده تمدید کنند. هرچند کارنامه شوراها در پنج دوره گذشته نمره قابل قبولی در حل مشکلات مدیریت واحد شهری ارائه نمی‌کند اما گروه‌های سیاسی به فرمان قطب‌های اقتصادی همچنان بر حضور در شوراها تأکید دارند.
در کشورهای فاقد تولید و استقلال اقتصادی نمی‌توان سد راه شغل‌های کاذب نظیر دست‌فروشی و مسافرکشی شد؛ بلکه این شغل‌ها به نوعی یک حرفه کاذب محسوب می‌شوند. قاچاق از مبادی رسمی و غیررسمی، تحت نظارت یا بدون نظارت که هر دو شکل عیوب قانونی دارد وارد کشور می‌شود و برای فروش نیروهای‌ بیکار را فراخوان می‌کند. 
معابر خاصی هم برای فروش اجناس وارداتی تعیین شده است که شهرداری‌ها معمولاً با این پهنه تصرف شده تضاد و مشکلات عدیده ای دارند. برخوردها معمولاً خشونت بار است. گاهی دست‌فروشی از ساعت خاصی در شب مجاز است و گاهی دست‌فروشان از سر ناچاری به قلب موانع می‌زنند یا با نیروهای سد معبر درگیر می‌شوند. گاهی در حاشیه کمربندی بساط می‌کنند و گاهی گلوگاه‌های مجتمع‌های تجاری را تصرف می‌کنند. در همه حال معابر در اختیار دست‌فروشی و صنعت قاچاق است.
بیماری شهری در این حوزه با طرح و برنامه قبلی اتفاق می‌افتد که مهاجرت تشدیدکننده آن است. وقتی اقتصاد روستایی از ضعف و بیماری رنج می‌برد و مدیران استانی قادر به حل معضلات معیشتی روستاییان نیستند، دروازه‌های شهرهای بزرگ به روی مهاجران باز می‌شود. 
غیر از شهرداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها و شوراهای روستایی که قادر به حل مسئله نبوده و نیستند، بنیاد مسکن نیز قادر نبوده اقتصاد و مسکن روستاییان را در پیوندی مثبت سامان‌دهی کند؛ چراکه بدون نگاه به اقتصاد روستاها نمی‌توان به حل مشکل مسکن آنان امیدوار بود. 
فقر در چهره شهر و روستا موج می‌زند. روستاییان بزرگ‌ترین عامل تولید درکشور دچار ناامیدی، بیکاری و مهاجرت شده اند. جبهه تولید در روستاها در هم شکسته و سیمای مثبتی از خود نشان نمی‌دهد. توجه به معیشت سرلوحه فعالیت مجلس یازدهم بود، توجه به معیشت سرلوحه فعالیت‌های دولت در دوره‌های یازدهم و دوازدهم بود، اما معیشت همان نقطه غفلت مسئولان نظام است که اگر به آن توجهی لازم نشود، می‌تواند در درازمدت آسیب زا باشد. پیشنهاد می‌شود به جای حفظ منافع فردی و اقلیت سیاسی، به منافع جمعی و اکثریت ملت توجه شود و به بازی با فساد خاتمه دهیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی