[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

کشاورزی تالاب‌ها را بلعید ، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل محیط زیست فارس خواستار توجه به انتقال آب از حوضه سیوند و کر به شهر شیراز شد و گفت: در این طرح نه تنها اختصاص حقابه تالاب‌های فارس رعایت نمی‌شود بلکه پساب و فاضلاب استفاده شده در کشاورزی که سهم تالاب‌هاست، اختصاص نمی‌یابد و مجدداً به مصارفی مانند کشاورزی می‌رسد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس حمید ظهرابی نشست کارگروه تخصصی ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب‌های استان فارس ضمن تشریح وضعیت تالاب‌های استان، دلایل بروز خشکی تالاب‌ها از جمله خشک‌سالی و برداشت بی رویه آب‌های سطحی و زیرسطحی و افزایش سطح زیر کشت برشمرد و افزود: از هفت آبخوان اطراف بختگان پنج آبخوان برداشت بی رویه دارند و ورود آب آنها به بختگان منفی است. وی پروژه مطالعاتی مشترک دانشگاه و محیط زیست را همسو با این هدف دانست و اضافه کرد: در فاز اول تعیین میزان و سهم عوامل مختلف در خشکی تالاب‌های استان و تالاب‌های بختگان طشک و کمجان انجام شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس خواستار تشریح مصور نتایج در ادامه در ارائه اقدامات دانشگاه در قالب خروجی نهایی و تعیین اعداد و ارقام شد و همچنین خواستار توجه به مبحث انتقال آب از حوضه سیوند و کر به شهر شیراز و به ویژه نکات منفی در این رابطه شد.
ظهرابی ادامه داد: در این طرح انتقال نه تنها اختصاص حقابه تالاب رعایت نمی‌شود، بلکه پساب و فاضلاب استفاده شده در کشاورزی نیز به تالاب‌های آبی اختصاص نمی‌یابد و مجدداً به مصارفی مانند کشاورزی اختصاص می‌یابد. طرح انتقال آب از حوضه سیوند و کر به شیراز در قالب طرح انتقال آب از سد درود زن به شیراز امسال به بهره برداری رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی