[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

پایانی خوش برای سالی تلخ، روزنامه شیراز نوین

     میثم محجوبی - شیرازنوین
آخرین دیدارهای سال، امروز برگزار می‌شود. دو تیم شیرازی که سومین سال مشترکشان در لیگ یک را سپری می‌کنند، نخستین دیدارهای دور برگشت خود را در حالی برگزار می‌کنند که تنها چهار روز به آغاز سال جدید مانده و می‌توانند خاطره‌ای خوب برای هوادارانشان رقم بزنند، هوادارانی که در سالی عجیب و تلخ، هرگز نتوانستند بازی‌های تیمشان را از نزدیک ببینند.
در سالی که گذشت، بخش پایانی مسابقات فصل 99-98 در تابستان به انجام رسید. فجر با 45 امتیاز دهم شد و قشقایی با 37 امتیاز در رتبه چهاردهم ایستاد. قشقایی الآن هم روی همان پله ایستاده، اما فجر پنج پله رشد داشته. البته فجر در پایان نیم‌فصل اول سال گذشته در رتبه دوم جدول قرار داشت و خیلی از کارشناسان عقیده داشتند با ادامه همان روند، می‌تواند زودتر از تیم صدرنشین یعنی مس رفسنجان راهی لیگ برتر شود، اما در نیم فصل دوم همه چیز عوض شد. مس رتبه اول را حفظ کرد، راهی لیگ برتر شد و حالا از تیم‌های متشخص جام خلیج فارس به شمار می‌رود، اما فجر هشت پله سقوط کرد تا هفتمین سال پیاپی حضور در لیگ را تجربه کند.
دیدارهای امروز، تکرار دیدارهای روز دوم آذرماه است، روزی که قشقایی با سرمربی نه‌چندان نام آشنایش، ملوان را در یک بازی خارج از خانه شکست داد. ملوان گیلانی، بازی خانگی خود را در نوشهر مازندران برگزار کرد و در حالی که اکثر دقایق بازی را در اختیار داشت و موقعیت‌های گل زیادی خلق کرد، در پایان بازنده شد. تک گل قشقایی را علی درخشان، بازیکن تیم‌های پایه فجرسپاسی در دقیقه 93 به ثمر رساند، شروعی دل انگیز برای شاگردان هرمزی.
اما روند تیم قشقایی پس از این پیروزی کاملاً دگرگون شد. آن‌ها در چند بازی متوالی شکست خوردند و بعد هم روی دور تساوی‌ها قرار گرفتند. این در حالی بود که بازیکنان این تیم، بازی‌های خوبی را از خود به نمایش می گذاشتند اما در گلزنی ضعیف ظاهر می‌شدند. قشقایی یازده هفته طعم پیروزی را نچشید و حتی در مقابل تیم بدون پیروزی مسابقات یعنی نود ارومیه، تن به شکست خانگی داد. با اوضاع نگران‌کننده قشقایی، احتمال برکناری یا استعفای داریوش هرمزی به ذهن خطور می‌کرد اما آن‌ها از هفته دوازدهم تا پانزدهم، صاحب سه پیروزی شدند و خودشان را از ته جدول جدا کردند. هر چند فاصله فعلی تیم قشقایی با منطقه سقوط، تنها یک امتیاز است.
تیم ملوان هم با هدایت مازیار زارع، پس از آن شکست خانگی روز نخست، روند خوبی را سپری کرد و در هفته مسابقه بعدی موفق به کسب 15 امتیاز شد. روند رو به رشد قوی سپید انزلی، تمام دوستداران این تیم را به بازگشت به لیگ برتر امیدوار کرد اما دوباره این تیم در سراشیبی افتاد و در هفت بازی بعدی تنها چهار امتیاز کسب کرد! سقوط به رتبه دهم جدول تا پایان هفته پانزدهم و در ادامه کسب یک پیروزی و تحمل یک شکست دیگر، تا ملوانان به رتبه نازل یازدهم برسند. اختلاف سیزده پله ای دو تیم ملوان و قشقایی در هفته هشتم، حالا به سه پله کاهش یافته و اگر قشقایی بتواند بازی خانگی امروز را ببرد، اختلافش با تیم زارع به یک امتیاز کاهش خواهد یافت.
اما اگر قشقایی نتواند در بازی امروز هر سه امتیاز را کسب کند، احتمال دارد دوباره به منطقه سقوط بازگردد. تیم‌های چوکا و آرمان گهر، مترصد لغزش قشقایی هستند.
اما همان‌طور که ملوان در اولین روز مسابقات نتوانست در شهر خودش از نماینده شیراز پذیرایی کند، امروز هم در اولین روز مسابقات در دور برگشت، تیم خوشه طلایی ساوه نمی‌تواند در ساوه از فجر میزبانی کند. آن‌ها به دلیل زمین نامناسب شهرشان، مجبورند بازی‌های خانگی را به ورزشگاه کارگران تهران انتقال دهند.
دیدار رفت دو تیم 2 آذر 99 در ورزشگاه پارس شیراز برگزار شد. در آن مسابقه تیم فجر بازی برتری نسبت به حریف ارائه داد اما بر خلاف جریان بازی در دقیقه 43 توسط حسین دوستدار، دروازه‌اش باز شد. این یک گل تا دقیقه 90 پابرجا بود تا این که احسان علوان زاده با ضربه‌ای دقیق گل تساوی را به ثمر رساند و تیمش را که در آن زمان سرمربی نداشت، از یک شکست حتمی نجات داد.
با توجه به شکست شهرداری آستارا صدرنشین رقابت‌ها در اولین بازی دور برگشت و همچنین توقف دو تیم مدعی بادران و استقلال خوزستان، فرصتی طلایی برای طلایی‌پوشان دست داده تا فاصله خود را با صدرنشینان کم و کمتر کنند.
سرمربی فجر در خصوص اولین بازی تیمش در نیم فصل دوم گفت: خوشه طلایی تیم خیلی خوبی‌ است. بازی‌های این تیم را دیده و آنالیز کرده‌ایم. آن‌ها به خصوص در خط میانی خیلی خوب هستند و نسبت به تیم‌هایی که قبلاً دیده‌ایم، حریف سرسخت‌تری به نظر می‌رسند. با بچه‌ها هم صحبت کرده‌ایم که ابتدا باید خط میانی خوشه طلایی را از کار بیاندازیم و سپس از همین طریق هم به آن‌ها ضربه بزنیم، بنابراین به کسب امتیازات کامل این مسابقه خوش بین هستم.
تیم خوشه طلایی هم با هدایت وحید بیاتلو جوان‌ترین مربی لیگ یک، توانست در هفته‌های اخیر نتایج خوبی گرفته و از منطقه سقوط به رتبه دهم جدول برسد! بنابراین آن‌ها امروز حریف خطرناکی برای فجر کلانتری خواهند بود. نکته منفی عملکرد فجری‌ها این است که آن‌ها در هشت بازی اخیر خود تنها دو پیروزی به دست آورده‌اند اما نکته مثبت هم این میان وجود دارد. این که تیم‌های دیگر آن‌قدر مقتدر نیستند که با وجود از دست رفتن این همه امتیاز از سوی فجری‌ها، هنوز فاصله چندانی بین آن‌ها ایجاد نشده و فجر در صورت پیروزی در بازی امروز، به یک امتیازی صدرنشین خواهد رسید.
دو دیدار ابتدایی هفته نخست دور برگشت، روز یکشنبه برگزار شد. تیم شهرداری آستارا قهرمان نیم فصل نخست، در میان ناباوری در زمین خود با نتیجه سه بر یک بازی را به شاهین بوشهر واگذار کرد و دیدار تیم‌های بادران تهران و استقلال خوزستان هم با تساوی بدون گل به پایان رسید.
امروز در ادامه این هفته، بازی‌های زیر برگزار خواهند شد.
*قشقایی شیراز - ملوان بندرانزلی - ساعت ۱۵ - ورزشگاه پارس شیراز
داوران: عبدالنبی پورخلف - ابوذر ممبینی - فرزاد ایمانی نژاد - علی آقاجری - ناظر: عبدالرسول استادزاده
*مس کرمان - گل ریحان البرز - ساعت ۱۵ - ورزشگاه امام علی (ع) کرمان
داوران: امید سعیدفر - رضا حیدری - محمد صفار - محمد نیک نژاد - ناظر: رحیم مهرپیشه
*نود ارومیه - هوادار تهران - ساعت ۱۵- ورزشگاه تختی ارومیه
داوران: جواد بیگدلی - تورج عیوض محمدی - علیرضا شهری - اسماعیل نیساری - ناظر: رحیم رحیمی مقدم
*خوشه طلایی ساوه - فجرشهید سپاسی شیراز- ساعت ۱۵ - ورزشگاه کارگران تهران
داوران: حامد سیری - عسگر محمدی - داریوش کمری - پیام ساری اصلانی - ناظر: محمدحسن ابراهیمی 
*چوکا تالش - خیبر خرم آباد - ساعت ۱۵- ورزشگاه سردار جنگل رشت
داوران: میثم صفاری - محمدرضا فتحی - احد طوسی - محمد رامیان - ناظر: حسین عرب براقی
*پارس جنوبی جم - آرمان گهر سیرجان - ساعت ۱۵:۱۵- ورزشگاه تختی جم
داوران: علیرضا حیدرپناه - حامد صفایی - علی ممبینی - عادل بیت سیاح - ناظر: فرهاد خوشنواز
*استقلال ملاثانی - رایکا بابل - ساعت ۱۵:۳۰- ورزشگاه تختی اهواز
داوران: علی صباحی - کوروش صارمی - غلامرضا محمدی - محمود صفائیان آزاد - ناظر: یدالله جهانی.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی