[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

سازندگی در شهر جدید به همت شرکت عمران صدرا، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی - گروه خبر
اشاره:
یکی از اهداف و مأموریت‌های اصلی در شهرهای جدید فراهم کردن شرایط تأمین مسکن و سرپناه برای اقشار مختلف اجتماعی پیرامون کلان‌شهرها است. مشکل راه‌های ورودی و نبود مکان‌های عمومی فرهنگی و ورزشی در صدرا سال‌هاست به عنوان یکی از معضلات بزرگ برای این جدیدترین شهر استان فارس مطرح بوده است، در این بین اما در چند سال اخیر و به ویژه امسال اتفاقات خوبی در این حوزه‌ها در صدرا رقم خورده است. از کلنگ‌زنی بزرگ‌ترین کتابخانه استان گرفته تا افتتاح مجتمع فرهنگی و کتابخانه و کلنگ‌زنی مصلی نماز جمعه این شهر، اما گویا قطار توسعه صدرا خیال ایستادن ندارد و در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی چندین پروژه حوزه راه، مسکن و ورزشی کلنگ‌زنی و رونمایی شد، از جمله افتتاح بزرگراه شهید سلیمانی و کلنگ‌زنی محور قره پیری که سال‌هاست به آرزویی برای مردم این شهر تبدیل شده بود. در همین رابطه عملیات بهره‌برداری و کلنگ‌زنی از 4 پروژه کلان عمرانی، خدماتی و ورزشی در شهر جدیدصدرا با حضور وزیر راه و شهرسازی و جمعی از معاونین، استاندار فارس و مدیر عامل شرکت عمران صدرا و جمعی دیگر از مسئولان با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
فارس میزبان بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور
وزیر راه و شهرسازی در حاشیه آیین رونمایی از بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی در شهر جدید صدرا با حضوردر جمع خبرنگاران با اشاره به برخی پروژه‌هایی که در این سفر در استان فارس به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: بزرگراه شهید سلیمانی که اتصال شهر صدرا به بزرگراه شیراز- اصفهان بوده به طول 7 کیلومتر و تقاطع غیرهمسطح پیوند و چند پروژه دیگر در محورهای شیراز، اهواز، بوشهر و جهرم از جمله طرح‌هایی است که در این سفر شاهد بهره‌برداری از آن‌ها خواهیم بود. محمد اسلامی افزود: شهر جدید صدرا در بحث پیوند اعضا به یک قطب جهانی تبدیل شده است که با یک جمعیت‌پذیری حدود 400 هزار نفری با مشکل دسترسی به شیراز مواجه بود و همین باعث شد تا ایجاد راه‌های دسترسی جدید برای آن در دستور وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امروز نیز در حاشیه سفر به این شهر، بزرگراه شهید سلیمانی افتتاح و یک پروژه جدید به طول ۱۰ کیلومتر (محور قره پیری) نیز کلنگ‌زنی شد تا مسیر جدیدی برای دسترسی مردم این شهر به شیراز ایجاد شود. اسلامی تصریح کرد: در بحث توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، با توجه به تراکم جمعیت و گستردگی فارس، بیشترین پروژه‌های کشور به میزان ۶۰۰ کیلومتر، در این استان اجرایی شده است. وی اظهارداشت:یکی دیگر از پروژه‌های دیگر شهر صدرا که در این سفر کلنگ آن به زمین زده شد آغاز عملیات اجرایی ساخت ۲۵۰۰ واحد مسکن طرح اقدام ملی بود که با شروع این پروژه، مجموع طرح‌های آغاز شده در قالب اقدام ملی مسکن در کشور از ۵۰۷ هزار واحد عبور می‌کند.
قطار آبادانی در فارس متوقف نمی‌شود
استاندار فارس هم در ادامه این مراسم با اعلام کلنگ‌زنی و افتتاح 1400 میلیارد تومان پروژه در این سفر در شهر صدرا گفت: کنارگذر شمال شرق شیراز به طول ۱۴ کیلومتر و اتصال شیراز به صدرا از طریق بزرگراه شهید سپهبد سلیمانی به طول ۷ کیلومتر با سرمایه‌گذاری بیش از ١١٠ میلیارد تومان به قیمت روز، از طرح‌های افتتاح شده در این برنامه بود. عنایت‌الله رحیمی ادامه داد:رونمایی از سالن ورزشی صدرا با استانداردهای روز بین‌المللی از دیگر پروژه‌های مهم افتتاح شده بود و در کنار آن کلنگ‌ آغاز عملیات اجرایی بزرگراه صدرا-تنگ قره‌پیری به شیراز و بلوار محلاتی نیز با بیش از ٢۵٠ میلیارد تومان به زمین زده شد. رحیمی افزود:اما یکی از مهمترین پروژه‌های این سفر آغاز عملیات اجرایی ۲۵۰۰ واحد مسکن در قالب طرح اقدام ملی در شهر صدراست و بر طبق پیش‌بینی احداث ۲۱ هزار واحد مسکونی در قالب این طرح انجام شده است که ۶ هزار واحد آن مشارکتی، ۴ هزار واحد تعهد ساخت و ۱۱ هزار واحد آن به شکل واگذاری طی تفاهم با دستگاه‌های مختلف خواهد بود.
احداث شاهراه برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه شهروندان
در ادامه این مراسم، 2500 واحد از برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن با ارزش سرمایه‌گذاری 11 هزار میلیارد ریال کلنگ زنی شد. مدیرعامل شهر جدید  صدرا در حاشیه این مراسم عنوان کرد که این واحدها مشروط به تأمین مالی و پرداخت به موقع آورده متقاضیان ظرف حداکثر سه سال و با اولویت متقاضیان ثبت‌نام تکمیل و تحویل خواهد شد. به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا بر مبنای مطالعات صورت گرفته اتصال شهر صدرا به بزرگراه شهید محلاتی شیراز از طریق تنگ قره پیری می‌تواند نقش بسزایی در کاهش ترافیک مسیر موجود بلوار دکتر حسابی شیراز و به تبع آن کاهش زمان سفر و توزیع مناسب ترافیک بین شهر شیراز و صدرا ایفا نماید. این بزرگراه مهم و راهبردی ظرف مدت 2 سال و با اعتباری بالغ بر 2500 میلیارد ریال توسط شرکت جهاد نصر استان فارس ساخته خواهد شد. دکتر خلیل حاجی پور افزود: شروع عملیات اجرایی بزرگراه قره‌پیری با طول 10 و نیم کیلومتر، شهر جدید صدرا را به بخش مرکزی شیراز متصل می‌کند. این بزرگراه دوازده خطه طراحی شده است که شش خط آن به تندرو، چهار خط آن به کندرو و دو خط دیگر به حمل و نقل انبوه (اتوبوس تندرو شهری یا قطار سبک شهری) اختصاص یافته است. این مقام مسئول همچنین افزایش دسترسی و یکپارچگی با کاربری‌ها و عملکرد‌های در مقیاس فراشهری همچون بیمارستان آموزشی، پژوهشی و درمانی ابوعلی سینا، بیمارستان سوانح سوختگی و ترمیمی امیرالمؤمنین (ع) شیراز، پردیس دانشگاه صنعتی شیراز، پردیس دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه هنر، مجموعه پردیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و چنین مواردی را با هدف تقویت ارتباط مناطق درون شهری شمال شهر شیراز با مناطق شمال غربی شهر شیراز، کاهش بار ترافیکی معابر شمال غرب شهر شیراز و تقویت ارتباط مناطق درون شهری شمال شهر شیراز با مناطق شمال غربی شهر شیراز و کاهش حجم ترافیک بلوار خلیج فارس و کاهش تصادفات در این بلوار را مزایای اتصال شهر صدرا به شهر شیراز از طریق تنگ قره پیری عنوان کرد.
 بهره‌برداری از بزرگراه شهید سلیمانی و تقاطع پیوند
با توافقات صورت گرفته و اخذ مجوزها و مصوبات لازم، عملیات اجرایی پروژه از شهریور سال ۱۳۹۷ به روش EPC به شرکت سد عمران پارس‌گستر واگذار گردید.  این بزرگراه به طول 7 کیلومتر(با احتساب واریانت اصلاحی) با دو تقاطع غیر همسطح و  ارزش روز 1100 میلیارد ریال، علاوه بر رفع معارضین تقاطع این بزرگراه با بزرگراه پرترافیک شیراز - اصفهان به دلیل وجود سه خط لوله نفت و گاز و همچنین عبور خط لوله پرفشار و حیاتی انتقال آب سد درودزن به شیراز با مخالفت جهت اجرا از سوی سازمان‌های مسئول مواجه شد. به گفته خلیل حاجی پور مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا، این مسیر ضمن تسهیل ارتباط صدرا به بخش مرکز و شرق شهر شیراز، مسافت صدرا تا فرودگاه شیراز را از 51 کیلومتر به 39 کیلومتر کاهش داده است. ایشان همچنین مهمترین مزیت‌های بزرگراه شهید سلیمانی را  کاهش هزینه و مصرف سوخت و در نتیجه کاهش آلاینده‌های محیط زیستی، افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از زمان و کاهش اتلاف وقت شهروندان، کاهش تصادفات و استهلاک خودروها و ارتقای ایمنی سفر و  رونق بخشیدن به سرمایه‌گذاری در شهر جدید صدرا و افزایش جذابیت سکونت در شهر جدید صدرا برشمردند.
حمایت شرکت عمران صدرا از ورزش و ورزشکاران
مدیرعامل شرکت عمران صدرا به سالن ورزشی چند منظوره صدرا اشاره کردند که این مجموعه در سال ۱۳۷۵ با گنجایش ۵۰۰ نفر با هدف ارائه خدمات ورزشی و فرهنگی به شهروندان شکل گرفته بود که پیامد آن تشکیل تیم فوتسال صدرا و حضور مستمر این تیم در بالاترین سطح فوتسال کشور بود که منجر به معرفی تعداد زیادی بازیکن فوتسال در رده‌های مختلف به تیم‌های ملی و همچنین ایجاد نشاط و انگیزه جهت فعالیت‌های همگانی بین شهروندان شد. با واگذاری تیم فوتسال صدرا به خارج از فارس در سال 88 فعالیت‌های سالن روزبه‌روز کمتر شد تا متأسفانه این سالن به انباری متروکه و مخروبه تبدیل شد و در سال ۹۷ با تعریف پروژه‌ای جدید در سایت قبلی، تخریب، بازسازی و توسعه مجموعه منطبق با استانداردهای بین‌المللی آغاز شد و با ارتقاء ظرفیت آن به ۲۰۰۰ نفر تماشاگر همچنین تجهیز سالن به کف‌پوش استاندارد مورد تأیید AFC، سیستم‌های صوتی و تصویری حرفه‌ای، روشنایی و رختکن‌های استاندارد، جایگاه VIP، دو مجموعه سونا و جکوزی در کنار پیش‌بینی‌هایی که در فضاسازی اطراف سالن جهت رستوران‌ و کافی شاپ، سالن های آمادگی جسمانی و بدنسازی، پارکینگ و فضای سبز مناسب شده است این سالن را آماده میزبانی از مسابقات معتبر داخلی و بین‌المللی کرده است. به گفته خلیل حاجی‌پور سالن ورزشی بین‌المللی و تخصصی فوتسال صدرا در زمینی به مساحت ۲۲ هزار متر مربع با زیربنای ۹۵۰۰ مترمربع با ارزشی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی شرکت عمران شهر صدرا احداث شده است. این سالن چندمنظوره به عنوان یکی از پروژه‌های شاخص شهرهای جدید کشور مطرح می‌باشد و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته آمادگی برگزاری مسابقات و رویدادهای مختلف را دارا خواهد بود. مدیرعامل شرکت عمران صدرا با اشاره به افتتاح سالن بین‌المللی چند منظوره ورزشی شهر جدید صدراگفت: سالن بین‌المللی چند منظوره ورزشی شهر صدرا یکی از پروژه‌های فاخر شرکت عمران شهرهای جدید کشور است که در بهار سال آینده با حضور تیم‌های بین‌المللی و در قالب یک تورنمنت چند جانبه به بهره‌برداری رسمی می‌رسد.
ایجاد درآمد پایدار برای ساکنین شهر جدید
حاجی‌پور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افتتاح بزرگراه قره پیری به عنوان یکی از پروژه‌های سفر وزیر راه و شهرسازی به صدرا افزود:در این راستا عملیات اجرایی محور قره پیری با اعتباری بالغ بر ٢٥٠ میلیارد تومان آغاز شد و امیدواریم ظرف مدت کمتر از دو سال این پروژه تقدیم مردم صدرا شود. حاجی پور تصریح کرد: همچنین عملیات اجرایی ٢٣٩٠ واحد از پروژه مسکن اقدام ملی شهر صدرا نیز با سرمایه‌گذاری بالغ بر یک هزار میلیارد تومان امروز آغاز شد که ظرف دو تا سه سال آینده به متقاضیان تحویل داده خواهد شد. مدیرعامل شرکت عمران صدرا ادامه داد:یکی از مهمترین پروژه‌هایی که در این روز به بهره‌برداری رسید بزرگراه شهید سلیمانی است که به طور کامل به بهره‌برداری رسید و تنها بخش راست‌گرد آن در مرودشت باقی‌مانده که آن هم به زودی بازگشایی خواهد شد و در خصوص روشنایی مسیر نیز پروژه آن به مناقصه رفته و تا بهار سال آینده عملیات اجرایی آن انجام خواهد شد. حاجی‌پور با اشاره به سهم شرکت عمران صدرا در پروژه آزادراه شیراز-اصفهان گفت: تاکنون ۵۰ میلیارد تومان به این پروژه تزریق شده و تا پایان خرداد نیز 300 میلیارد تومان دیگر تزریق خواهد شد که درآمد پایداری برای شهر صدرا در ٢٠ سال آینده ایجاد خواهد کرد. مدیر عامل شرکت عمران صدرا در پایان خاطر نشان کرد: امروز با حضور وزیر محترم راه و شهرسازی شاهد افتتاح ٣٠٠ میلیارد تومان پروژه عمرانی و کلنگ‌زنی ١1٠٠میلیارد تومان پروژه اثرگذار در شهر صدرا بودیم که شاخص‌ترین موارد افتتاح شده بزرگراه شهید سلیمانی و تقاطع غیرهمسطح پیوند با اعتباری بالغ بر ١١٠ میلیارد تومان بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی