[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۹
  • دوره جدید

رئیس دفتر رئیس‌جمهور: برداشته‌شدن تحریم‌ها ربطی به انتخابات ۱۴۰۰ ندارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا احیای برجام به برگزاری انتخابات در ایران مرتبط است، اظهار کرد: موضوع برداشتن تحریم‌ها هیچ ارتباطی به انتخابات ۱۴۰۰ نباید داشته باشد. تحریم از روز اول ظلمی بود که به ملت ایران شد و اگر بتوانیم یک روز یا یک ساعت زودتر هم تحریم‌ها را برداریم، این کار را می‌کنیم.
به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۱۳۹۹ و در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا احیای برجام به برگزاری انتخابات در ایران مرتبط است، اظهار کرد: موضوع برداشتن تحریم‌ها هیچ ارتباطی به انتخابات ۱۴۰۰ نباید داشته باشد. تحریم از روز اول ظلمی بود که به ملت ایران شد و اگر بتوانیم یک روز یا یک ساعت زودتر هم تحریم‌ها را برداریم، این کار را می‌کنیم. البته تحریم‌ها باید با عزت و حکمت برداشته شود و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که این کار همراه با مقاومتی باشد که مردم داشتند تا نشکنند و سیاست دولت هم همین است و با قدرت آن را دنبال می‌کند. پس برداشته شدن تحریم‌ها ربطی به انتخابات ندارد.
وی تأکید کرد: دولت آینده از نظر خدمت‌رسانی به مردم ادامه دولت فعلی است. اعضای این دولت از رئیس‌جمهوری تا وزرا، بعد از پایان دوره خود و اتمام مسئولیت خود همه افتخارشان این است که بتوانند در حل مشکلات مردم کمکی داشته باشند.
رئیس‌ دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ما مثل کشورهای دیگر نیستیم که یک دولت علیه دولت دیگر باشد، تصریح کرد: ما افتخارمان این است که دولت بعدی بدون تحریم و با واکسیناسیون وسیع و اینکه بتوانیم فضای کرونایی کشور را کنترل کنیم، به مسئولان آینده تحویل دهیم.
واعظی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره اینکه آیا مذاکره دوجانبه‌ای میان ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر انجام شده یا نه، گفت: ما با آمریکا مذاکره دوجانبه‌ای در مدت اخیر نداشته‌ایم. از زمانی که آقای بایدن بر سر کار آمده، بنای مذاکره دوجانبه‌ای شکل نگرفته و چیزهایی که گفته می‌شود صحیح نیست. اما همیشه کانال‌هایی در اروپا بوده‌اند که پیغام می‌آوردند؛ مثل سوئیس که کانال رسمی و علنی است. وی یادآور شد: پس طبیعی است که درباره برجام همه مسائل و برداشتن تحریم‌ها را نمی‌توان از طریق تبلیغات و مصاحبه‌ها انجام داد. طبیعی است که برخی از مطالب را برای ما می‌فرستند که مطلع باشیم و این وجود دارد. رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که تکلیف یک میلیارد دلاری که قرار بود کره جنوبی آزاد کند چه شد، اظهار کرد: ما از ابتدا یک حرف داشتیم و آن هم روشن است. این پول هیچ ارتباطی به آمریکا ندارد؛ اینکه دولت ترامپ این پول را مسدود کرده یک کار خلاف قانون و انسان‌دوستی کرده و الان هم تصور می‌کنیم که ارتباطی به آنان ندارد. دولت کره جنوبی در قبال این پول مسئول است. ما هشدارهای لازم را به آنان داده‌ایم و قطعاً اگر ببینیم بیشتر از این دارند کار را عقب می‌اندازند ما با روش‌های دیگر و از جمله روش حقوقی آن را دنبال می‌کنیم. واعظی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به پیشنهاد گام‌های هماهنگ با آمریکا برای بازگشت به برجام نظر مثبتی دارد، گفت: هنوز که پیشنهادی برای ما نیامده است و ما باید خودمان ببینیم که شرایط از نظر عملی چقدر در آنچه آمریکایی‌ها برای بازگشت به برجام و برداشتن تحریم‌ها اعلام کردند، جدی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی