[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

محرومیت‌زدایی در پرتو پروژه‌های انسان‌محور، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز، آیین کلنگ زنی دو تقاطع غیرهم‌سطح و بوستان ورزش و تفریح ابوذر غفاری و افتتاح پارک ترافیکی بوستان مادر برگزار شد. این مراسم عصر دیروز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه با حضور شهرداری شیراز، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز و جمعی از مدیران ارشد شهری در محل پروژه‌ها برگزار شد. 
 پروژه‌هایی برای رفاه شهروندان
شهردارشیراز در مراسم کلنگ زنی تقاطع غیرهم‌سطح ولایت- بزرگ‌راه خلیج فارس گفت: ما اصولاً خیلی موافق ایجاد تقاطع و پل نیستیم و در منطقه مرکزی هم هیچ پروژه ای را شروع نکردیم. عمده کارهای ما که این پروژه هم جزو آنهاست، در رینگ پیرامونی شهر بوده است و سعی می‌کنیم ترافیک به مرکز شهر منتقل نشود. 
حیدر اسکندرپور افزود: چندی قبل شاهد استقبال خوب مردم از افتتاح پل دکتر خدادوست در ورودی شهر صدرا بودیم که این به دلیل تأثیرگذاری این پروژه بود و تقاطع ولایت- خلیج فارس هم با توجه به تأثیرگذاری آن به طور قطع با استقبال مردم همراه می‌شود. 
وی همچنین در مراسم کلنگ‌زنی پارک ورزش و سلامت بلوار ابوذر غفاری گفت: این دومین بار است که از این محل بازدید می‌کنم. برای پی بردن به اهمیت این پروژه کافی است تنها به اطراف این پروژه که بافت متراکمی از واحدهای مسکونی قرار گرفته و هیچ امکانات شهری ندارند، نگاه کنید. 
وی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این پروژه این است که در این دو هکتار همه امکانات ورزشی از زمین‌های ورزشی تا مسیرهای پیاده روی دیده شده است و در طول ۶ ماه آینده نیز بر این پروژه نظارت می‌کنیم تا در زمان مقرر به بهره برداری برسد.
 شهر موجودی زنده است
سید عبدالرزاق موسوی، رئیس شورای شهر شیراز نیز در این مراسم تأکید کرد: اقدامات انجام شده از سوی شهرداری شیراز بر اساس مبانی، اصول و برنامه‌های از پیش تعیین شده اجرا می‌شود.
رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه شهر موجودی زنده است، عنوان کرد: انسان ساکن در شهرها موجودی اجتماعی است؛ بنابراین شهرها باید فضایی داشته باشند که انسان‌ها به راحتی بتوانند در آن زندگی کنند، تکامل یابند و ارزش‌های انسانی را در خود متبلور کنند.
موسوی به پروژه‌های افتتاح شده در مدت اخیر اشاره کرد و افزود: نگاهی گذرا به این پروژه‌ها نشان دهنده وجود یک نظم، هماهنگی و هارمونی بین آنها و برآمده از رویکرد انسان محوری در شورای شهر و شهرداری شیراز است.
وی همچنین از شهردار شیراز برای اینکه در اجرای مصوبات شورا تلاشی مثبت و مؤثر داشته، تقدیر کرد.
موسوی خاطرنشان کرد: سال جاری سالی بسیار سخت بود که با مدیریت مجموعه شهرداری و همکاری شورای شهر به خوبی سپری شد.
 13 پروژه شاخص سهم مناطق محروم
رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: فرهنگ قدردانی باید در کشور ما نهادینه شود. دکتر ناصری با تبریک اعیاد شعبانیه با اشاره به جلسات متعددی که با اعضای شورا قبل از بازگشایی این پروژه برگزار شده، خاطرنشان کرد: در منطقه 5 سی و سه پروژه عادی و 13 پروژه شاخص داریم که از مهم‌ترین ویژگی‌های آنها مؤلفه عدالت محوری در عرصه ارائه خدمات است. 
ناظر شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به رعایت عدالت اجتماعی در عرصه ارائه خدمات افزود: جنس مصالح نقاط مختلف کلان‌شهر شیراز یکسان است. به علاوه پروژه‌های منطقه 5 شیراز چندبعدی هستند که تقدیم مردم نجیب این منطقه خواهد شد. ناصری در ادامه اظهار داشت: افراد زیادی برای این پروژه‌ها در عرصه‌های مختلف مدیریت شهری زحمت کشیدند. به دلیل فرهنگ قدرشناسی که در میان مردم ما وجود دارد، از پرسنل شهرداری و یاوران شورا و اصحاب رسانه و مهم‌تر از همه مردم قدردانی می‌کنیم. 
 ارتقای فرهنگ ترافیک به همت شهرداری
رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز در افتتاح سومین پارک ترافیکی شیراز در بوستان مادر اظهار کرد: همه آموزش‌ها از دامان مادر آغاز می‌گردد و رفتارهای اجتماعی ما در آینده را تعیین می‌کند.
نواب قائدی با بیان اینکه پارک‌های آموزش فرهنگ ترافیک توسط شهرداری شیراز احداث و در حال گسترش است، گفت: امیدواریم که در این راستا همه دستگاه‌های متولی، شهرداری شیراز را یاری نمایند.
وی افزود: نقش صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها در ترویج فرهنگ صحیح ترافیک بسیار حائز اهمیت است.
رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز با اشاره به افتتاح پروژه‌های مختلف در همه مناطق شهرداری، اظهار کرد: تمام مناطق با افتتاح این پروژه‌ها تقویت شده اند و به طور یکسان از پروژه‌های عمرانی بهره مند شده اند.
 تعریف پروژه‌ها بر اساس مطالعات
معاون فنی و عمرانی شهر شیراز هم در مراسم کلنگ زنی تقاطع ولایت- خلیج فارس ضمن ارائه گزارشی از روند اجرایی این پروژه گفت: این پروژه بر اساس مطالعات حوزه حمل و نقل اجرا شده که در رفع مشکلات ترافیک این محور به ویژه میدان میوه و تره‌بار بسیار اثرگذار است. 
اسماعیل صالحی افزود: به رغم عبور شبکه برق فشار قوی از محل اجرای این پروژه، طراحی این پروژه به گونه ای صورت گرفت که نیاز به جابه‌جایی هیچ‌کدام از این تأسیسات و تملک مسیر نباشد و امیدواریم سازمان عمران شهرداری در زمان مقرر این پروژه را تحویل بدهد.
 سرمایه‌گذاری برای محرومیت‌زدایی
فرود بذرافشان، شهردار منطقه 5 در آیین بهره برداری از پارک آموزش فرهنگ ترافیک مادر واقع در بوستان مادر گفت: هم اکنون در مناطق ۱۱گانه شهرداری در حوزه‌های مختلف پروژه‌های اثرگذاری در حال اجراست تا در موعد مقرر به بهره برداری برسد. وی با اشاره به سیاست شورا و شهرداری مبنی بر توزیع عادلانه خدمات در سطح شهر شیراز افزود: با توجه به اینکه شهرداری منطقه ۵ از مناطق کمتربرخوردار است، امسال ۳۳ پروژه عمرانی با برآورد ۱۰۰میلیارد تومان در دست اجراست.
 بذرافشان ادامه داد: پارک مطالعه، ورزشگاه قائم، کلنگ زنی پارک ورزش و تفریحات سالم و پیاده راهی به طول ۲ کیلومتر که به عرض ۱۶ متر بوده و مسیر پیاده راه و دوچرخه در پروژه پیش بینی شده است، از جمله این پروژه‌هاست. همچنین  ایجاد پیست موتورسواری در بوستان مادر در کنار پیست استاندارد اسکیت که افتتاح شده در حال اجراست. شهردار منطقه ۵ ضمن اشاره به شعار شورای و شهرداری در راستایی شیراز شهر انسان محور اظهار کرد: تمام پروژه‌های ما شاخصه انسان محوری را دارا هستند که می‌توانند بر کیفیت زندگی شهروندان اثرگذار باشند. بهره برداری از پارک آموزش فرهنگ ترافیکی در بوستان مادر، کلنگ زنی  پارک ورزش و تفریحات سالم، پارک محله ای عرفان شرقی با مساحت ۳هزار متر و با هزینه ۲میلیارد و ۳۰۰ میلیون به اتمام رسید. همچنین امسال پایان لوله گذاری با مساحت ۳هزار و ۴۰۰ متر با اعتبار ۴میلیارد و ۷۰۰میلیون بوده است و بهسازی پارک بوستان مسلم با مساحت ۳هزار و ۵۰۰ مترمربع و با اعتباری بالغ بر ۲.۵میلیارد تومان از جمله پروژه‌های در حال اجرا و افتتاح شده در سطح منطقه ۵ بود که بذرافشان به آنها اشاره کرد.
شهردار منطقه ۵ گفت: با افتتاح ساختمان نیروی انتظامی و اورژانس در بوستان مادر و استقرار نیروها، شاهد تقویت تأمین امنیت و سلامت شهروندان خواهیم بود. وی درباره ویژگی‌های پارک عرفان شرقی گفت: این پارک در محله ای واقع شده که از نظر فضای سبز و فضای تفریح دچار کمبود بودیم که با افتتاح آن بخشی از مشکلات در این زمینه حل می‌شود. وی ادامه داد: ویژگی‌ای که در پروژه‌های افتتاح شده قابل مشاهده است، مناسب سازی شده و دوستدار کودک کار شده است.
 وی با اشاره به مساحت پارک ۱.۵هکتاری آموزش ترافیک که به عنوان سومین پارک ترافیکی در سطح شهر شیراز است، گفت: اعتبار این پروژه ۹.۵میلیارد بوده است که در راستای آموزش به نسل نوجوان و دانش آموزان کاربرد دارد؛ چراکه معتقدیم با آموزش صحیح به نوجوانان در سنین پایین بسیاری مشکلات را کم کنیم. 
وی با بیان اینکه فضای اداری این پارک ۴۵۰ متر مربع است، گفت: در اجرای پروژه‌های پارک سازی و سایر پروژه‌ها به دلیل جنس خاک منطقه برای مقاوم سازی مجبور به خاک‌برداری و زیرسازی هستیم؛ به طوری که در پارک ورزش و تفریحات سالم یک‌هزار و ۲۰۰ شمع بر اساس مطالعات خاک‌شناسی کار کردیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی