[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

مشاور وزیر نیرو: ۱۶ سد در سال ۹۶ افتتاح و آبگیری می‌شود، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: مشاور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران گفت: افتتاح و آبگیری 16 سد، احداث حدود 50 هزار هکتار شبکه آبیاری، زهکشی و پُر کردن 20 هزار حلقه چاه غیر مجاز از جمله اقدام‌های این وزارتخانه در سال 96 است. محمد حاج رسولی ها، شنبه در حاشیه بازدید از سد هایقر که در 140 کیلومتری شیراز در انتهای دشت فیروزآباد در استان فارس واقع شده، اظهار داشت: حفاظت از منابع آب از اولویت‌های اساسی وزارت نیرو است و اقدام‌های یاد شده نیز با این رویکرد عملیاتی و اجرا می‌شود. 
وی افزود: طرح‌های حفاظت از منابع آب، طرح‌های مهندسی و تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است، با اجرای طرح‌های مهندسی رودخانه و حفاظت از منابع آب باید بتوانیم در شرایط بحرانی و کم آبی برای عبور از چالش‌ها و مشکلات چاره اندیشی کنیم.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران، با بیان اینکه چالش‌ها در حوزه تامین آب به برخی از شهرها از جمله کرمان، یزد و شماری دیگر از شهرها رسیده است، گفت: بدون تردید منابع زیر زمینی برای تأمین آب آشامیدنی در این شهرها کافی نیست و احداث سدهای تامین آب در برخی از سال‌ها و اجرای طرح‌های مهندسی و حفاظت از منابع آب در این زمینه راهگشا بوده است.
مشاور وزیر نیرو در بخش دیگری از مطالب خود از روند اجرایی سد هایقر و میزان پیشرفت 95 درصدی آن ابراز رضایت کرد و با بررسی برنامه زمانبندی احداث این سد به مجریان این طرح تاکید کرد که در سال 96 سد هایقر را به مرحله آبگیری برسانند.
مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای فارس هم در این بازدید اظهار داشت: ساخت بدنه سد هایقر 95 درصد پیشرفت دارد و در مجموع پیشرفت فیزیکی این سد80 درصد است.
حمید رضا دهقانی گفت: این سد با حجم آبگیری 140 میلیون متر مکعب با هدف کنترل سیلاب و تامین آب شرب و صنعت احداث شده و تاکنون 830 میلیارد ریال برای آن هزینه شده است. 
این مقام مسئول افزود: چنانچه اعتبار مورد نیاز برای اتمام این طرح تا پایان عملیات آن و همچنین بدهی به پیمانکار تامین شود می‌توانیم برای آبگیری سد هایقر در سال 96 امیدوار باشیم.
دهقانی، نوع این سد را بتنی غلطکی، حجم مخزن آن را 226 میلیون متر مکعب، طول تاج آن را 250متر و ارتفاع سد را 92متر اعلام کرد. 
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در پایین دست سد، کارخانه بزرگ کربنات سدیم و دیگر صنایع قرار دارد که نیازمند آب هستند، آبگیری این سد کمک بزرگی به صنعت منطقه می‌کند.
محمد رحیمی، نماینده مجری طرح سد هایقر نیز گفت: حجم بتن‌ریزی در طراحی این سد420 هزار مترمکعب بوده است و تنها 10هزار متر مکعب دیگر تا اتمام این طرح باقی مانده است.
با بهره برداری از این سد، علاوه بر توسعه شبکه آبیاری و زهکشی اراضی پایین دست، با توجه به گسترش تاسیسات پتروشیمی و پالایشگاهی گاز و افزایش جمعیت مناطق جنوبی استان فارس در آینده، حدود 60درصد آب استحصالی از سد هایقر برای تامین آب شرب و صنعت این مناطق اختصاص می‌یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی