[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

فواید و اثرات اعتمادبه‌نفس بالا در شادبودن، روزنامه شیراز نوین

اعتماد به نفس بالا فواید بسیاری زیادی دارد که یکی از آن‌ها شاد بودن است. تحقیقات نشان داده افرادی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند زندگی شادتری دارند.
به گزارش نمناک، زمانی که درمورد نتایج مهم اعتماد به نفس بالا سؤال می‌کنیم، بسیاری از افراد به موفقیت اشاره می‌کنند؛ یعنی افراد با اعتماد به نفس هم احترام دیگران را دارند و هم به موفقیت می‌رسند. شادی نیز یکی از احساساتی است که بعد از اعتماد به نفس در افراد ایجاد می‌شود؛ زیرا آن‌ها می‌توانند دوستان خوب، رابطه‌های خوب و شغل‌های خوبی داشته باشند.
در ادامه در مورد دلایل ارتباط اعتماد به نفس و شادی با شما صحبت خواهیم کرد. مطالعه ای در سال 2014 روی 200 دانش آموز انجام شد و به این نتیجه رسیدند که اعتماد به نفس با میزان شادی رابطه مستقیم دارد؛ یعنی اعتماد به نفس باعث شادی این افراد می‌شود.
اما به نظر شما دلیل شاد بودن با اعتماد به نفس بالا چیست؟
بی‌توجه‌بودن به نظر دیگران و دنبال‌کردن علاقه‌مندی‌ها
همان طور که گفتیم در تحقیقی که انجام شده، از شرکت کنندگان خواسته شد که لیستی از پنج کلمه در مورد دانش آموزانی با اعتماد به نفس بالا بنویسند. آن‌ها به کلماتی مثل اعتماد به نفس، صمیمیت، شادی، خوش بینی، مثبت نگری و انگیزه اشاره کردند اما دانش آموزانی که اعتماد به نفس پایین داشتند، از لغاتی مثل خجالت، سکوت، نا امنی، زیر دست بودن، منفی نگری، غم، دوری از اجتماع، بی انگیزگی، افسردگی و وابستگی اشاره کردند.
در واقع آن‌ها به این نتیجه رسیدند که افراد با اعتماد به نفس بالا بیشتر به احساسات خود اهمیت می‌دهند. آن‌ها تجارب منفی هم در زندگی داشتند و توانستند از آن‌ها عبور کنند.
افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند، نسبت به انتقاد دیگران حساس تر هستند، از لحاظ احساسی پایدار نیستند و همیشه به شکست خود به طور منفی پاسخ می‌دهند؛ استرس و فشار اجتماعی دارند و همین مسائل باعث می‌شود که احساس شادی نکنند.
افراد با اعتمادبه‌نفس به‌دنبال روابط می‌گردند
اعتماد به نفس پایین اغلب می‌تواند با چیزهایی مثل خجالت، ترس از تنها ماندن، بی انگیزگی و علاقه مند بودن به ارتباط با افراد جدید مرتبط باشد.
در مقایسه افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند، اجتماعی تر هستند و بیشتر به ارتباطات خود و دوستانشان اهمیت می‌دهند. آن‌ها به خودشان باور دارند، ارزش زندگی خود را می‌شناسند و اهمیت کار گروهی را می‌دانند. آن‌ها به ارتباط صمیمانه و نزدیک خود با دیگران اهمیت می‌دهند و در نتیجه شادی بیشتری را احساس می‌کنند.
افراد دارای اعتمادبه‌نفس به‌دنبال اعتبارگرفتن از دیگران نیستند
افرادی که اعتماد به نفس دارند عموماً به دنبال اعتبار گرفتن از دیگران نیستند. آن‌ها خودشان را با دیگران مقایسه نمی‌کنند؛ دقیقاً همان چیزی را که می‌خواهند انجام می‌دهند.
مقایسه کردن خود با دیگران عاملی برای غم و غصه، اضطراب و نارضایتی در زندگی است؛ زیرا ما دوست داریم همیشه بیشتر از دیگران داشته باشیم و زمانی که می‌فهمیم آن‌ها از ما موفق ترند، احساس غم و ناراحتی می‌کنیم.
البته نکته ای که وجود دارد این است که افراد با اعتماد به نفس خودشان را با کسانی که جایگاه بالاتری از آن‌ها دارند، مقایسه می‌کنند تا بتوانند دلیل موفقیت آن‌ها را فهمیده و آن‌ها را الگوی خود قرار دهند. در واقع با مقایسه خود با افراد موفق تر انگیزه بیشتری می‌گیرند تا تلاش کنند و به آن‌ها برسند.
نتیجه‌گیری
این طور نیست که فکر کنید افراد با اعتماد به نفس هرگز دچار غم و ناراحتی، شکست، اتفاقات بد، اضطراب و... نمی‌شوند. آن‌ها هم این تجربه‌ها را دارند اما این تجربه‌ها فقط بخشی از زندگی آن‌هاست.
این افراد می‌دانند که چگونه از لحاظ احساسی خودشان را کنترل کنند، ظاهر خود را حفظ کنند، احساس بهتری در خود ایجاد کنند و به خودشان احترام بگذارند و آن چیزی که هست را بپذیرند. آن‌ها همچنین روی اتفاقات مثبت زندگی تمرکز می‌کنند و بیشتر سعی می‌کنند از روابط لذت ببرند تا اینکه خودشان را آزار دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی