[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

عرضه مرغ بدون ناظر ، روزنامه شیراز نوین

عضو انجمن زنجیره‌های تولید مرغ گوشتی کشور با تأکید بر اینکه گوشت مرغ بیش از نیاز بازار در حال تولید است، گفت: فروش گوشت مرغ در بازار به دست دلالان افتاده و همچنان در کوچه‌پس‌کوچه‌ها معامله می‌شود.
«مجتبی رسولی» دیروز شنبه در گفت و گو با ایرنا، درباره وضعیت بازار گوشت مرغ، افزود: اکنون بخش عمده گوشت مرغ تولیدی کشور توسط زنجیره‌های تولید در میادین میوه و تره بار کشور توزیع می‌شود و کمبودی در این خصوص وجود ندارد. وی اظهار داشت: بخشی از کمبود گوشت مرغ در بازار به دلیل تعطیلی ایام نوروز و محدودیت در تردد است که انتظار می‌رود با اتمام تعطیلات، مشکل بازار گوشت مرغ برطرف شود.
مدیرعامل یکی از بزرگ‌ترین زنجیره‌های تولید گوشت مرغ در استان گیلان تصریح کرد: بخشی از کمبود گوشت مرغ در بازار به دلیل نوسان نرخ ارز و قاچاق این کالاست که تا حدودی در عرضه این محصول در بازار داخلی تأثیر داشته است؛ به طوری که اکنون جوجه یک‌روزه، نهاده‌ها، تخم مرغ نطفه دار و حتی گوشت مرغ با نرخ‌های مصوب، قاچاق و از کشور خارج می‌شود. رسولی گفت: همچنین بخشی از گوشت مرغ تولیدی کشور با نرخ‌های مصوب به جای ورود به میدان بهمن، در کوچه‌پس‌کوچه‌ها توسط دلالان و سودجویان معامله می‌شود که در سردخانه‌ها احتکار یا با قیمت‌های چندبرابری به فروش می‌رسد که همین امر باعث شده که در خرده فروشی‌ها نرخ مرغ بیش از ۳۸ تا ۴۰هزار تومان باشد.
عضو انجمن زنجیره‌های تولید مرغ گوشتی کشور، تشدید نظارت بر سطح خرده فروشی‌های عرضه گوشت مرغ را از دستگاه‌های نظارتی خواستار شد و افزود: لازم است یارانه گوشت مرغ به مصرف کنندگان داده شود. به گفته وی، گوشت مرغ در میدان بهمن با عرضه و تقاضا انجام شود تا جلوی سودجویی برخی گرفته شود. رسولی ادامه داد: اکنون قیمت مصوب تعیین شده برای مرغ زنده به مبلغ ۱۷هزار و ۱۰۰ تومان نرخ مناسبی است که هزینه‌های تولید را پاسخ می‌دهد.
وی با بیان اینکه گوشت مرغ نیازمند حفظ زنجیره سرماست و از کشتارگاه تا مصرف کننده باید در دمای مناسب نگهداری و عرضه شود، گفت: با توجه به شرایط دلال بازی و معامله‌های زیرزمینی، ممکن است مشکلات بهداشتی در چرخه عرضه آن رخ دهد.
مدیرعامل یکی از شرکت‌های تولیدکننده مرغ گوشتی بر این باور است که در صورت تشدید نظارت‌ها و افزایش عرضه به بازار، قیمت گوشت مرغ در بازار متعادل خواهد شد.
وی با بیان اینکه اکنون مرغ توسط ۱۷۰ مرغدار این زنجیره تولید، خریداری و به بازار عرضه می‌شود، گفت: این زنجیره به ازای قرار دادن نهاده و جوجه یک‌روزه در اختیار تولیدکنندگان، مرغ را خریداری، کشتار  و به بازار استان گیلان و تهران عرضه می‌کند. به گزارش ایرنا، به تازگی بر اساس تصمیم قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور، قیمت مصوب مرغ زنده کیلویی ۱۷هزار و  ۱۰۰ تومان و گوشت مرغ گرم برای مصرف‌کنندگان ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است.
این قرارگاه به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگانی از ارگان‌های مختلف از جمله قوه قضائیه و وزارت صنعت با هدف سامان‌دهی تولید گوشت مرغ تشکیل شده است.
پیش از این، نرخ مصوب گوشت مرغ برای مصرف کنندگان ۲۰هزار و ۴۰۰ تومان بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی