[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

فقط با مصرف یک ویتامین ریزش مو را متوقف کنید، روزنامه شیراز نوین

ریزش و نازکی موی سر می‌‌‌‌‌‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که یکی از آن موارد کمبود ویتامین است.
به گزارش بهداشت نیوز، ویتامین D یکی از مواد مغذی ضروری برای کارکرد مناسب بدن است. کمبود این ویتامین می‌‌‌‌‌‌تواند طیف گسترده‌ای از مشکلات شامل پوکی استخوان تا تضعیف سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد. با این حال، تحقیقات نشان از تأثیر منفی کمبود ویتامین D بر زیبایی پوست و مو دارد.
بر این اساس، کمبود این ویتامین به طور مستقیم در ریزش و نازک شدن مو تأثیر دارد. این ویتامین به رشد فولیکول‌های موی سر کمک می‌‌‌‌‌‌کند و در صورتی که بدن با کمبود آن مواجه شود زیبایی مو کاهش می‌‌‌‌‌‌یابد. کمبود آن هم می‌‌‌‌‌‌تواند منجر به طاسی نقطه‌ای سر شود. با این حال، کمبود این ویتامین حتی در صورت نبود طاسی نیز می‌‌‌‌‌‌تواند از حجم موی سر بکاهد.
تحقیقات روی زنانی که از ریزش مو با الگو‌های غیرمردانه رنج می‌‌‌‌‌‌برند نشان می‌‌‌‌‌‌دهد کمبود ویتامین D یکی از عوامل دخیل در این موضوع بوده است. یافته‌ها مؤید آن است که ویتامین D یک عامل داخلی در به وجود آمدن فولیکول‌های جدید مو محسوب می‌‌‌‌‌‌شود.
وجود فولیکول‌های جدید به کلفت باقی ماندن موی سر و جلوگیری از ریزش زودتر از موعد مو کمک می‌‌‌‌‌‌کند. به همین دلیل، متخصصان زیبایی تأکید دارند افراد باید نسبت به مصرف کافی ویتامین D اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.
از سوی دیگر، دانشمندان انگلیسی به تحقیق درباره تأثیر کچلی نقطه‌ای و کمبود ویتامینD اقدام کردند. یافته‌ها نشان داد دلیل کچلی نقطه‌ای سلول‌های تی (T) سیستم ایمنی بدن است که به دلیل بیماری خودایمنی باعث ایجاد التهاب در اطراف فولیکول‌های مو می‌‌‌‌‌‌شوند. همین التهاب هم باعث طاسی منطقه‌ای می‌‌‌‌‌‌شود. محققان می‌‌‌‌‌‌گویند کمبود ویتامین D می‌‌‌‌‌‌تواند در بروز بیماری خود ایمنی تأثیرگذار باشد.
برای جذب ویتامین D می‌‌‌‌‌‌توانید از رژیم غذایی حاوی ماهی‌های چرب، جگر گاو، پنیر و تخم مرغ (زرده آن) بهره ببرید. با این حال، هم اینک مکمل‌های غذایی حاوی این ویتامین در بازار موجود است و می‌‌‌‌‌‌توانید ماهانه یک عدد از آن را مصرف کنید.
در صورتی که از مکمل غذایی ویتامین D استفاده می‌‌‌‌‌‌کنید باید بسیار هوشیار باشید. ویتامین D همانند ویتامین‌های E، K و A جزء ویتامین‌های محلول در چربی محسوب می‌‌‌‌‌‌شود و زیاده‌روی در مصرف مکمل‌های دارویی آن می‌‌‌‌‌‌تواند باعث بیماری مانند کبد چرب شود.
با این حال، هیچ محدودیتی در مصرف غذا‌های حاوی ویتامین D وجود ندارد، زیرا بدن می‌‌‌‌‌‌تواند از جذب اضافی این ویتامین از طریق مواد غذایی اجتناب کند، اما درباره مکمل‌های غذایی ویتامین D این موضوع صادق نیست.
نور آفتاب نیز یکی از منابع خدادادی تأمین ویتامین D از طریق پوست است. با این حال، در فصول سرد سال به دلیل کوتاه بودن طول روز، کم بودن روز‌های آفتابی و نیز به دلیل این‌که افراد از لباس‌های ضخیم‌تری استفاده می‌‌‌‌‌‌کنند جذب نور کافی برای ساخت ویتامین D دشوار است.
تحقیقات نشان داده است با افزایش سن توانایی پوست برای ساختن این ویتامین در معرض نور آفتاب کاهش می‌‌‌‌‌‌یابد. از این رو، در افراد سالمند کمبود ویتامین D بسیار رایج است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی