[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۱
  • دوره جدید

آشنایی با گنجینه‌های فارس- لامرد سرزمینی کهن با میراث متنوع، روزنامه شیراز نوین

گروه میراث و گردشگری- مجتبی دورودی

شهرستان لامرد از جنوبی‌ترین شهرستان‌های استان فارس است که از جنوب به استان هرمزگان، از غرب به شهرستان مهر، از شمال به شهرستان لارستان محدود می‌شود. این شهرستان با مرکزیت شهر لامرد دارای 3833کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 480کیلومتر است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 450متر است. این شهرستان با آب و هوای گرم در زمستان دارای طبیعت زیبایی است. نخلستان‌های واقع در روستای پسبند اشکنان، هشر اشکنان، تنگ خور لامرد و بنگر نامو اهل از جاذبه‌های خاص گردشگری منطقه محسوب می‌شوند. خرما و قصب از محصولات شهرستان به شمار می‌آیند. نزدیکی شهرستان به حوزه کشورهای خلیج فارس و در کنار آن دارا بودن فرودگاه بین‌المللی باعث دسترسی آسان برای گردشگری شده است. 
جاذبه‌های گردشگری شهرستان لامرد
مسجد علی‌خان 
از دیگر بناهای دوره قاجاریه اشکنان مسجد علی‌خان است. این مسجد دارای تزیینات زیبای گچ‌بری در ایوان و شبستان است. سقف چوبی مسجد با نقاشی تزیین شده و دارای دو شبستان است که شبستان دوم آن در قسمت زیرین حیاط و شبستان دوم آن در قسمت زیرین حیاط و شبستان اصلی واقع شده است. در ضلع غربی و کنار مسجد، حمام علی‌خان قرار دارد.
قلعه اشکنان
در بخش اشکنان، در شرق لامرد آثار قلعه‌ای از دوره قاجار برپا است که منسوب به حاکمان محلی اشکنان است. مصالح به کار رفته در قلعه، خشت، سنگ و آهک است. قسمتی از دیواره‌های قلعه و دو برج در ضلع جنوب غربی و شمال شرقی آن هنوز پابرجاست. در میان قلعه عمارتی مانند کلاه فرنگی قرار دارد که قسمت‌هایی از آن تخریب شده است.
پل آبرسانی رودخانه مهران
این پل که در منطقه اهل قرار دارد، روی رودخانه مهران (شور) قرار گرفته که آب کاریز را از سرچشمه اهل پس از طی 12کیلومتر به روستای پاقلات می‌رساند. این پل سنگ و ساروجی متعلق به حدود 1000سال قبل است.
 علاوه بر موارد فوق خبر خوبی که همین روزها به دست آمد از کشف 22اثر تاریخی و تعیین حریم سه اثر ثبتی در سال 95 است که شرح آن از نظرتان خواهد گذشت:
«مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لامرد از کسب مقام نخست این اداره در شهرستان لامرد با شناسایی 22اثر تاریخی شاخص، نقشه‌برداری، مطالعات میدانی، تشکیل پرونده ثبتی و تعیین حریم 3اثر تاریخی ثبتی در استان فارس در سال 95 خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مسعود تقی‌زاده با اعلام این خبر گفت: در سال گذشته با همت و تلاش کارشناسان و محققان و با کمک و مساعدت انجمن‌های میراث فرهنگی، شوراها و دهیاران لامرد 22اثر تاریخی شاخص شناسایی و جهت ثبت در فهرست آثار ملی تشکیل پرونده و به معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس ارسال شده است.
وی افزود: قلعه مهنشاهی، قلعه غیاث، کلات سرخو، قلعه مسجدو، منار خشت، قلعه لیت، قلعه گبری شیرینو، قلعه شیربان، سنگ نگاره‌های تنگ کوهی، حمام ده کهنه، تمب سیدمهدی، تمب پیر میرحسنی، تل منده، تل قلعه ترمان، تل خرده‌های ابوحنّا، قلعه بلبلی، تل با شیخی، تپه جو انبویه، پل آب برتنگ اوماری، آسیاب‌های آبی ترمان، آب انبارهای مرکزی شهر لامرد و آب انبار زبکو خشت، از جمله آثار شناسایی شده در این شهرستان است که پرونده این 22اثر همچنان در حال پیگیری جهت ثبت در فهرست ملی کشور از سوی معاونت میراث فرهنگی فارس است. 
مسئول اداره میراث فرهنگی لامرد با اشاره به تخصیص اعتبار 400میلیون ریالی برای ثبت 22اثر شناسایی شده و تعیین حریم 3اثر دیگر اضافه کرد: از این 400میلیون ریال اعتبار، 200میلیون ریال برای ثبت 22اثر تاریخی شناسایی شده و 200میلیون ریال دیگر برای تعیین حریم 3آثار مجموعه علیخانی اشکنان، تل علامرودشت و آسیاب آبی ترمان از 2درصد اعتبارات نفت و گاز شهرستان لامرد هزینه شده است. 
تقی‌زاده در پایان گفت: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لامرد در راستای حفظ و صیانت از آثار تاریخی شهرستان کارشناسایی و به ثبت رساندن آثار جدیدی در سال 96 نیز باهماهنگی معاونت میراث فرهنگی اداره کل در دستور کار خود قرار داده است». امید که مسئولان و اهالی فارس توجه بیشتری به گنجینه‌های ناشناخته خود داشته باشند و در حفظ، صیانت و اعتلای آنها کوشا باشند.

doroudi.ahoora@gmail.com

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی