[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

جاودانگی اطلس هنرمندان شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

به همت شهرداری شیراز آیین آغاز به کار دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی شیراز برگزار شد. این مراسم عصر دیروز یکشنبه 15 فروردین ماه با حضور شهردار شیراز، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، معون استاندار فارس، مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، معاون فرهنگی و شهردار منطقه 2 شیراز و جمعی دیگر از مسئولان ارشد و هنرمندان صاحب نام با همراهی اصحاب رسانه در باغ خانواده شمس برگزار شد.
 ایجاد فرصت‌های جدید برای شیراز
شهردار شیراز در آیین آغاز به کار دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی شیراز بیان کرد: با همکاری اعضای شورای شهر و همکاران ما در مجموعه شهرداری و هماهنگی و هدایت استانداری توانستیم فرصت جدید برای شیراز ایجاد کنیم و برند شهر جهانی صنایع دستی را برای شیراز به ثبت برسانیم.حیدر اسکندرپور اظهار کرد: ممکن است تصور شود که توسعه شهرهایی همچون شیراز که تراز بین المللی دارند، تنها با نگاه سخت افزاری امکان پذیر است اما این نکته حائز اهمیت است که تعریف برند برای چنین شهرهایی منجر به تولید ثروت، اشتغال و اقتصاد شهری قدرتمند شود. وی به کسب عنوان شهر جهانی صنایع دستی برای شیراز اشاره کرد و گفت: این عنوان نشان می‌دهد محصولات شیراز در حوزه صنایع دستی توانایی ارائه در سطح جهانی را دارد. عناوینی همچون پایتختی کتاب و شهر ملی دوچرخه از دیگر مواردی بود که اسکندرپور با اشاره به آنها از اهمیت برندسازی برای شهرهای بزرگ سخن گفت. به اعتقاد شهردار شیراز، پیشرفت در سایه همراهی و همدلی و همگامی اتفاق می‌افتد. اسکندرپور با اشاره به اقدامات فراوانی که در بافت تاریخی شیراز انجام شده است، عنوان کرد: هم اکنون ۳۲ پروژه در این منطقه در حال اجراست و در ۶ ماه نخست سال نیز پروژه‌های دیگری آغاز خواهد شد. وی هماهنگی و همکاری میان شورای شهر و شهرداری با مجموعه میراث فرهنگی و سیاست‌گذاران استان را از دلایل مهم موفقیت در این زمینه دانست. شهردار شیراز به سخنان خود در دو سال گذشته اشاره کرد که گفته بود بافت تاریخی و املاک موجود در آن قابلیت ایجاد ثروت را دارد و در ادامه افزود: با قدرت اعلام می‌کنم به زودی متمولان شیراز برای اسکان به بافت تاریخی بازمی‌گردند؛ چراکه این بافت از یک شهرسازی فوق العاده برخوردار است. وی گفت: آنچه امروز در شهرسازی‌های جدید مغفول مانده، توجه به محله‌هاست که همین موضوع سبب شده بافت تاریخی برای ساکنان و رهگذران آرامش و آسایش به همراه داشته باشد. شهردار شیراز با بیان اینکه سیاست‌گذاری شورا و شهرداری احیا و باززنده‌سازی و جاری کردن زندگی در بافت تاریخی است، خاطرنشان کرد: می‌توانیم در چند سال آینده این بافت را ثبت جهانی کنیم. اسکندرپور تأکید کرد: اگر می‌خواهیم شیراز شیراز بماند، باید به داشته‌های تاریخی و فرهنگی این شهر تکیه کنیم.
 فارس در کانون توجهات عالم هنر
معاون گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس نیز در این جلسه با تقدیر از همه دست‌اندرکاران این حوزه گفت: استان فارس امروز مانند خورشیدی در کانون توجهات عالم هنر و صنایع دستی می‌درخشد و از همه دست‌اندرکارانی که این داشته‌ها را گرامی می‌دارند و یاد و خاطره نیاکانی از این مرز و بوم را که با هنر مأنوس بودند زنده نگاه می‌دارند، تقدیر می‌کنیم‌. سید علی نقی طبیب لقمانی افزود: این داشته‌ها با تلاشی که فرزندان این مرز و بوم در ۳ تا ۴ سال گذشته داشتند، به عنوان ثبت جهانی رسیده و ‌باعث هویت‌بخشی شده و امیدوار هستیم که این فرایند ادامه داشته باشد. وی با اشاره به ثبت آباده به عنوان شهر جهانی منبت و شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی، ادامه داد: امیدوارم شهر جهانی فرش را نیز در آینده در فیروزآباد داشته باشیم. وی با تقدیر از شورا و شهرداری شیراز در حمایت از عنوان شهر جهانی صنایع دستی اظهار داشت: امیدواریم در این راستا شاهد ترقی رونق‌بخشی و ایجاد زمینه‌هایی باشیم که بتوانیم مبادلات اقتصادی، مبادلات فرهنگی و معرفی انسان‌دوستی و فرهنگ‌دوستی عزیزان ما در فرهنگ غنی این کشور را به سایر مرزهای جغرافیایی در سطح بین‌المللی داشته باشیم. این دستاورد را تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم فردا بتوانیم با دستی پر و با غنای بیشتر این را به آیندگان خود تحویل دهیم. وی اظهار داشت: در حال حاضر از مجموع ۱۰۱ شهر و روستای ثبت شده جهانی مربوط به صنایع دستی، کشور ما جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و ۱۴ مورد از آنها در ایران است و مقام نخست را به خود اختصاص دادیم که قطعاً تمدن بالای مردم ایران هم برازنده این جایگاه است. لقمانی گفت: زیرمجموعه‌های سازمان یونسکو به درستی به این ظرفیت کشور ما پی بردند و بر آن صحه گذاشتند و ان‌شاءالله فارس از این دو دستاورد که یکی شهر جهانی صنایع دستی شیراز و دیگری شهر جهانی منبت آباده است، هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی انتفاع بیشتری را در آینده داشته باشیم.
 اقتصاد فرهنگ و هنر را پیش بریم
رئیس کمیسیون زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه اقتصاد فرهنگ و هنر حرف اول را در دنیا می‌زند، اظهار کرد: در شهر شیراز نیز می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های فراوان آن، اقتصاد فرهنگ و هنر را پیش ببریم. سولماز دهقانی با اشاره به اینکه موضوع معرفی و صادرات صنایع دستی را می‌توان در ورک‌شاپ‌ها دنبال کرد، گفت: ظرفیت‌های فراوانی در صنایع دستی وجود دارد اما صادرات صنایع دستی مغفول مانده است. وی افزود: هنوز هم سرمایه داران به ظرفیت‌ها و ویژگی‌های مهم و ارزشمند صنایع دستی پی نبرده اند و سرمایه گذاری لازم در این بخش صورت نگرفته است. رئیس کمیسیون زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه می‌توان با سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی نسبت به معرفی و صادرات صنایع دستی اقدام کرد، اظهار کرد: هنوز بازارهای هدف را در صادرات صنایع دستی نمی‌شناسیم و نسبت به بسته بندی صنایع دستی تعریفی دقیق نداریم که جا دارد با برگزاری ورک‌شاپ‌ها اقدام به معرفی صنایع دستی نمود. دهقانی در ادامه از شهردار درخواست کرد تا معرفی صنایع دستی را از مجموعه شهرداری شیراز آغاز نماید. وی گفت: در اهدای هدایا به میهمانان از آثار هنری هنرمند استفاده نمایید تا ارزشی مضاعف به آثار هنری آنان داده شود. وی در ادامه با اشاره به مشکلات هنرمندان افزود: از دبیر دبیرخانه و کارکنان این دبیرخانه درخواست می‌شود تا در جهت رفع مشکلات هنرمندان گامی مهم برداشته شود.
 پیشتازی فارس در عرصه صنایع‌دستی
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در آیین آغاز به کار دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی در شیراز گفت: مجموعه‌های مختلفی در جهانی شدن شیراز تأثیر داشتند که ارگان‌های دولتی متولی، مدیریت شهری و استادان حوزه صنایع دستی شیراز در این مهم سهم بسزایی دارند. مصیب امیری افزود: در کشور ۱۴ شهر و روستا به‌عنوان شهرها و روستاهای جهانی در حوزه صنایع دستی نام‌گذاری شدند که ۲ مورد آن شامل آباده در حوزه منبت و شیراز شهر جهانی صنایع دستی در استان فارس واقع است. وی ادامه داد: در شیراز ۲۰هزار هنرمند صنایع دستی و ۹۵۰ کارگاه فعال وجود دارد که حدود ۲هزار نفر از این هنرمندان بیمه شده‌اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس اضافه کرد: امروز شاهد افتتاح دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی در شیراز هستم که انتظار می‌رود با این اقدام زمینه‌ای برای فروش و بازاریابی محصولات صنایع دستی نیز ایجاد شود که این مهم با همدلی و هم افزایی همه محقق 
خواهد شد.
 مقبولیت هنر فارس نزد جهانیان
در ادامه این مراسم معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: تاریخ هنر این سرزمین حکایت از هنرمندانی دارد که هر یک به فراخور همت و توان خویش شریطه هنر این مرز و بوم را پی ریخته و مقبولیت خاص و عام را برانگیخته اند.مرتضی جعفری کوچ دالان‌های این سرزمین را بازتاب آثار هنرمندانی دانست که با تکیه بر هنر و دانش خود شکوهی ماندگار ثبت کرده اند و افزود: از جای‌جای دهلیز این تاریخ صدای هنرمندانی به گوش می‌رسدکه هریک چون مشعل‌داری نستوه بر خوان این سرزمین زرخیز می‌درخشند.
وی با اشاره به اهمیت پاسداشت جایگاه ارزنده هنرمندان خاطرنشان کرد: دل‌باختگی هنرمندان خلاق این شهر در بالیدن پیوسته انواع هنرها از دیرباز تاکنون مشهود است. معاون شهردار شیراز ویژگی هنرمندان و هنرشناسان را رهایی و آزادگی قلمداد کرد و افزود: پاسداشت هنر و هنرمندان این سرزمین فرضی است بر ما تا با آرزومندی آن را گران‌مایه بداریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی