[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

یک کارشناس مسائل بین‌الملل: دولت بایدن سیاست واضحی درباره برجام ندارد، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در مسئله برجام کاملاً روشن و واضح است، گفت: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها در حال وقت‌کشی هستند و با توجه به تناقض‌هایی که در دولت بایدن وجود دارد می‌خواهند از این طریق تکلیفشان را روشن کنند. 
عماد آبشناس در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نشست کمیسیون برجام اظهار کرد: در حال حاضر مشکل اساسی در این ماجرا این است که دولت بایدن سیاست واضحی در مورد برجام ندارد و در داخل دولت آمریکا تناقض بسیار زیادی در این مسئله وجود دارد. وی تصریح کرد: برخی در داخل آمریکا می‌خواهند از تحریم‌های ترامپ علیه ایران سوء استفاده کنند و امتیاز بگیرند و برخی دیگر بر این باورند که تحریم‌ها جواب نداده و باید به برجام برگردند. این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه اظهار کرد: بنابراین در داخل آمریکا مشکلشان را حل نکردند و دولت بایدن می‌خواهد از این طریق وقت‌کشی کند تا بتواند تکلیف خودش را روشن نماید.
وی همچنین اظهار کرد: سیاست و موضعی که ایران تا به حال اعلام کرده کاملاً روشن است اما آنها از اظهاراتی مبنی بر حضور آمریکا در مذاکرات قصد دارند مغلطه کرده و سوء استفاده نمایند؛ در حالی که همان طور که آقای عراقچی اعلام کرد موضع ایران کاملاً روشن است و تا زمانی که تحریم‌ها به صورت عملی برداشته نشود، هیچ بحثی در مورد بازگشت تعهدات ایران وجود نخواهد داشت. در واقع باید آمریکا را تحت فشار قرار داد تا در این مسئله قدم بردارد و بعد از آن می‌توان در مورد حضور آمریکا در مذاکرات صحبت کرد.
آبشناس تصریح کرد: بدیهی است در چنین شرایطی برای آمریکا جریمه‌هایی در نظر گرفته شود تا کاری که ترامپ انجام داد تکرار نگردد و بعد از آن ایران هم می‌تواند در مورد بازگشت به تعهدات تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
وی تأکید کرد: قطعنامه 2231 برای تمامی اعضا لازم الاجراست و آمریکا هم باید آن را اجرا کند. این مسئله الزام آور است و اگر ایران ببنید که تحریم‌ها برداشته شده، این امکان وجود دارد تا ایران هم به تعهدات خود بازگردد؛ اما قبل از آن باید برای آمریکا جریمه‌هایی در نظر گرفته شود تا دولت‌های جدید مانند ترامپ عمل نکنند که حداقل این جریمه می‌تواند گرفتن حق مکانیزم ماشه از آمریکا باشد.
وی اظهار کرد: همان طور که از سوی مسئولان اعلام شده، طی دو سالی که به ایران تحریم‌ها و فشارهای بیشتری وارد شده، 200میلیارد دلار خسارت وارد شده که باید همه این‌ها جبران شود.
این کارشناس مسائل بین الملل در پایان اظهار کرد: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها از نظر رسانه ای در حال مغلطه کاری هستند در حالی که باید زودتر سیاست مشخصی را اتخاذ کرده و تکلیف 
روشن شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی