[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

اصول صحیح نگهداری از گل‌های بهاری، روزنامه شیراز نوین

هیبیکوس
این گیاه برای تزئینات آپارتمانی بسیار عالی است و شکوفه‌های آن از رنگ سفید تا صورتی و سفید متداول است و همچنین رنگ‌های نارنجی، آبی و قرمز نیز در آن دیده می‌شود. 
گل‌های این گیاه نسبتاً بلند است و رنگ زردی دارد.
گل‌های آن می‌توانند قطر 20 سانتی‌متر داشته باشند و بنابراین باید فضای کافی برای رشد آن‌ها وجود داشته باشد.این گل را باید در جایی قرار دهید که هوای تازه و کافی به آن برسد. هیبیکوس باید نور کافی داشته باشد، بنابراین اگر آپارتمان شما کم نور است، یک گیاه دیگر انتخاب کنید. خاک آن نیز باید رطوبت کافی داشته باشد.
هیدرانگئا
این گیاه ظاهر خاصی دارد و شکوفه‌های آن شبیه به توپ است. گل‌های آن در رنگ‌های مختلفی از سفید تا صورتی و از آبی تا سبز وجود دارد و در نتیجه باید طبق سلیقه و دکور منزل، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید.
این گیاه می‌تواند قد بکشد اما باید فضای کافی در آپارتمان برای آن وجود داشته باشد و همچنین گیاه مناسبی برای قرار دادن در پذیرایی یا کنار مبل است. رایحه این گیاه در فصل بهار نیز بسیار عالی است و نیاز به آب زیادی دارد. البته نباید آن را در معرض نور زیادی قرار دهید و فقط باید نور روزانه جانبی به قدر کافی به آن برسد.
افرای گل‌دار
شکوفه‌های افرا رنگ‌های مختلفی دارند و در فصل بهار با گرم شدن هوا، می‌توانند سمبل زندگی در محیط خانه باشند. قد این گیاه نسبتاً بلند است و آن را یک درخت خانگی می‌دانند و بنابراین به گلدان بزرگ و فضای کافی نیاز دارد.
این گیاه جای زیادی می‌گیرد، بنابراین اگر فضای کافی برای آن ندارید، از گلدان‌های آویز و سبدی استفاده کنید. گل‌های این گیاه به رنگ نارنجی، زرد، صورتی و قرمز دیده می‌شوند.
اگر حس کردید که این گیاه در حال پژمرده شدن است، با دقت بیشتری به آن آب بدهید و خاک آن باید رطوبت کافی داشته باشد و همچنین باید این گیاه را در محلی با نور کافی قرار دهید و بنابراین آن را کنار در یا پنجره آفتاب‌گیر بگذارید.
نکات کلی و مهم برای نگهداری از گل‌های بهاری
*عوض کردن گلدان
این گیاهان در فصل بهار سر از خواب زمستانی بر‌‌می‌دارند و کم کم باید رسیدگی به آن‌ها ‌را بیشتر کرد زیرا رشد جدیدی را در پیش ‌‌می‌گیرد. فقط باید فضای کافی برای رشد به گیاه بدهید. پس فصل بهار زمان خوبی برای عوض کردن گلدان این گیاه ‌‌می‌باشد. خاک گیاهان بهاری در فصل بهار نیاز به افزایش دارد و باید به آن‌ها‌ کود گیاهی داد.
قبل از عوض کردن گلدان، بهتر است که آن را هرس و سپس شروع به قلمه زدن کنید.
گیاه شما در فصل بهار گرسنه است و باید آن را تغذیه رسانی کنید.
قطعاً در فصل بهار چند ماه از آخرین باری که به گیاه کود داده بودید گذشته است، پس باید به آن کود دهید زیرا اکنون گیاه شما گرسنه است. البته کود زیادی نیز ممکن است باعث سوختن این گیاه شود. کودهای مایع گزینه خوبی هستند و باید از انواع ارگانیک آن‌ها‌ استفاده کنید.
*هرس کردن
این گیاهان در فصل بهار از گرمای هوا لذت ‌‌می‌برند و نیاز به سر و سامان دارند. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید برای گیاهان بهاری انجام دهید، هرس کردن است. قسمت‌هایی از گیاه که برگ آن زرد، قهوه‌ای و یا پوسیده شده است را هرس کرده و دور بریزید.
همچنین قسمت‌هایی از ساقه که خراب است را هم برش دهید تا رشد جدید آن آغاز شود. 
حال باید ساقه‌های جدید را در گلدان تازه بکارید اما اگر دیدید که گیاه بیش از حد ضعیف شده و امیدی به رشد دوباره آن نیست و یا اثرات سوختگی دارد، باید به دامان طبیعت برگردانید. شاید این کار برایتان سخت باشد اما با این اقدام به خود گیاه کمک ‌‌می‌کنید.
*تمیز کردن گیاه
حتماً در این ماه باید گرد و غبار گیاه را از بین ببرید و آن را تمیز کنید و کمک نمائید که گیاه دوباره جان تازه بگیرد تا بتواند فتوسنتز داشته باشد.
زیر برگ‌ها‌ را نیز فراموش نکنید و سطح آن را با یک پارچه تمیز و مرطوب بکشید تا براق شود. حتماً دو طرف برگ‌ها‌ را تمیز کنید.
همچنین از اسپری‌های مخصوص برای دور کردن حشرات استفاده کنید و یا از روغن‌های مخصوص مثل روغن چریش استفاده کنید.
*نور و دمای مناسب را فراهم کنید
گیاهان بهاری را باید نزدیک پنجره قرار دهید و دمای منزل را متعادل نگه دارید. مراقب باشید که آن را در هوای سرد قرار ندهید تا شکوفه‌های آن نسوزد. 
اگر لازم است جای گیاه را تغییر دهید تا نور کافی در کل روز به آن برسد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی