[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

دوازده کارنامه ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

بررسی کارنامه اقتصادی دولت‌ها نشان می‌دهد خیز برای حل‌وفصل مشکلات وجود داشته اما قوانین رایج و کهنه و قدیمی یا اغراض شخصی و تنگ‌نظری‌ها مانع اصلی تحقق برنامه‌ها بوده است. در بخش بررسی قوانین همین بس که در هر دوره از انتخابات خصوصاً انتخابات مجلس، مجلسی که نقش قانون‌گذاری را دارد، گفته می‌شود قوانین ناکارآمد و نیازمند اصلاح هستند اما با ورود نیروهای جدید به مجلس اصلاحات انجام نمی‌شود. روی‌زمین‌ماندن اصلاح قوانین باعث شده مفسدان از خلأها یا ناکارآمدی‌های موجود سوءاستفاده کرده و بحران‌های اقتصادی را ایجاد و تشدید کنند...

ناکارآمدی که توسط بخش خصوصی در شوراهای گفت‌وگو با دولت بارها موردتأکید و البته بی‌اعتنایی قرار گرفته است. در بخش تنگ‌نظری‌ها هم کافی است به عملکرد سیاسی در حوزه اقتصادی نگاهی داشته باشیم که سیاسی‌بازی چه بر سر اقتصاد آورده است. همیشه یک عده این طرف گود نشسته‌اند و انتقاد و سنگ‌اندازی می‌کنند و یک عده آن طرف نشسته‌اند و از مشکلات و موانع موجود گلایه می‌کنند. دولت از دست بسته و قوانین مخل تولید و صادرات می‌گوید و مجلس از ناکارآمدی و بی‌تدبیری دولت می‌گوید. قوای قضائی هم در این گیرودار یا گرفتار فساد درون‌دستگاهی است یا گرفتار بررسی پرونده فساد اعضای دو قوای مجریه و مقننه. در این بین و در ماه‌های گذشته قوه قضائیه سعی کرده برخورد با فساد را از درون آغاز کند و در این راه بدون اغماض با کارکنان خود و حتی وکلا برخوردهای سختی نموده است. 
این امر حکایت از گستردگی فساد و ریشه‌داربودن آن دارد و باید در این راه دست به جهادی بزرگ زد؛ چراکه فساد، اقتصاد کشور را نشانه رفته و اقتصاد بیمار معیشت ملت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و تنگی معیشت در ابعاد سیاسی باعث نارضایتی‌تراشی و‌ التهابات اجتماعی در بعد امنیتی می‌شود. توجه به اقتصاد می‌تواند آن را سالم‌سازی کند و نیز آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد. هرچند برای این سالم‌سازی نیازمند یک انقلاب فرهنگی و اخلاقی هستیم، اما در ابتدای راه نیازمند یک حرکت جهادی و برخوردی شدید با دانه‌درشت‌هایی هستیم که فرماندهی فساد اقتصادی را به دست دارند. برخورد با دانه‌درشت‌ها که در تاریکی نشسته‌اند، کاری بزرگ و جهادی است. اولویت این جهاد هم‌اکنون به دست قوه قضائیه است و انتظار می‌رود با بهره‌گیری از سیستم اطلاعاتی و امنیتی کشور به این مهم ورود کنند. 
انتخابات ریاست‌جمهوری در راه است. جناح‌های سیاسی در تدارک حضور در این رقابت هستند، بدون آنکه طرح و برنامه‌ای برای بهبود روند اجرایی داشته باشند؛ چراکه اصل برنامه باید بر مدار برجام داخلی استوار باشد و تا زمانی که جناح‌های سیاسی یک برنامه واحد و مؤید رفتارهای اقتصادی‌سیاسی ارائه نکنند که نشان دهد حسن نیت آنان برای ملت است، نمی‌توان پذیرفت که آنان برای اصلاح امور وارد میدان می‌شوند. اینکه یک عده بدون کارنامه و تخصص ملک‌داری وارد جریان شوند و به‌ظاهر پیروز انتخابات شوند و امور را به دست بگیرند و در میانه راه بگویند اختیارات نداشتیم و توافق داخلی وجود نداشته و برخی سنگ‌اندازی کرده‌اند، برای ملت نان و آب نمی‌شود. ایران امروز باید در تعامل با اقتصاد جهان باشد؛ استقلال یک بحث است و استعمارگرایی و استثمارپذیری یک بحث دیگر. ما باید در تعامل با اقتصاد جهان عرضه آن را داشته باشیم که هم استقلال خودمان را حفظ کنیم و هم منافع ملت را تأمین کنیم. پس از پیروزی انقلاب 57 و حضور ملت در انتخابات و استقرار جمهوری اسلامی در کشور مسلم شد که ملت چه می‌خواهند و چه می‌گویند. دفاع مقدس در هشت سال مهر تأیید دیگری بر ایستادگی ملت ایران بود و این راستی‌آزمایی از ملت در تمامی شرایط سخت اتفاق افتاد و به نظر می‌رسد نیازی به آزمون‌های دیگری نیست؛ مگر آنکه بعضی بخواهند با کاسه صبر ملت بازی کنند. فشار انحصاری و اقتصادی به ملت، پالس‌های مختلفی را به افکار عمومی در بعد معیشت وارد می‌کند. آنچه مسلم است، فشار‌های معیشتی با اهداف مهندسی‌شده‌ای در حال انجام است؛ فشارهایی که به گفته رهبر معظم انقلاب راه‌حل‌های داخلی دارد و مدیران اقتصادی باید دررفع آن بکوشند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی