[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

رفع تحریم‌ها؛ دستورالعمل نشست وین، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: ما نه به وعده‌ها و نه سیگنال‌های مثبت و منفی که از هنگام روی‌کار‌آمدن آقای بایدن مطرح شده اهمیت نداده‌ایم و آنچه ،برای ما مهم است عمل واقعی آمریکاست.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده دیروز دوشنبه بعد از ظهر در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ که به‌خاطر رعایت مسائل کرونا در فضای باز و در میدان مشق وزارت خارجه برگزار شده بود، در ارتباط با موضوع خرید واکسن کرونا از دیگر کشورها و مسائلی که در این زمینه مطرح است، گفت: وزارت خارجه در بحبوحه فراگیری ویروس کرونا در روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۹ نامه‌ای را به وزارت بهداشت و مقامات عالی رتبه نوشت و تمام موضوعات درمورد واکسن را مطرح کرد و ما در این مدت تمام تلاش خود را برای رفع موانع خارجی جهت واردات واکسن کرونا و مسائل مربوط به تولید مشترک انجام دادیم.
وی با بیان اینکه وزارت خارجه در این زمینه بدون نظر وزارت بهداشت و شورای عالی کار نمی‌کند و آنها هر چیزی که از ما خواسته‌اند را انجام داده‌ایم، گفت: همانطور که می‌دانید سال گذشته آقای ظریف در جریان سفر به مسکو درخواست صادرکردن واکسن اسپوتنیک به ایران را مطرح کردند و تاکنون مقداری از آن وارد شده است که بیش از نیم‌میلیون دوز است. در مسیر تولید مشترک واکسن نیز همکاری‌هایی بین دو کشور در حال انجام است.
وی ادامه داد: با طرف‌های هندی و کوبایی نیز در این زمینه رایزنی‌هایی انجام شده و در چند روز آینده از طریق کواکس واکسن وارد کشور می‌شود که بالغ بر ۲.۲میلیون دوز است.
وی با بیان اینکه از چین نیز مقداری واکسن وارد کشور شده است، ادامه داد: در جریان سفر اخیر وزیر خارجه چین به ایران بیش از نیم ساعت در جریان مذاکرات وزرای خارجه دو کشور در ارتباط با موضوع واکسن و تولید مشترک آن صحبت شده است. فکر می‌کنم طی هفته‌های آینده واردات واکسن از طریق روسیه و کواکس تسریع شود.
وی همچنین به موضوع خرید واکسن از هند نیز اشاره کرد و گفت: هندی‌ها به‌خاطر قوانین داخلی‌شان تاکنون واکسن‌ها را ارسال نکرده‌اند و امیدواریم که این مسئله نیز حل شود. 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام در امروز سه‌شنبه در وین گفت: آنچه سه‌شنبه در وین برگزار می‌شود با کمیسیون‌های مشترک قبلی فرقی ندارد. در روز جمعه نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام به صورت مجازی برگزار شد و در روز سه‌شنبه ادامه این نشست به صورت حضوری در وین برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام قرار بود که در اسفند ماه برگزار شود ولی تاریخ آن نهایی نشد و در فروردین برگزار شد.
وی همچنین درمورد دستور کار نشست کمیسیون برجام گفت: دستور کار این جلسه رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران یا چگونگی اجرای تعهدات برجامی از سوی طرف مقابل است.
وی ادامه داد: در آخرین نشست وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۴ که به‌صورت مجازی برگزار شد، در این زمینه نیز مفصل بحث و گفت‌وگو شده بود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست با ارائه توضیحاتی در ارتباط با سند همکاری‌های ۲۵ساله ایران و چین و رایزنی‌های چندساله‌ای که در این زمینه بین دو کشور صورت گرفته بود، گفت: این سند حاوی هیچ قرارداد، هیچ رقم، هیچ حق انحصاری برای طرفین و هیچ تعهد مشخصی برای دو طرف نیست.
وی همچنین با اشاره به برخی شایعات درمورد این سند از جمله حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران گفت: از اساس این مباحث اشتباه و غلط است؛ چراکه چنین موضوعی مخالف قانون اساسی و تعهدات ملی‌مان در برابر مردم است.
وی ادامه داد: در هر قراردادی که از این نقشه و سند راه بیرون بیاید، مدت زمان و شرایط در خود قرارداد ذکر می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تأکید بر اینکه نفت‌کش کره‌ای توقیف‌شده در ایران آزاد نشده است، گفت: وزارت خارجه بنا به درخواست کره جنوبی و وزارت خارجه این کشور و با توجه به سوابق کاپیتان، کشتی و نفت‌کش توصیه‌هایی را درمورد این نفت‌کش به مقام قضائی ارائه کرده و مقام قضائی با نظر مثبت در حال بررسی این موضوع است و باید منتظر تصمیم مقام قضائی در این زمینه بود.
وی همچنین درمورد اخبار منتشرشده در ارتباط با سفر نخست‌وزیر کره جنوبی به تهران نیز گفت: چنین درخواستی از سوی کره جنوبی مطرح شده و ما از این موضوع استقبال کرده‌ایم و در حال تعیین جزئیات فنی این سفر هستیم و به محض اینکه انجام این سفر نهایی و قطعی شد، زمان آن را اعلام می‌کنیم.
وی ادامه داد: انتظار داریم که نخست وزیر کره در جریان سفر به ایران حامل راه‌حل‌های عملی برای چگونگی آزادسازی منابع مالی بلوکه‌شده ایران در این کشور باشد. متأسفانه این موضوع (پول‌های بلوکه‌شده ایران از سوی کره و عدم انجام اقدامات از سوی دولت کره برای آزادسازی آن) روابط دوجانبه را تحت‌تأثیر خود قرار داده است. در واقع روابط دو کشور گروگان بی‌عملی کره‌ای‌ها در این زمینه قرار گرفته است و امیدواریم نخست‌وزیر کره همراه با راه‌حل‌هایی برای حل این موضوع به تهران سفر کند و قطعاً این سفر می‌تواند در ارتقای روابط دو کشور نیز تأثیرگذار باشد.
وی همچنین گفت: روند درمورد آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران همانطور که پیش از این گفته‌ام، روند کندی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی