[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۹
  • دوره جدید

نماینده روسیه: هیچ تماس مستقیمی میان ایران و آمریکا در نشست وین نخواهد بود، روزنامه شیراز نوین

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین با اشاره به اینکه مذاکره مستقیمی میان ایران و آمریکا انجام نخواهد شد، گفت که روسیه آماده است در صورت نیاز تسهیل‌گر این مذاکرات باشد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در گفت‌وگو با این شبکه درباره مذاکرات روز سه‌شنبه وین که راجع به توافق هسته‌ای انجام خواهد شد، گفت که روسیه آماده است اگر از آن درخواست شود، مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا را درباره توافق هسته‌ای تسهیل کند. 
نشست کمیسیون مشترک برجام روز سه‌شنبه در وین برگزار می‌شود و اتحادیه اروپا هماهنگ کننده آن خواهد بود. سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است به‌عنوان طرف ایجاد ارتباط عمل کند اما اولیانوف می‌گوید: این نفی‌کننده امکان و ضرورت تماس‌ها به شکل‌های دیگر و بدون به‌زحمت‌انداختن نمایندگان اتحادیه اروپا نیست. ما مذاکرات را جایی که لازم باشد، بر اساس چگونگی تحولات تسهیل خواهیم کرد. 
نماینده روسیه در وین همچنین بیان کرد: هیچ تماس مستقیمی میان نمایندگان ایران و آمریکا نخواهد بود. ایرانی‌ها که از تحریم‌ها رنج برده‌اند، آماده ارتباط مستقیم نیستند؛ دست‌کم نه در این مرحله. 
او در ادامه تصریح کرد که روسیه به‌عنوان عضوی از برجام، خواهان احیای کامل توافق بوده و آماده است تمام اقدامات لازم را که رسیدن به توافق‌هایی واقعی را تسهیل می‌کند، انجام دهد. 
پیش‌تر عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این‌باره گفته بود: ما در وین هیچ‌گونه مذاکره‌ای را با آمریکا چه به‌صورت مستقیم و چه به‌صورت غیرمستقیم نخواهیم داشت. ما با کمیسیون مشترک و کشورهای عضو ۱+۴ مذاکره می‌کنیم و خواسته و شرط خودمان برای بازگشت به برجام را به آنها اعلام خواهیم کرد. شرط ما این است که اول آمریکا همه تعهدات برجامی‌اش را انجام دهد و همه تحریم‌ها را بردارد و بعد از آن ما راستی‌آزمایی می‌کنیم و برمی‌گردیم.
عراقچی ادامه داد: اگر کشورهای ۱+۴ توانستند آمریکا را به هر روشی که می‌دانند راضی کنند، ما به همان مسیر عمل می‌کنیم. گفت‌وگوها در وین کاملاً فنی است؛ درمورد تحریم‌هایی که باید برداشته شود، درمورد اقداماتی که باید انجام شود، درمورد ترتیب این‌ها و اینکه آمریکا باید اول انجام دهد و راستی‌آزمایی شود.
وی تأکید کرد: ما هیچ طرح یا پیشنهاد گام‌به‌گام را نه داریم و نه قبول می‌کنیم. از نظر ما یک گام بیشتر وجود ندارد و آن گامی است که تمامی تحریم‌هایی را که در دوران ترامپ مجدداً اعمال شد، یا جدیداً اعمال شد یا برچسب آن‌ها عوض شد باید توسط آمریکا برداشته شود. ما راستی‌آزمایی می‌کنیم و بعد به تعهداتمان برمی‌گردیم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی