[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

کرونا همه‌گیر شد ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
 معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی شیراز از جولان ویروس انگلیسی در فارس خبر داد و گفت: متأسفانه با توجه به آمارها، استان فارس وارد موج چهارم کرونا شده است. 
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات‌بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» با بیان اینکه سرعت افزایش مبتلایان و بستری‌ها در این موج بسیار حیرت‌آور است، به‌گونه‌ای که آمارها نسبت به اواخر اسفند سال گذشته بیش از پنج برابر شده است، افزود: در این وضعیت احتمال آن می‌رود که در روزهای آتی شاهد آمار چشمگیر جان‌باختگان ناشی از 
کرونا باشیم. 
او با اعلام اینکه متأسفانه در موارد ابتلای جدید، ردپای غالب سوش جهش‌یافته انگلیسی بسیار پُررنگ است، هشدار داد: با توجه به قدرت سرایت بسیار بالای این سوش و سیر بالینی سریع‌تر و شدیدتر آن در بیماران، نگرانی نسبت به شرایط آتی بسیار بیشتر از گذشته است. دکتر همتی با این هشدار که از دیگر تفاوت‌های این سوش، توانایی بیماری‌زایی آن در کودکان، نوجوانان و جوانان مانند میانسالان و سالمندان است، اضافه کرد: با توجه به توانایی این سوش در انتشار سریع، رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده مداوم از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی با دیگران که متأسفانه در این اواخر به دلیل ساده‌انگاری و تصور پایان‌یافتن همه‌گیری کووید ۱۹، کاهش یافته نیز باید تشدید شود.
او ادامه داد: هرگونه خروج از منزل، برگزاری و شرکت در دورهمی‌های خانوادگی و مراسم حتی در فضای باز، خطر ابتلای فرد را به‌شدت افزایش داده و سبب ورود ویروس به سطح خانواده و ابتلای اطرافیان می‌شود.
این مقام مسئول در دانشگاه توصیه کرد: هر فرد علامت‌داری حتی اگر علائم به‌ظاهر غیرمرتبط با بیماری‌های تنفسی دارد، مانند مشکلات گوارشی، درد شکم، تهوع و استفراغ، لازم است ابتدا خود را به‌سرعت از اطرافیان جدا کرده و سپس در نخستین فرصت به پزشک مراجعه کند. همچنین در صورت نیاز و به تشخیص پزشک، نمونه PCR بدهد.
دکتر همتی از مردم خواست تا از حضور در محل‌هایی که مجبور به برداشتن ماسک هستید یا رعایت فاصله یک‌ونیم متر از دیگران مقدور نیست، به‌صورت جدی خودداری کنند و یادآور شد: حضور در رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، قهوه‌خانه‌ها و فست‌فودها از این دسته است.
او به افرادی که در ایام نوروز به مسافرت رفته‌اند، توصیه کرد: لازم است پس از بازگشت از مسافرت، خود را قرنطینه کنید و سه تا پنج روز پس از بازگشت، با مراجعه به آزمایشگاه‌ها اقدام به انجام تست PCR کرده و در صورت جواب آزمایش منفی می‌توانید پس از ۱۰ روز (بعد از بازگشت از سفر) از قرنطینه خارج شوید.
معاون بهداشت دانشگاه تأکید کرد: مردم باید از حضور غیرضروری در تجمعات به‌ویژه مراکز خرید و معابر بپرهیزند؛ به‌استثنای امور پزشکی اعم از ویزیت پزشک و تهیه دارو و مایحتاج بسیار ضروری از منزل خارج نشوند و خرید یا کارهای روزمره خود را از منزل به‌صورت اینترنتی انجام دهند. او افزود: اگر مجبور به خروج از منزل هستید، ابتدا پیش از خارج‌شدن از منزل، ماسک مناسب بزنید و اگر مجبور به حضور در محل‌های شلوغ شدید، از دو ماسک استفاده کنید که بهتر است یک ماسک سه لایه جراحی یا پزشکی و روی آن یک ماسک پارچه ای استفاده شود؛ همچنین در ساعات ابتدایی روز یا ظهر که جمعیت کمتری در تردد هستند، کار خود را انجام دهید و البته مدت‌زمانی که خارج از منزل هستید را بسیار کوتاه کنید.
دکتر همتی با تأکید مجدد بر پرهیز از حضور در محل‌های پُرتردد و شلوغ، گفت: تا حد امکان از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده نکرده و از وسیله نقلیه شخصی خود برای انجام کارهای ضروری استفاده کنید.
پرهیز از تماس دست نشسته یا ضدعفونی‌نشده با چشم، بینی و دهان دیگر توصیه این مقام مسئول در دانشگاه بود.
او ادامه داد: برای پیشگیری از ابتلا، جریان هوای آزاد را در محل کار و حتی منزل فراهم کنید و به وجود تهویه مناسب هوا توجه ویژه داشته باشید؛ حتی اگر هوا سرد است، مرتب در و پنجره را باز کنید تا به جریان و تهویه هوا کمک شود.
معاون بهداشت دانشگاه با این هشدار که هرگونه نشانه‌ای از کووید ۱۹ را به حساب ابتلا به آن بیماری نسبت دهید و به‌سرعت به پزشک مراجعه کنید، عنوان کرد: در شرایط کنونی خستگی ناشی از کار یا بدن درد ناشی از قرارگرفتن در معرض باد، موضوعیت ندارد.
او از مردم خواست تا از سالمندان، بیماران دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مادران باردار محافظت کنند و کارهایی که باید این افراد در خارج از منزل انجام دهند را به‌جز مراجعه به پزشک، برایشان انجام دهند تا این افراد به‌صورت خودخواسته و حتی در صورت عدم ابتلا به کووید ۱۹، در منزل قرنطینه بمانند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی