[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

گران‌فروشان روی کرونا را سفید کردند ، روزنامه شیراز نوین

معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس از کشف تخلف یک‌هزار و ۳۵۶میلیارد ریالی صنوف فارس طی یک سال گذشته خبر داد.
مهدی حسنی با اعلام این خبر گفت: در سال ۱۳۹۹ پرونده تخلف واحدهای صنفی استان با رقمی بیش از یک‌هزار و ۳۵۶میلیارد و ۲۳۸میلیون ریال تشکیل و برای صدور رأی و طی مراحل قانونی به تعزیرات حکومتی ارسال شد.
وی افزود: در سالی که گذشت از بیش از ۱۰۸هزار و ۹۰۰ واحد صنفی بازرسی به عمل آمد که طی این بازرسی‌ها برای ۷هزار و ۶۷۴ واحد صنفی پرونده تخلف تشکیل شد. 
حسنی به جزئیات این تخلفات پرداخت و ادامه داد: بیش از ۹۵میلیارد و ۲۵۸میلیون ریال از این تخلفات مربوط به ۱۵۱ پرونده قاچاق، ۱۱۲میلیارد و ۱۵۶میلیون ریال به ۷۳۰ پرونده فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ۱۵میلیارد و ۵۶۹میلیون ریال مربوط به پرونده تخلف آرد و نان می‌باشد.
معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت فارس افزود: ۱۶ پرونده تخلف در عرضه نهاده‌های دامی به ارزش بیش از ۹۳میلیارد ریال، ۱۱۸ پرونده مربوط به تخلف مرغ‌فروشی‌ها با ارزش بیش از ۷میلیارد ریال، ۲۹ پرونده مربوط به تخلف لاستیک به ارزش بیش از ۸میلیارد ریال، ۳۸۷ پرونده تخلف میوه و صیفی‌جات به ارزش بیش از ۱۸۴میلیارد ریال، ۲۶۹ پرونده تخلف مربوط به روغن خوراکی به ارزش بیش از ۲۹میلیارد ریال و ۱۲۱ پرونده تخلف سیمان به ارزش بیش از ۱۸میلیارد ریال تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.
به گفته معاون بازرسی سازمان صمت فارس در سال ۱۳۹۹، حدود ۹۵ پرونده تخلف احتکار به ارزش بیش از ۹۷۱میلیارد ریال تشکیل شده که عمده این تخلفات شامل کالاهای احتکارشده در اقلام ضروری مردم مثل روغن خوراکی، قند، برنج، پیاز، کود شیمیایی، خودرو، روغن موتور، لاستیک و نهاده‌های دامی است.
وی بیان کرد: طی یک سال گذشته ۴۴ پرونده فروش اجباری به ارزش ۴۳میلیارد و ۵۷۳میلیون ریال برای شرکت‌های پخش و عمده‌فروشان تشکیل شده و بیشترین تخلفات در مواد غذایی مانند ماکارونی، شکر، انواع مواد شوینده، کیک و رب گوجه‌فرنگی بوده است.
حسنی در ادامه از تشکیل ۱۹ پرونده تخلف عدم اعلام موجودی نیز خبر داد و گفت: ارزش ریالی این پرونده‌ها بیش از ۷۱میلیارد ریال است که انواع پوشک بچه، مواد غذایی، روغن خوراکی و سیمان را شامل می‌شود. معاون بازرسی سازمان صمت فارس به دیگر پرونده‌های تشکیل‌شده در سال ۱۳۹۹ اشاره و عنوان کرد: بازرسی از کارگاه‌های چوب و MDF و شناسایی واحدهای متخلف با موضوع فروش اجباری به ارزش بیش از ۳میلیارد و ۸۶۳میلیون ریال تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارجاع شده است.
وی اظهار داشت: بازرسی از انبارها و فروشگاه‌های لاستیک هم انجام شده و گزارش این تخلفات به ارزش بیش از ۴میلیارد و ۹۴۰میلیون ریال به ثبت رسیده و ۳ واحد متخلف عرضه‌کننده لوازم یدکی قاچاق به ارزش بیش از ۳میلیارد و ۸۴۷میلیون ریال کشف شده است.
معاون بازرسی سازمان صمت فارس با اشاره به کشف انبارهای احتکار خودرو به ارزش بیش از ۱۵۸میلیارد ریال ادامه داد: تشکیل پرونده با موضوع عدم اعلام موجودی به ارزش یک‌میلیارد و ۴۰۰میلیون ریال در بازرسی از انبار میلگرد انجام شده و علاوه بر این در بازرسی و تشکیل پرونده از واحدهای عرضه و نگهداری روغن موتور برای متخلفان جریمه بیش از ۳میلیارد و ۹۷۳میلیون ریالی در نظر گرفته شده است. تشکیل پرونده گران‌فروشی برای ۱۴ کشتارگاه و عوامل توزیع مرغ به ارزش بیش از ۸میلیارد ریال از دیگر پرونده‌های مهم در سال ۹۹ بوده که معاون بازرسی سازمان صمت به آن اشاره کرد.
به گفته معاون بازرسی سازمان صمت فارس طی یک سال گذشته ۶هزار و ۵۰۰ گزارش مردمی از طریق ستاد خبری ۱۲۴ دریافت شده که دو هزار و ۶۰۰ مورد از آن به تشکیل پرونده منجر شده است
بر پایه این گزارش، عدم درج قیمت و نصب نرخ‌نامه، گران‌فروشی و عدم صدور صورت‌حساب از جمله تخلفات عمده در واحدهای صنفی طی یک سال گذشته بوده است. معاون بازرسی سازمان صمت فارس در پایان از مردم خواست همچون سال‌های گذشته چشم بینای بازرسی استان باشند و با ارائه گزارش‌های خود به سامانه ۱۲۴، بازرسان را در مبارزه با برهم‌زنندگان نظم بازار یاری رسانند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی