[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

این ۹ دلیل برای درد پا هنگام راه رفتن را به خاطر بسپارید، روزنامه شیراز نوین

تاندونیت زمانی شکل می‌گیرد که یک تاندون ملتهب شده باشد. تاندونیت، به ویژه در تاندون آشیل که به سمت پاشنه پا پایین می‌رود، می‌تواند موجب احساس درد در پا هنگام ورزش شود.
به گزارش بهداشت نیوز، پای انسان از بسیاری استخوان‌های کوچک شکل گرفته است و آسیب دیدگی، نامیزانی یا تخریب بالشتک‌های محافظ اطراف آن‌ها می‌تواند موجب درد قابل توجهی شود.
 مسائل مختلفی می‌توانند بر پاها تأثیرگذار باشند و به طور بالقوه موجب دردی شوند که با هر گام بدتر می‌شود.
در ادامه با برخی دلایل بالقوه احساس درد در پاها هنگام راه رفتن و همچنین درمان‌های آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.
پلانتار فاشیا
پلانتار فاشیا یا التهاب تاندون کف پایی که موجب درد در پاشنه یا قسمت کف پا می‌شود، سهمی حدود 15 درصدی از مشکلات پا را به خود اختصاص داده است.
از علائم این شرایط می‌توان به احساس دردی مانند درد چاقو خوردن در پاشنه و پایین پا، به ویژه هنگام راه رفتن و ایستادن اشاره کرد.
پزشک ممکن است یک معاینه بدنی و همچنین تصویربرداری پرتو اکس را برای اطمینان از این که هیچ شکستگی زمینه‌ای در استخوان‌های کوچک پا وجود ندارد، انجام دهد.
درمان
پوشیدن یک آتل ویژه برای کشش تاندون‌ها و همچنین فیزیوتراپی می‌تواند درد را کاهش دهد.
از دیگر گزینه‌های درمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- استراحت
- تمرینات ورزشی کششی و تقویتی
- ماساژ با یخ
- داروهای ضد التهاب
- تزریق کورتیکواستروئید برای تسکین کوتاه مدت
نوروم مورتون
نوروم مورتون زمانی رخ می‌دهد که اعصاب در پا شروع به ضخیم شدن کرده و روی انگشتان پا فشار وارد می‌کند. فرد مبتلا ممکن است این گونه احساس کند که همواره چیزی مانند سنگریزه در کفش وی وجود دارد. سوزن سوزن شدن، بی حسی یا سوزش در پا نیز از دیگر علائمی هستند که فرد ممکن است تجربه کند.
درد معمولاً در قسمت سینه پا وجود دارد، در شرایطی که احساس سوزش معمولاً در انگشتان پا ظاهر می‌شود.
پزشک ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری مانند پرتو اکس و سونوگرافی را برای تشخیص دقیق این شرایط تجویز کند.
درمان
درمان نوروم مورتون شامل استفاده از وسایلی ویژه در کفش مانند پشتیبان قوس پا یا کفی‌های داخل کفش می‌شود. همچنین، پزشک ممکن است عمل جراحی را برای کاهش فشار روی اعصاب یا حذف عصب توصیه کند.
متاتارسالژیا
متاتارسالژیا معمولاً به عنوان دردی شدید و سوزناک در سینه پا ظاهر می‌شود. این شرایط می‌تواند موجب بی‌حسی و احساس سوزن سوزن شدن در انگشتان پا و احساس وجود جسم خارجی مانند سنگریزه در کفش  شود. درد معمولاً در قسمت سینه پا پشت انگشتان پا متمرکز است.
این شرایط شبیه به مشکلاتی دیگر از جمله نوروم مورتون به نظر می‌رسد. پزشک ممکن است یک آزمایش تصویربرداری مانند پرتو اکس را برای رد احتمالات دیگر مانند یک شکستگی تجویز کند.
درمان
درمان‌های خانگی مانند استراحت، استفاده از یخ یا تغییر کفش و استفاده از مدل‌هایی با پشتیبانی بیشتر از پا ممکن است به بهبود متاتارسالژیا کمک کنند.
گاهی اوقات، پزشک شما ممکن است عمل جراحی را برای اصلاح انگشت چکشی توصیه کند که طی آن استخوان‌هایی که موجب متاتارسالژیا شده‌اند، دوباره تراز می‌شوند، اما این آخرین راه حل محسوب می‌شود.
فرد مبتلا به متاتارسالژیا می‌تواند تمرینات زیر را برای بهبود این شرایط انجام دهد:
کشش فعال
حرکت کششی فعال از هیچ نیروی خارجی استفاده نمی‌کنند. فرد می‌تواند با انجام حرکت کششی زیر متاتارسالژیا را تسکین دهد:
قسمت میانی پا را روی یک پله قرار داده و پاشنه پا را تا حد امکان پایین بیاورید.
این وضعیت را برای 10 ثانیه حفظ کنید.
این حرکت کششی را 20 بار تکرار کنید.
فرد مبتلا به متاتارسالژیا باید این تمرین را سه بار در روز انجام دهد.
تمرین پوسچرال
فرد می‌تواند این تمرین را هنگام انجام فعالیت‌های دیگر مانند اصلاح صورت یا مسواک زدن دندان‌ها انجام دهد.
این حرکت شامل ایستادن روی یک تخته شیب‌دار برای حدود 30 ثانیه می‌شود تا فرد به حفظ یک وضع اندامی (پوسچر) قوی تشویق شود.
تاندونیت
تاندونیت زمانی شکل می گیرد که یک تاندون ملتهب شده باشد. تاندونیت، به ویژه در تاندون آشیل که به سمت پاشنه پا پایین می‌رود، می‌تواند موجب احساس درد در پا هنگام ورزش شود.
درد در قسمت پشت پا یا پاشنه و همچنین به صورت حساسیت به لمس یا سفتی در پا احساس می‌شود.
پزشک معمولاً یک معاینه بدنی را برای بررسی درد، تورم و حساسیت به لمس رو و اطراف تاندون آشیل انجام می‌دهد.
درمان
داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن ممکن است به تسکین درد کمک کنند.
پزشک ممکن است تمرینات فیزیوتراپی یا کفی‌های ویژه درون کفش را برای کاهش فشار روی تاندون آشیل تجویز کند. در موارد شدید، ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد.
پای تورف
پای تورف یا انگشت تورف به واسطه یک کشیدگی دردناک در انگشت بزرگ پا ایجاد می‌شود. درد زمانی که انگشتان پا کشیده می‌شوند، تشدید می‌شود.
این شرایط موجب احساس درد و سفتی، به ویژه در انگشت بزرگ پا می‌شود. برخی افراد ممکن است با تورم و کبودی نیز مواجه شوند.
پزشک یک معاینه بدنی را برای بررسی دامنه حرکت انگشتان پا انجام خواهد داد.
درمان
درمان شامل استراحت، استفاده از یخ و بالا قرار دادن انگشتان پا می‌شود. فیزیوتراپی نیز ممکن است یک گزینه برای کاهش سفتی مفصل باشد.
گاهی اوقات عمل جراحی می‌تواند برای اصلاح شرایط انگشتان پا و کمک به حذف بخش‌های استخوانی اضافه یا اصلاح آسیب دیدگی پنجه پا استفاده شود.
انحراف شست
انحراف شست یا هالوکس والگوس زمانی رخ می‌دهد که در ساختار پا تغییر ایجاد می‌شود و انگشت بزرگ به سمت انگشتان دیگر خم می‌شود. این نامیزانی موجب ظاهر شدن یک برجستگی استخوانی در پایه انگشت بزرگ پا می‌شود.
فرد ممکن است احساس سوزش و همچنین قرمزی، تورم یا بی‌حسی در پا را تجربه کند.
زمانی که فرد کفش می‌پوشد، درد می‌تواند به ویژه در انگشت بزرگ و انگشت دوم پا تشدید شود.
پزشک می‌تواند انحراف شست را با مشاهده پا تشخیص دهد. با این وجود، گاهی اوقات انجام آزمایش تصویربرداری پرتو اکس برای تعیین وسعت انحراف شست پا تجویز می‌شود.
درمان
موارد خفیف انحراف شست با تغییر کفش مانند پوشیدن کفش‌هایی با قسمت پنجه پهن‌تر ممکن است درمان شوند.
مصرف داروهای مسکن بدون نسخه، استفاده از یخ و پوشیدن وسایل مخصوص کفش نیز می‌توانند به کاهش علائم کمک کنند. اگر انحراف شست موجب ناهنجاری شدید شده باشد یا اقدامات خانگی اثربخش نباشند، پزشک ممکن است انجام عمل جراحی برای اصلاح شرایط را توصیه کند.
آتروفی پد پاشنه پا
این شرایط زمانی رخ می‌دهد که پد محافظ در کف پاشنه پا شروع به آتروفی یا کوچک شدن می‌کند. در نتیجه، استخوان پاشنه پای فرد ممکن است هنگام راه رفتن بیشتر به زمین بخورد. آتروفی پد پاشنه پا می‌تواند به درد، سوزش، و ایجاد پینه (کالوس) روی پاشنه پا، جایی که فرد معمولاً درد را احساس می‌کند، منجر شود.
پزشک شما ممکن است ترکیبی از معاینه بدنی و آزمایش‌های تصویربرداری را برای ارزیابی شرایط استفاده کند.
درمان
درمان‌های خانگی مانند استفاده از بسته یخ و استراحت دادن به پا ممکن است به تسکین آتروفی پد پاشنه پا کمک کنند. استفاده از آتل ویژه یا پدهای پاشنه نیز ممکن است مفید باشند.
آرتریت
استئوآرتریت یا آرتروز می‌تواند موجب تخریب بالشتک محافظ در استخوان‌های پا شود و به احساس سفتی در انگشتان پا و پاشنه منجر شود. از سوی دیگر، آرتریت روماتوئیت یک اختلال خودایمنی است که موجب تخریب غضروف، رباط‌ها و تاندون‌ها در پا می‌شود. این آسیب می‌تواند موجب علائمی از جمله درد، تورم، گرما و قرمزی شود. آرتریت می‌تواند بخش‌های مختلف پا از جمله انگشتان، قوزک، سینه پا و پاشنه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. پزشک یک معاینه بدنی و احتمالاً تصویربرداری پرتو اکس را برای شناسایی هرگونه ناهنجاری انجام خواهد داد. همچنین، وی ممکن است آزمایش خون برای بررسی وجود اتوآنتی‌ بادی‌ها را تجویز کند.
درمان
درمان‌های خانگی مانند استراحت، استفاده از یخ و فیزیوتراپی می‌توانند به کاهش درد آرتریت کمک کنند.
گاهی اوقات، پزشک ممکن است استفاده از یک آتل ویژه را توصیه کند تا به کاهش فشار روی پا کمک شود.
عمل جراحی ممکن است یک گزینه برای اصلاح بدشکلی‌های زمینه‌ای باشد اما این در صورتی است که گزینه‌های غیر جراحی مؤثر نبوده باشند.
نوع آرتریت و همچنین مکان آن در انتخاب نوع روش جراحی برای فرد تأثیرگذار خواهند بود.
خار پاشنه پا
رشد استخوانی غیر طبیعی می‌تواند موجب احساس درد، تورم و قرمزی در پاشنه پا شود. برخی افراد می‌توانند درد در نتیجه پلانتار فاشیا را تجربه کنند.
درد ناشی از خار پاشنه پا زمانی که فرد راه می‌رود، می‌دود یا فعالیت‌های بدنی دیگر را انجام می‌دهد در درجه نخست بر پاشنه پا تأثیر می‌گذارد.
پزشک آزمایش تصویربرداری پرتو اکس را برای تشخیص خار پاشنه پا تجویز خواهد کرد.
درمان
استراحت دادن به پا و استفاده از کمپرس سرد می‌تواند مفید باشد. تزریق داروهای ضد التهاب یا مصرف داروهای بدون نسخه نیز ممکن است به تسکین شرایط کمک کنند.
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
در صورت بروز هر یک از علائم زیر، فرد باید به پزشک مراجعه کند:
- بدشکلی آشکار در پا
- درد شدید هنگام راه رفتن
- دردی که انجام فعالیت‌های روزانه را دشوار می‌کند
- تورم و قرمزی مکرر در پا

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی