[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

آماده‌باش دوباره ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

موج چهارم کرونا وارد کشور و خصوصاً استان فارس و شهر شیراز شد. تعطیلات در سایه عدم خودمراقبتی و کنترل مبادی ورودی و خروجی عامل اصلی موج چهارم است. مردم واکسینه نشده‌اند و خرید واکسن و واردات آن با تأخیر همراه است. این تأخیر به گروه‌بندی واکسیناسیون منجر شده است و همچنان باید در انتظار مرگ بود. جنگ جهانی سوم با شیوه‌های نوین بیولوژیک از بهمن‌ماه 98 به مرزهای ایران وارد شد. سفر‌ها همچنان ادامه دارد. موج‌سواران در شرایط سخت مرگ‌ومیر مردم در حال کسب منافع خود در سایه این جنگ جهانی هستند...

شاید بتوان اینگونه پنداشت که عامل اصلی این جنگ طبق معمول دو جنگ گذشته، اقتصادی و برای کسب منابع و منافع بیشتر است. 
ستاد ملی کرونا در اداره امور ناتوان بوده و شاید ناهماهنگی‌ها در اجرای قرنطینه باعث اصلی این ناکارآمدی بوده است؛ چراکه قوه مجریه برای اجرای برنامه‌های تدوین‌شده نیازمند تعامل با سایر قوا و دستگاه‌ها بوده است که البته این ناهماهنگی‌ها باعث فروپاشی جبهه مقاومت در برابر کرونا شد. مسدودسازی مبادی ورودی و خروجی کار چندان سختی نبود که در ایام نوروز بدون مدافع ماند. می‌توان اینگونه پنداشت که دستور قاطعی برای انسداد مرزها به نیروهای نظامی و انتظامی صادر نشد و این اهمال حالا گریبان مردم را گرفته است. در فارس جانشین استاندار در ستاد مقابله با کرونا گفته است که مردم خسته شده‌اند. باید دید این خستگی از بابت اجرای کدام سیاست‌ها بوده است که به طور قطع سیاست‌های غلط اقتصادی را مورد اشاره قرار می‌دهد؛ چراکه دولت از روز نخست برخورد با کرونا قادر به اعمال تعطیلی کامل در شهرها به دلیل ناتوانی در پرداخت کمک‌هزینه‌های معیشتی نبود. 
حصر اقتصادی‌سیاسی ایران از سوی متحدان آمریکا در ماجرای برجام باعث شد دولت بهانه خوبی در ناتوانی اقتصادی ازخود نشان دهد. این ناتوانی به‌نوبه خود ناتوانی سازمان‌های بزرگ بیمه‌گر را به رخ کشید که باید در شرایط سخت از محل منابع داخلی خود شرح وظایف ذاتی خود را به اجرا می‌گذاشتند. هرچند چپاول صندوق‌های حمایتی را می‌توان عامل اصلی این ناکارآمدی دانست؛ چپاولی که توسط نیروهای داخلی صاحب قدرت اتقاق افتاده بود.
بیمه‌ها و آن دسته از حامیان اقتصادی مردم در نهادها که باید در روزگار سخت، سپر دفاعی قدرتمندی از خود ارائه می‌کردند، در این نبرد زمین‌گیر و دست‌به‌دامن خیران شدند. حال باید این پرسش را مطرح نمود که در این روزگار سخت تحریم‌زده و محدودیت‌های صادرات و واردات، خیران از کجا آوردند و کمک‌ها چگونه توزیع شد که مردم قادر به تعطیلی کسب‌وکار خود نشدند. 
هرچند باید عملکرد خیران را ستود که شاید از جان و مال خود گذشته باشند، اما این عمل نمی‌تواند توجیه‌کننده عملکرد ضعیف بیمه‌ها و نهاد‌های حمایتی باشد. حالا با ورود به موج چهارم کرونا، پدافندها دوباره آغاز شده است و مردم به عدم حضور در خیابان‌ها و پرهیز از سفر دعوت می‌شوند. حجم بیماران جهش قابل‌ملاحظه‌ای داشته و زنجیره ابتلا دوباره تشکیل شده است. 
بیمارستان‌ها به حالت آماده‌باش درآمده‌اند و به طور قطع کادر درمانی نیز خسته و ازپاافتاده‌اند. تلفات شدیدی پیش‌بینی شده است و باید در انتظار ضربات سختی باشیم که کووید 19 پیشرفته وارد خواهد کرد. 
راهکاری پیشنهاد نمی‌شود؛ چراکه باید با توجه به داده‌های گذشته از سفر پرهیز می‌شد. پرهیز از سفر نه برعهده مردم، که باید با بهره‌گیری از قوای نظامی و انتظامی در مسدودنمودن خروجی‌ها و ورودی‌ها اعمال می‌شد که نشد. درواقع دروازه‌ها را باز کردیم تا حلقه‌های کرونا زنجیروار تشکیل شود و دوباره به جان مردم بیفتد. حالا زنجیره کرونا به دور شیراز حلقه زده یا بهتر بگوییم گره خورده است. آیا در این فرسودگی مجالی برای دفاع دوباره داریم؟ 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی