[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

فارس در مضیقه خون ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل انتقال خون فارس با بیان اینکه کمبود خون جان بیماران نیازمند را تهدید می‌کند، گفت: از مردم می‌خواهم برای نجات جان فرزندانشان بشتابند. مسعود ترابی دیروز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: این حرف‌ها یک تبلیغ نیست؛ بلکه یک فراخوان برای انجام یک کار مهم حیاتی و خداپسندانه است؛ زیرا جان بیماران نیازمند خون به آن وابسته است. وی بیان کرد: همانگونه که مردم برای انجام کارهای ضروری وقت می‌گذارند و از منزل خارج می‌شوند، برای اهدای خون هم ۲۰ تا ۳۰ دقیقه وقت بگذارند و به این امر مهم بپردازند.
ترابی با اشاره به اینکه هم‌اینک در پایین‌ترین سطح دخایر خونی نسبت به سال‌های گذشته هستیم، اظهار داشت: رسانه‌ها نقش مهمی در این کار مهم و حیاتی دارند و از این رو از رسانه‌ها می‌خواهیم صدای ما را به گوش مردم برسانند. مدیرکل انتقال خون فارس با اظهار اینکه مردم برای دادن خون دغدغه کرونا نداشته باشند، افزود: در بخش‌های انتقال خون تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود و در بدو ورود برای کسانی که می‌خواهند خون خود را اهدا کنند، تب‌سنجی می‌شود و ماسک و پک‌های استریل نیز در اختیار آنان قرار می‌گیرد. وی اضافه کرد: بین پرسنل انتقال خون و اهداکنندگان با گذاشتن صندلی فاصله اجتماعی رعایت و در بین آنها پارتیشن‌های شیشه ای با محافظ نصب شده است؛ از این رو اهداکنندگان دغدغه بیماری کرونا نداشته باشند. ترابی اضافه کرد: در دوران کرونا، بارها شاهد بودم افرادی برای چندمین بار خون داده‌اند و موردی درباره ابتلا به کرونا در اهدای خون مشاهده نشده است. ترابی با بیان اینکه حدود چهارهزار بیمار تالاسمی داریم که چشم‌انتظار اهدای خون هستند، بیان داشت: این عزیزان از کم‌خونی رنج می‌برند و باید هفته‌ای یک بار خون تزریق کنند. ترابی در ادامه سخنانش گفت: بیش از ۷۰ درصد بیماران کم‌خونی تالاسمی و سرطان خون را کودکان زیر پنج سال تشکیل می‌دهند و این افراد معصوم مهم‌ترین مصرف‌کننده خون هستند و با شعار برای نجات فرزندانمان، مردم نقش مهمی در برابر خواسته‌های آنان دارند. وی گفت: به‌طور کلی ۷۳ مرکز درمانی وجود دارد که ما باید روزانه بیش از ۲هزار واحد خون و فرآورده‌های آن را تحت‌پوشش قرار دهیم و این امر نشان‌دهنده این است که ما چقدر مصرف بالایی برای خون داریم و چقدر هم حضور مردم برای اهدا و تأمین آن حیاتی و مهم است. ترابی ادامه داد: با توجه به اینکه استان فارس قطب پزشکی جنوب کشور است و حتی کشورهای حوزه جنوب خلیج فارس را پوشش می‌دهد و مرکز توریسم درمانی است، مهم‌بودن و ضرورت تأمین خون را بیش از پیش نشان می‌دهد و از مردم می‌خواهیم در این امر خداپسندانه کمک کنند. وی اضافه کرد: سه مرکز سرطان خون به نام امیر یک و ۲ و همچنین بیمارستان نمازی در شیراز است که جنوب کشور را هم پوشش می‌دهد که علاوه بر خون، نیاز به پلاکت، پلاسما و دیگر فرآورده‌های خونی است. مدیرکل انتقال خون فارس با تأکید به اینکه مردم اهدای خون را در اولویت قرار دهند، گفت: ۲ مرکز ثابت برای اهدای خون یکی ایستگاه قوامین قصردشت و دیگری واقع در جنب درمانگاه امام رضا(ع) در میدان نمازی است که همه‌روزه از هشت صبح تا 19:45 دقیقه یک سره در خدمت اهداکنندگان خون است. ترابی بیان داشت: مقرر شده در ماه مبارک رمضان پس از افطار هم این روند ادامه یابد اما از آنجا که این امر هنوز قطعی نشده است، توصیه می‌شود مردم پیش از شروع ماه مبارک رمضان نسبت به اهدای خون اقدام کنند.
ترابی اشاره کرد: همچنین ۲ واحد سیار در شهر داریم که همه‌روزه به دعوت نهادها، ارگان‌ها و نیروهای مسلح به این مکان‌ها مراجعه می‌کنند و از مسئولان امر می‌خواهیم پرسنل خود را دعوت و تشویق به اهدای خون کنند تا از پرسنل زیرمجموعه خون‌گیری کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی