[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

آب رکن صنعتی‌شدن است، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، مهم‌ترین مشکل و مانع تولید را در ایجاد یا توسعه شهرک‌های صنعتی، موضوع تأمین آب دانست و گفت: با توجه به محدودیت منابع آب در استان و وجود دشت‌های بحرانی و ممنوعه، با چالش‌های جدی در این‌باره روبه‌رو هستیم.
احد فتوحی در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: اعلام شعارهای سالانه از سوی رهبر معظم انقلاب طی این سال‌ها که با محوریت مسائل اقتصادی و توجه به ظرفیت‌های داخلی و نیز اقتصاد مقاومتی بوده، کارکردهای گسترده‌ای داشته و توانسته ضمن تعیین مهم‌ترین اولویت جامعه، تا حد بسیار زیادی توجه مردم و مسئولان را بر ضرورت پرداختن به موضوع اقتصاد سوق داده و مسیر رشد اقتصادی کشور را تسهیل و تسریع کند.
او ادامه داد: امسال که با تدبیر «معظم له» با عنوان تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی نام‌گذاری شده، نیازمند اقدامات جدی و عملیاتی از سوی مسئولان دست‌اندرکار تولید و سایر دستگاه‌های مرتبط هستیم تا ضمن حفظ ظرفیت‌های موجود در کشور، زمینه توسعه تولیدات و ایجاد ظرفیت‌های جدید نیز فراهم شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس عنوان کرد: امسال در مجموعه این شرکت به‌عنوان متولی ایجاد، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی کوچک و متوسط در قالب شهرک‌ها و نواحی صنعتی و نیز ارائه خدمات حمایتی به صنایع کوچک، راهبرد اصلی، رفع موانع و حمایت و پشتیبانی از استقرار واحدهای تولیدی است.
فتوحی خاطرنشان کرد: بدون شک موضوع حمایت از تولید و مانع‌زدایی، برعهده همه دستگاه‌هاست و همه باید در راستای حمایت از تولید تلاش کنیم. او اظهار کرد: در موضوع شهرک‌های صنعتی هم باید حمایت از ایجاد، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های شهرک‌ها نظیر آب، برق، گاز، مخابرات و... و هم حمایت از واحدهای فعال در حوزه‌های بانکی و تسهیلات، بیمه، تأمین اجتماعی، تسهیل در تأمین مواد اولیه، کمک به صادرات و... انجام شود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تأکید کرد: در موضوع تأمین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی بر اساس قانون دستگاه‌های خدمات‌رسان باید خدمات را تا ورودی شهرک‌های صنعتی تأمین کنند.
فتوحی اضافه کرد: اگرچه با حمایت‌های استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی متناسب با وضع اعتبارات اقدامات مناسبی انجام شده، اما کافی نیست و هنوز در برخی شهرک‌های صنعتی نیازمند انجام تکالیف قانونی تعدادی از دستگاه‌های اجرایی برای تأمین زیرساخت‌ها هستیم و درواقع هنوز با کمبودهایی مواجه هستیم؛ اگرچه وضعیت محدودیت اعتبارات دستگاه‌ها نیز باید در نظر گرفته شود.
او با ابراز امیدواری از اینکه امسال با کمک دستگاه‌های اجرایی گام مؤثری در زمینه تأمین زیرساخت‌ها برداشته شود، گفت: تحقق اهداف شعار امسال با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نیازمند اقدامات جدی و عملیاتی از سوی مسئولان دست‌اندرکار تولید و سایر دستگاه‌های مرتبط است تا ضمن حفظ ظرفیت‌های موجود در کشور، زمینه توسعه تولیدات و ایجاد ظرفیت‌های جدید نیز فراهم شود.
به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، بر اساس سند راهبری توسعه شهرک‌های صنعتی استان، اقداماتی در سال جاری برای توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در ۶۱ شهرک صنعتی از طریق اجرای حداقل ۱۵۰ طرح عمرانی و نیز بهره‌برداری از ۳ شهرک صنعتی جدید انجام خواهد شد.
فتوحی مهم‌ترین مشکل و مانع تولید را در ایجاد یا توسعه شهرک‌های صنعتی، موضوع تأمین آب دانست و گفت: با توجه به محدودیت منابع آب در استان و وجود دشت‌های بحرانی و ممنوعه، با چالش‌های جدی در این‌باره روبه‌رو هستیم.
او اضافه کرد: اقدامات خوبی با همراهی و پیگیری ویژه استاندار فارس برای تأمین آب، به‌ویژه در شهرک صنعتی بزرگ شیراز به‌عنوان قطب اصلی استقرار واحدهای صنعتی در استان انجام شده و بر اساس توافق با آبفا برای خرید انشعاب آب شرب و همراهی و حمایت مدیرعامل آبفای فارس، به میزان ۲۰ لیتر بر ثانیه مبلغ اولیه پیش‌پرداخت نیز انجام شده است و علاوه بر آن مذاکراتی برای خرید پساب تصفیه‌شده از تصفیه‌خانه بزرگ شیراز برای مصارف صنایعی که نیاز به آب غیرشرب دارند نیز انجام شده که با تحقق این موضوع در سال جاری شاهد تأمین بخش زیادی از آب شهرک صنعتی خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: امیدواریم در سال جاری دستگاه‌های اجرایی در بخش رفع موانع تولید با توان بیشتر و مضاعفی به یاری بخش صنعت بیایند تا شاهد توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدار باشیم. فتوحی همچنین از برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری ۱۰۰۰ طرح تولیدی، صنعتی، صنفی و کارگاهی در شهرک‌های صنعتی فارس در سال ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: امیدواریم با حمایت از این واحدها به‌ویژه در بخش اعطای تسهیلات توسط بانک‌ها، این واحدها وارد مدار تولید شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی