[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

روحانی: نباید واقعیت‌ها را تحریف کنیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نباید واقعیت‌ها را تحریف کنیم، عنوان کرد:‌ اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید و نمایش بدهید، از واقعیت‌ها فیلم درست کنید و حقایق را به مردم بگویید.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت‌دولت اظهار کرد:‌ امروز شاهد فصل تازه‌ای از حیات برجام هستیم و از همه کشورها با ترکیب‌های مختلف از ۱+۴ با حضور ایران تا ۱+۴ با حضور آمریکا به هر نحوی صدای واحدی شنیده می‌شود و همه اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه‌حلی بهتر از برجام نیست و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد.
وی افزود: این موفقیت جدیدی برای جمهوری اسلامی ایران است. یکی از افتخارات دولت در سال‌های ۹۷، ۹۸، ۹۹ و روزهای اولیه ۱۴۰۰ این است که با همه فشارها و سختی‌ها و شدیدترین تحریم‌ها کشور را به‌گونه‌ای اداره کرد که نه‌تنها دوستان ما، بلکه حتی دشمنان ما امروز اعتراف می‌کنند که فشار حداکثری شکست خورده است.
روحانی همچنین تأکید کرد: یکی از افتخارات دولت دوازدهم این است که در مقابله با فشار اقتصادی، فشار سیاسی،‌ فشار روانی و تبلیغاتی به‌گونه‌ای ایستادگی و مقاومت کرده که در اینکه راه دشمنان ما منجر به شکست شده، امروز هیچ تردیدی وجود ندارد. البته همه ما می‌دانیم که این موفقیت در سایه مقاومت و ایستادگی یکپارچه ملت بزرگ ایران بوده و در این زمینه تردیدی نداریم. اگر ایستادگی و مقاومت مردم و تحمل سختی‌ها و رنج‌ها نبود، ما شرایط دیگری داشتیم. دولت حتی در این جنگ سه‌ساله حاضر نشد به توصیه بعضی از دوستان عمل کند که آنها گفتند برای ارزاق عمومی و کالاهای ضروری سیستم کوپنی را برقرار کنید، اما ما زیر بار این موضوع نرفتیم و گفتیم ما کشور را به‌طور عادی اداره می‌کنیم و نیاز به سیستم کوپنی نداریم. ما می‌توانیم کالا را به‌اندازه نیاز جامعه به‌وفور در اختیار مردم قرار دهیم و همین کار را کردیم.
روحانی اضافه کرد: در مدت سه سال و نیم کالا به‌وفور در اختیار مردم بوده است. البته قیمت نامتعادل و گران بوده و مردم در فشار بوده‌اند و ما این را کاملاً قبول داریم و روشن است، اما در عین حال نتوانستند اقتصاد ما را بشکنند. در شرایط تحریم امروز آمریکا به‌صراحت می‌گوید که آن سیاست شکست خورده و فشار حداکثری دیگر جواب نمی‌دهد و به‌صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و به‌صراحت می‌گویند اگر شما آماده‌اید حاضریم مستقیم بنشینیم و با شما مذاکره کنیم و اگر شما آماده نیستید حاضریم غیرمستقیم با ۱+۴ مذاکره کنیم. خب این به‌معنای پیروزی ملت ایران است.
رئیس‌جمهور در ادامه تأکید کرد:‌ نباید این پیروزی را دست‌کم بگیریم. رسانه‌های ما، فضای مجازی ما و فضای حقیقی ما می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند.این یک پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران است و اصلاً مربوط به دولت دوازدهم نیست؛ بلکه مربوط به ملت بزرگ ایران است.
روحانی همچنین بیان کرد:‌ پیروزی سیاسی ملت بزرگ ایران و دولت دوازدهم با رهبری مقام معظم رهبری و حمایت و هدایت ایشان به وجود آمد که توانستیم آمریکا را شکست دهیم. چرا با پول ملت برای این شکست آمریکا فیلم درست نمی‌کنید؟ اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید و نمایش دهید از واقعیت‌ها فیلم بسازید و حقایق را به مردم بگویید. پیروزی ملت را بگویید. نباید به مردم غیرواقعیت‌ها را بگوییم و نباید واقعیت‌ها را تحریف کنیم.
وی تأکید کرد: اگر طرف مقابل ما یعنی آمریکا جدیت کافی و صداقت لازم از خود نشان بدهد، به نظر من ما در یک زمان کوتاهی می‌توانیم با ۱+۴ مذاکره کنیم و بدون مذاکره هم آمریکا می‌تواند تعهدات خود را اجرا کند. حالا اشکالی ندارد که می‌گویند این‌ها باید تبیین شود و ما هم حرفی نداریم اما راه ما همانی است که مقام معظم رهبری تصریح کردند و همان راه را ان‌شاءالله به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ۲۰ فروردین سالروز فناوری هسته‌ای عنوان کرد:‌ ما در ۲۱ فروردین افتتاح‌های جدیدی خواهیم داشت و مردم می‌بینند که چه کارهایی در زمینه هسته‌ای صورت گرفته است.
رئیس‌جمهور در ادامه یادآور شد: بعضی‌ها می‌گوید آیا دولت به قدرت نظامی و دفاعی هم فکر می‌کند یا فقط به فکر مذاکره است. پس چه کسی این سامانه‌ها را درست کرده است؟ امروز توانمندی ما در ابعاد مختلف نظامی چند برابر سال ۹۲ است و این موضوع در تسلیحات مهم و استراتژیک نشان می‌دهد که حرکت ما درست بوده است. ما نگاهمان به بیرون نیست، بلکه به توان داخلی است به منابع انسانی و معادن داخلی و توانمندی‌های ژئوپلیتیک ایران است، اما رابطه با جهان را هم برای توسعه و پیشرفت لازم می‌دانیم.
وی افزود:‌ رونق تولید در رابطه با جهان شکل می‌گیرد و نه فقط با تولید برای ۸۰میلیون نفر، بلکه با تولید برای ۸۰۰میلیون نفر رونق شکل می‌گیرد و برای این کار باید با بازارهای جهانی تعامل داشته باشیم. تعامل سازنده با جهان هم از مصوباتی است که رهبر انقلاب در سند چشم‌انداز امضا کرده‌اند. پس ما می‌خواهیم با دنیا تعامل سازنده و البته عزتمند داشته باشیم و رویکردمان بر توان داخلی باشد که بخشی از این قدرت هم در تعامل با جهان حاصل می‌شود. رئیس‌جمهور در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به نزدیک‌بودن به ماه رمضان اظهار کرد:‌ روز سه‌شنبه در ستاد اقتصادی برای کمک به اقشاری که در تنگنای معیشتی هستند، مصوبه‌ای تصویب شد و به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور دادم که یک نوبت اضافه کمک معیشتی که به ۶۰میلیون نفری که این کمک را دریافت می‌کردند در روزهای اول ماه رمضان از طرف سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود. این موضوع را روز شنبه در ستاد کرونا هم بحث و تصویب می‌کنیم؛ چون بسیاری از مشکلات معیشتی مردم به‌خاطر همین کرونا ایجاد شده است.
وی همچنین گفت:‌ هفته آینده هم یک کارت اعتباری که بانک‌ها می‌دهند، در اختیار مردم قرار می‌گیرد. البته نیازی به مراجعه به بانک نیست و تمام کار آن الکترونیکی انجام می‌شود و مردم می‌توانند با پشتوانه سهام عدالت یا یارانه یا اوراق دیگر بهادار از این کارت اعتباری بهره‌مند شوند. کسانی که سهام عدالت یک‌میلیون تومانی دارند، ۱۴میلیون و آن‌ها که سهام عدالت ۵۰۰هزار تومانی دارند، ۷میلیون اعتبار خواهند داشت.
رئیس‌جمهور در پایان اظهار کرد:‌ این موضوع هم کمک به تولید و هزینه‌های تولید است و هم کمک به مردم. البته باید هفته آینده بعد از تصویب برای مردم جزئیات آن توضیح داده شود و این کار در روزهای اول ماه رمضان انجام خواهد شد تا به‌خصوص آنها که در تنگنای معیشتی هستند کمی مشکلاتشان کاهش یابد. ما هم در مذاکرات خود با جهان قدم‌به‌قدم پیش می‌رویم تا ان‌شاءالله به‌زودی ثباتی به وجود بیاید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی