[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

نماینده مجلس: مخالفت غرب با سند همکاری ایران و چین نشانه موفقیت آن است، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه غرب، آمریکا و اپوزیسیون خارج‌نشین با انعقاد سند جامع همکاری ایران و چین مخالفت می‌کنند، نشانه موفقیت آن است.
علیرضا پاک‌فطرت، دیروز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند که در هر اقدامی که مورد تعریف و تمجید غرب قرار گرفت، از آن هراس و کار و موضوعی که مورد مخالفت غرب بود بر آن تأکید کرده و بدانید که اقدام خوبی بوده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تجارب گذشته در تاریخ نشان داده است که  آمریکا و غربی‌ها دلسوز ملت ایران نیستند و از این رو، از انعقاد سند همکاری ایران و چین ناراحت هستند. وی ادامه داد: فریاد غرب و آمریکا و هجمه رسانه‌ای به سند همکاری ۲۵ساله ایران و چین نشان می‌دهد که امضای سند همکاری با چین منافعی برای ایران در پی خواهد داشت.
پاک‌فطرت تأکید کرد: بر مفاد این سند همکاری باید تأمل بیشتری صورت پذیرد و توجه به این نکته ضروری است که جنس این سند از نوع تفاهمی است که ایران با همه کشورها منعقد خواهد کرد و چین نیز از جنس این تفاهم با کشورهای بسیاری منعقد کرده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اغلب کشورها مفاد انعقاد سند همکاری خود را به‌ویژه در بعد نظامی، محرمانه تلقی و از رسانه‌ای‌کردن آن پرهیز می‌کنند، این پرسش را طرح کرد که آیا مفاد تفاهم‌نامه‌های آمریکا با کشورهایی ازجمله انگلیس رسانه‌ای شده است که برخی انتظار دارند متن کامل سند همکاری ایران و چین منتشر شود؟
وی درباره اظهارات مطرح‌شده در خصوص نیاز سند همکاری ایران و چین به تصویب در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ بر اساس ماده ۷۳ قانون اساسی، هر نوع قرارداد تعهدآوری که بین ایران و سایر کشورها منعقد می‌شود، نیازمند مصوبه مجلس است اما در سند امضاشده، قراردادی وجود ندارد که نیاز به تصویب در مجلس داشته باشد.
نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: پیگیری‌های زیادی در خصوص سند جامع همکاری ایران و چین از سوی مجلس انجام شده اما هیچ قراردادی تاکنون در متن این سند گنجانده نشده است؛ اگر قرار شد این سند همکاری به قراردادهایی در آینده منجر شود، قطعاً در مجلس بررسی می‌شود و نمایندگان در خصوص آن اظهار نظر خواهند کرد.
وی با بیان اینکه جای هیچ نوع هراس و دلهره‌ای برای انعقاد این تفاهم‌نامه وجود ندارد، گفت: مجلس شورای اسلامی نیز درباره این تفاهم‌نامه بررسی‌های لازم را انجام و در آینده به اطلاع عموم مردم خواهد رسید. وی در ادامه به مثالی در این زمینه اشاره کرد و گفت: انعقاد این سند همکاری مانند ساخت یک کتابخانه است که انجام و قفسه‌های آن نیز برای حوزه‌های مختلف ساخته شده اما هیچ کتابی که در تفاهم ایران و چین به قرارداد تشبیه شده در حال حاضر در این قفسه‌ها وجود ندارد و اگر در هر حوزه‌ای مقرر شد قراردادی بسته شود با مصوبه مجلس انجام خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی