[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

شهردار شیراز، پل فرهنگی شیراز- اتریش را افتتاح کرد، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- سمیرا مولودی
مراسم افتتاح نمایشگاه پل، به مناسبت هفته شیراز با حضور دکتر اشتیفت، سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران و رونمایی از آثار هامر - پورگشتال در سالن سینما فرهنگ واقع در مرکز اسناد و کتابخانه ملی شیراز برگزار شد. 
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، شهردار شیراز در این مراسم ضمن خوشامدگویی به میهمانان حاضر از استان اشتایر مارک و شهر گراتس اتریش اظهار داشت: شیراز سومین حرم اهل بیت (ع)، مهد فرهنگ و تمدن اسلامی‌ایرانی و پایتخت جوانان جهان اسلام در سال 2017 است. علیرضا پاک فطرت با بیان این که شیراز مهد شعر و شاعری و ادبیات ایران‌زمین است گفت: استان فارس چنان نقش تأثیرگذاری در تاریخ و فرهنگ این سرزمین ایفا نموده که به نوعی مرکز هویت ایران محسوب می‌شود. 
او تصریح کرد: درواقع به همین علت است که نام زبان رسمی رایج ایران، از نام استان فارس گرفته شده است و ادبیات آنچنان در عمق جان و دل مردم شیراز و فارس نفوذ کرده که تبدیل به بخش مهمی از فرهنگ عمومی شده و حتی ابیات شاعران بزرگی مانند حافظ و سعدی در زندگی و تعاملات مردم استفاده می‌شود. 
شهردار شیراز با بیان این که غزل‌های عرفانی حافظ به زبانی سروده شده‌اند که امروزه همچنان تازگی دارد، اذعان داشت: بروز بودن و زبانی که گرد کهنگی بر آن نمی‌نشیند، راز جاودانگی حافظ و غزلیات اوست. همچنان حافظ از این ابزار برای طرح مفاهیم اخلاقی، عشق و عرفان استفاده کرده است. 
پاک فطرت در ادامه با تأکید بر این که عالمگیر شدن این نابغه در مشرق زمین جای تعجب ندارد گفت: بسیاری از نوابغ ادبیات غرب متأثر از حافظ هستند. چنانچه هامر پورگشتال دیپلمات، ادیب و شرق شناس شهیر اتریشی پس از آشنایی با دیوان حافظ شیفته او شد. 
او یادآور شد: هامر پورگشتال که به زبان فارسی تسلط داشت، با ترجمه دیوان غزلیات حافظ به زبان آلمانی، حافظ را به اروپائیان معرفی کرد. 
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام این که گوته، نابغه ادبیات جهان، با خواندن ترجمه آلمانی تنها چند غزل از حافظ، در می‌یابد که با اثری بی‌نظیر روبروست بیان داشت: شیدایی گوته تا بدان جا پیش می‌رود که سعادت را جز در کنار حافظ بودن ندانسته و قیاس خود با حافظ را غیرممکن می‌داند. این شیفتگی الهام بخش سرودن دیوان شرقی‌غربی گوته شد. 
پاک فطرت در انتها ضمن قدردانی از اقدام ارزشمند انجمن فرهنگ سیاست اشتایرمارک اتریش، موزه جهانی یوانیوم اتریش، بخش فرهنگ سفارت اتریش در تهران، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و همکاران خویش در شهرداری شیراز، ابراز داشت: خوشحالم که اولین روز از هفته شیراز را با این «پل فرهنگی» ارزشمند آغاز می‌کنیم که به ما می‌آموزد چگونه می‌توان مفاهیم زیبای اخلاقی و انسانی که جزو ارکان تمامی ادیان الهی از جمله دین مبین اسلام است را با استفاده از ظرفیت بی‌بدیل هنر و ادبیات بی واسطه به اشتراک گذاشت. 
او در ضمن ابراز امیدواری کرد که شیرازی‌ها به عنوان همشهریان حافظ مجدانه تلاش کنند ضمن به کارگیری تعالیم وی، همانند مهر و دوستی و مدارا در جنبه‌های مختلف زندگی آن را در سراسر جهان اشاعه دهند. 
فردریش اشتیفت سفیر اتریش در ایران ضمن تشکر از شهردار شیراز و حضار اظهار داشت: هامر با ترجمه آثار حافظ سهم بسزایی در شناخت این شاعر مهم فارسی‌زبان در دنیای غرب ایفا کرده است. 
او با تصریح این که نمایش پل به وضوح نشان دهنده چگونگی شناخت و درک بهتر انسان‌ها از یکدیگر است، این تصور اشتباه را در خصوص دیگر فرهنگ‌ها رفع کرده و کنار می‌گذارد و باعث رابطه خوب بین مسلمانان و مسیحیان شده است.
اشتیفت با بیان این که پورگشتال غیر از ترجمه اشعار حافظ، کارهای پیامبراسلام (ص) را نیز ترجمه و در دسترس شنوندگان قرار داده است گفت: در سال 1960 بسیاری از دکترهای اتریشی در شیراز مشغول به کار شدند.
او در ادامه از رابطه خوبی که سفارت اتریش با شهر شیراز برقرار کرده است تشکر کرد و اذعان داشت: پس از کار بزرگ پورگشتال موسیقیدان‌های زیادی به همراه هنرمندان در نمایش‌های مختلفی در شیراز شرکت کردند. 
اشتیفت با اعلام این که ایران و اتریش رابطه‌ای پانصد ساله دارند گفت: اولین نامه‌نگاری این دو کشور در دوران صفویه اتفاق افتاد و ناصرالدین شاه برای اولین بار در سال 1838 میلادی به اتریش سفر کرد. 
فلکر رئیس انجمن فرهنگ‌سیاست اشتایرمارک اتریش نیز در این مراسم با بیان این که پورگشتال مردم دو کشور ایران واتریش را از طریق زبان فرهنگ به یکدیگر نزدیک کرده است اذعان داشت: برپایی نمایشگاهی به نام پل باعث هیجان من شده است. او در پایان ابراز امیدواری کرد که با برپایی این نمایشگاه پلی برای نزدیک شدن ما به یکدیگر زده شود و کافی است از این پل عبور کرده و به یکدیگر نزدیک شویم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی