[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

در انتظار بهبود ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

farzad_vossoghi@yahoo.com

با توجه به نرخ تورم و تلاش برای افزایش حقوق گروه‌های هدف شاغلان و بازنشستگان نباید امیدی به مهار تورم داشت و روز‌های گرانی در پیش روست. 
علی‌رغم آنچه دولتی‌ها می‌گویند، گشایش اقتصادی در کار نیست و معیشت ملت در مسیر سختی افتاده است. در هشت سال گذشته، خصوصاً وضعیت اقتصادی از مرز‌های بحران گذشته و وارد فاز‌های جدیدی شده است و انگار لایه‌های اجتماعی در حال تغییر شکل و ماهیت جدی هستند. این تغییر، بحران هویتی را در پیش خواهد داشت و با تشدید بحران هویتی در جامعه، نمی‌توان تضمین‌های امنیتی را جدی گرفت...

اقتصاد با هدایت سیاست قادر است به بحران‌های هویتی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی دامن بزند و همچنین تضمین‌کننده قدرت، در اختیار گروه‌های اقلیت و برخوردار باشد. 
استفاده از شعار، خصوصاً استمرار شعار‌های غیرعملی در این برهه از تاریخ در همین راستاست؛ چراکه اقدامی در عمل برای رشد و توسعه انجام نمی‌شود و محیط صرفاً در اختیار گروهی است که در اختیار سیاست‌های انحصاری تلاش می‌کنند؛ انحصاری که عوایدی برای ملت نداشته و ندارد. گواه این داستان ادامه سیر مهاجرت نخبگان از کشور به سایر کشورهای جهان است.
دولت‌ها تنها برای مشروعیت نیازمند آرای مردم هستند و عملاً در طول مدت تصدی قدمی برای حل مشکلات مردم برنمی‌دارند. 
انتقال مشکلات از این دولت به آن دولت و از این مجلس به آن مجلس شگردی کهنه و نخ‌نما شده است. در بهارستان گروهی نماینده آرای حداقلی شده‌اند و در پاستور فردی نماینده گروه‌های حداقلی و این راه به طور قطع به نفع اکثریت جامعه نیست. ما برای آنکه بهارستان و پاستور را در مسیر اکثریت قرار دهیم، باید در بسیاری سیاست‌های گذشته و انحصاری تجدیدنظر کنیم. خروج اقتصاد از انحصار و انزوا تنها راه برون‌رفت از مشکلات فعلی و بحران‌های آتی است. 
درواقع ما امروز نیازمند توافق و تفاهم داخلی هستیم که متأسفانه برای دستیابی به آن، مذاکراتی نداشتیم و به همین دلیل است که با افت مشارکت روبه‌رو خواهیم شد. درواقع گروه‌های مشارکت‌کننده اجتماعی (سرمایه‌های اجتماعی) در حال سکوت و مرحله انتظار به‌عنوان ارائه آخرین فرصت‌ها به مسئولان ملی هستند تا شاید از انحراف در سیاست‌های کلی، بازگردند. بازگشت مدیران به سیاست‌های کلی از انتظارات به حق ملت است که در چنین شرایطی می‌توان امید داشت شاهد بهبود امور خصوصاً در حوزه مهم معیشت باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی