[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

وزیر بهداشت: خیز کرونا ناشی از صف‌های درهم‌فشرده است، روزنامه شیراز نوین

وزیر بهداشت در نامه‌ای به معاونان درمان، بهداشت و غذا و دارو وزارت بهداشت و رؤسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی سراسر کشور ضمن اشاره به اینکه آنچه همکارانم در روزهای اخیر می‌بینند ناشی از بی‌توجهی‌های قبل از سفرها به‌خصوص بازارهای شلوغ، صف‌های طولانی و درهم‌فشرده مرغ و... است، هفت بند راهبرد اجرایی را جهت کاهش فشار سنگین به بخش‌های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی به خصوص مراقبت‌های ویژه ابلاغ کرد.
به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام وزارت بهداشت، متن نامه سعید نمکی خطاب به دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان، دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت، دکتر محمدرضا شانه‌ساز معاون و رئیس سازمان غذا و دارو و رؤسا و سرپرست دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی به شرح زیر است: «پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی با توجه به التهاب ناشی از موج چهارم بیماری کووید ۱۹ در کشور، همانگونه که در مکاتبات قبل یادآور شدم، پیش‌بینی ارتفاع موج جدید سنگین‌تر و حجیم‌تر از امواج قبلی است. آنچه همکارانم در روزهای اخیر از موارد بستری می‌بینند، ناشی از بی‌توجهی‌های قبل از سفرها به‌خصوص بازارهای شلوغ، صف‌های طولانی و درهم‌فشرده مرغ و... است و افزایش تصاعدی موارد سرپایی حاکی از اثرات سفرهای نوروزیست که از روزهای آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم. لذا جهت کاهش فشار سنگین به بخش‌های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی، به خصوص مراقبت‌های ویژه مجدداً توجه به موارد زیر را یادآور می‌شوم:
۱. گام جدید طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد در قالب محله محور کماکان به عنوان اولین سطح مراقبتی و بیماریابی باید موردتوجه قرار گیرد.
۲. مراکز ۱۶ و ۲۴ساعته سرپایی باید به‌شدت گسترش یابد. در این مراکز حتماً نمونه‌گیری و انجام تست، آموزش مراجعه‌کنندگان، یافتن نزدیکان در تماس با فرد مبتلا، ایزوله‌کردن آنان و در صورت نیاز ارجاع به کلینیک‌های تنفسی بسیار حائز اهمیت است.
۳. تجربه مدیریت بیماری در موج جدید با ویروس انگلیسی در استان خوزستان نشان داد درمان سریع ضدویروس در بیماران علامت‌دار و پرخطر در اولین روزهای ابتلا در کاهش بار ویروس و پیشگیری از شروع فاز مخرب ایمونولوژیک بسیار مؤثر است. لذا در کلیه مراکز سرپایی توسط پزشک متخصص یا پزشک عمومی مطلع بر مبنای پروتکل‌های ابلاغی، درمان ضدویروس با داروهایی که در پروتکل‌های ابلاغی معاونان محترم بهداشت و درمان قید شده، ضروری است. این داروها حتماً توسط رئیس محترم سازمان غذا و دارو و معاونان غذا و داروی استان‌ها باید در داروخانه‌های منتخب به مقدار کافی ارائه گردد. خوشبختانه کمبود دارویی نداریم و ضرورت دارد تعداد داروخانه‌های منتخب به حد کافی و لیست آنها در مراکز درمان سرپایی نصب شود تا بیماران جهت تهیه دارو سرگردان نشوند. این داروها طبق مصوبه، تحت‌پوشش بیمه‌های سلامت و تأمین‌اجتماعی و بیمه‌های مکمل هستند.
۴. طبق دستور رئیس‌جمهور محترم و همراهی رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه قرار شد معوقات دانشگاه‌ها که از محل منابع طرح تحول و ۱ درصد ارزش افزوده در سال گذشته تأمین نشد، سریعاً انجام و مطالبات طرف‌های قرارداد در مراکز سرپایی پرداخت گردد. ضمناً قرار شد جهت راه‌اندازی تخت‌های بیمارستانی و مراکز بهداشتی‌درمانی نزدیک به بهره‌برداری نیز منابع در اسرع وقت تأمین گردد.  هماهنگی رؤسای دانشگاه‌ها با معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع و معاونان محترم درمان و بهداشت در این راستا به طور مستمر ضروریست.
5. جهت قطع هرچه زودتر زنجیره انتقال ویروس خطرناک جهش‌یافته نظارت دقیق و مستمر بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی الزامیست. هرگونه قصور در عدم گزارش به‌موقع پروتکل‌شکنی‌ها در کلیه سطوح به عهده رئیس محترم دانشگاه استان خواهد بود. قویاً باید بر اجرای پروتکل‌ها نظارت و هرگونه نقص آنها باید به مراجع ذی‌صلاح منعکس گردد. رونوشت مکاتبات همه‌روزه به دفتر اینجانب نیز ارسال شود.
۶. با توجه به احتمال ورود ویروس‌های موتاسیون‌یافته غیرانگلیسی توسط مسافران بازگشته از سفرها، به خصوص از کشورهای همسایه، مرزهای هوایی و زمینی به‌شدت کنترل گردد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی