[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

پروژه‌های مردمی فانتزی نیستند، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

تا روز شیراز بسیاری از پروژه‌های شاخص شهرداری به بهره‌برداری می‌رسند؛ از پیاده‌راه‌های سلامت در مناطق یازده‌گانه که مورداستقبال گسترده شهروندان قرار گرفته تا پروژه‌های نورپردازی که تقویت زندگی شبانه و سرانه نشاط و سرزندگی را در کالبد شهر شیراز به‌دنبال دارند.
صبح آدینه شهردار کلان‌شهر شیراز در پیاده‌راه استاد شجریان بلوار شاهد، میزبان جمع گسترده ای از خبرنگاران بود. در این دیدار صمیمانه نماینده شورا در کرسی مدیریت شهری شیراز گوش شنوایی برای نظرات اصحاب رسانه داشت و از آرای آنها به‌عنوان نمایندگان افکار عمومی بهره برد. نکته‌ای که گروه عمده‌ای از خبرنگاران کلان‌شهر شیراز بر آن تأکید داشتند، به نقش مدیریت شهری در اشاعه نشاط و سرزندگی و پرورش امید بازمی‌گردد. به عقیده اصحاب رسانه، در کشاکش این روزهای سخت، وقتی که تنش‌های اقتصادی و نرخ تورم و شاخص فلاکت به اوج خود رسیده است، مردم بیش از همیشه به آوردگاه‌هایی برای برون‌ریزی انرژی‌های منفی و افزایش سرانه تاب‌آوری نیاز دارند.
خبرنگاران در گفت‌وگوی دوستانه با شهردار کلان‌شهر شیراز پیوسته به او یادآور شدند که رسالت مدیریت شهری در انحصار تعمیم بتن و اجرای پروژه‌هایی که آسمان و جغرافیای شیراز را با ساختارهای سخت‌افزاری بیهوده آلوده کند، نیست؛ بلکه شهرداری باید با طراحی پروژه‌های چندبعدی آنها را به صورتی اجرا کند که ضمن برآورده‌سازی نیازهای عمرانی و سخت‌افزاری شهر، کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا بخشد. پروژه‌های پیاده‌راه‌های سلامت می‌تواند یکی از این دستاوردها باشد. اجرای این‌گونه طرح‌ها می‌تواند به حفظ و گسترش فضاهای سبز در شهر انجامیده، فضاهای مرده را به آوردگاه‌های زنده شهری بدل کند؛ بسترهایی برای گفت‌وگو و تعامل به وجود آورد و در نهایت کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا بخشد. در ادامه پاسخ شهردار کلان‌شهر شیراز را به پرسش‌ها و دغدغه‌های خبرنگاران می‌خوانید:
شهردار شیراز گفت: در فصل بهار امسال شاهد افتتاح بسیاری از پروژه‌هایی خواهیم بود که با رویکرد تعالی‌بخشی کیفیت زندگی شهروندان به بهره‌داری می‌رسند. حیدر اسکندرپور در حاشیه بازدید از پروژه پیاده‌راه سلامت استاد شجریان در پاسخ به خبرنگاران بیان کرد: برخی این چنین پروژه‌هایی را فانتزی تلقی می‌کنند، در حالی که پروژه‌هایی که به فضای بصری شهر مربوط می‌شوند، با هدف تعالی‌بخشی و ایجاد روحیه شادابی در شهروندان اجرایی شده است. او با اشاره به اینکه کیفیت‌بخشی به فضاهای عمومی شهر جزو وظایف شهرداری است، افزود: ممکن است پروژه‌های عمرانی زیادی اجرا شود اما کیفیت‌بخشی به فضای عمومی شهر انجام نشود. شهردار شیراز در پاسخ به این سؤال که چرا در کلان‌شهرها نیازمند چنین فضاهایی هستیم، گفت: با اجرای پروژه‌هایی که به فضای عمومی شهر کیفیت می‌بخشند، به شهروندان حس خوب منتقل می‌شود. اسکندرپور با بیان اینکه اجرای چنین پروژه‌هایی در ١١ منطقه شهرداری شیراز در دستور کار قرار دارد، گفت: برخی مطرح کرده‌اند که نورپردازی هم هزینه برای شهر ایجاد می‌کند و هم کاری فانتزی است، در حالی که در گذشته از شیراز به‌عنوان شهر خاموش و مرده نام برده می‌شد و امروز با نورپردازی تقاطع و میادین در آغاز راه تغییر این نگاه قرار داریم.
نماینده شورای اسلامی شهر در شهرداری شیراز با بیان اینکه هم‌اینک نورپردازی میدان الله تا میدان نمازی در دستور کار قرار گرفته و نورپردازی پل ولیعصر(عج) نیز تا دو هفته آینده تقریباً به اتمام می‌رسد، ادامه داد: تلاش ما حرکت به سمت تعریف منظر شب در شیراز است تا کاملاً هویت داشته باشد. اسکندرپور به دو استراتژی توسعه‌ای و تعالی‌بخشی به‌عنوان دو رویکرد مهم در شهرداری شیراز برای اجرای پروژه‌ها اشاره و عنوان کرد: باید دید که آیا نگاه توسعه‌ای به کیفیت زندگی هم الزاماً منجر می‌شود؟ به همین دلیل برای اینکه ما در شیراز از فضاهای موجود استفاده کنیم، باید کیفیت خیابان‌ها، پارک‌ها و میادین به‌لحاظ طراحی و اجرا را تعالی ببخشیم. او تصریح کرد: برخلاف تصور برخی از افراد، پشت این پروژه‌ها ایده تعالی‌بخشی و کیفیت‌بخشی به فضاهای عمومی شهر وجود دارد. شهردار شیراز همچنین با اشاره به پروژه پیاده‌راه سلامت استاد شجریان با سه کیلومتر مسیر پیاده‌روی، گفت: طراحی این پروژه در فاز یک و دو حدود یک سال و نیم به طول انجامید. اسکندرپور با بیان اینکه یکی از اقدامات خوب مدیریت شهری در دوره فعلی اعتماد به جوانان بود، خاطرنشان کرد: طراحی و اجرای این پروژه نیز حاصل کار سه جوان است. شهردار شیراز گفت: طراحان پیاده‌راه سلامت استاد شجریان معتقدند که با اجرای کامل و نورپردازی پیاده‌راه، پروژه حتماً جایگاه بین‌المللی خواهد یافت. وی در پایان افزود: مدت‌ها پیش پیاده‌راه زیبایی حد فاصل خیابان نشاط و میدان امام‌ حسین(ع) روبه‌روی استانداری فارس با استفاده از سنگ‌فرش احداث شد که چشم‌انداز زیبایی به این محور داده است. اما متأسفانه پیاده‌رو حد فاصل فلکه قصردشت تا چهارراه زرگری را موزائیک‌کاری کردند که چشم‌انداز جالبی ندارد. با مقایسه این دو مسیر به اهمیت زیباسازی اصولی و کارشناسی‌محور شهر پی می‌بریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی