[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

مدیرکل راه و شهرسازی فارس: مردم املاک خود را در سامانه اسکان ثبت کنند، روزنامه شیراز نوین

مهندس زاهدی مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: از ۱۹ فروردین‌ماه همه مردم باید اطلاعات املاک خود را در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir ثبت کنند و این اقدام تا دو ماه ادامه خواهد داشت. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اداره ارتباطات و اطلاع‌رسانی راه و شهرسازی فارس، مهندس زاهدی افزود: هدف از اجرای این طرح، شناسایی واحدهای خالی از سکنه از طریق سامانه املاک و اسکان در مرحله اول در جهت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و هدف دوم هم شناسایی محل سکونت خانوارهای شهری و روستایی و به‌نوعی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است. مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: اگرچه در سرشماری‌های متعدد نفوس و مسکن در سال‌های گذشته، علی‌رغم مراجعه واحد به واحد خانه‌ها، می‌بایست چنین نتایجی حاصل می‌شد، اما هیچ‌گاه آمار به‌دست‌آمده نتوانست برای اجرای برنامه‌های دولت اعم از تنظیم بازار مسکن و نیز برنامه‌ریزی برای شناسایی خانواده‌های فاقد مسکن یا افراد دارای بیش از یک ملک و اخذ مالیات از مالکانی که واحدهای مسکونی خود را خالی نگه می‌دارند، مثمرثمر باشد و دولت به یک بانک اطلاعاتی دقیق در خصوص املاک موجود در کشور دست یابد.
مهندس زاهدی اضافه کرد: بر اساس اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم (قانون مالیات بر خانه‌های خالی) در سال گذشته در مجلس یازدهم، هر خانوار یک محل به‌عنوان محل اصلی سکونت و یک واحد مسکونی دیگر هم در شهر دیگری به‌عنوان اقامتگاه فرعی می‌تواند داشته باشد. همچنین اگر افراد و یا خانوارها بیش از واحدهای مذکور داشته باشند که بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌شود. مدیرکل راه و شهرسازی فارس همچنین گفت: بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ملاک اعمال مالیات بر واحدهای مشمول دریافت این پایه مالیاتی، مالیات بر اجاره‌بهای سالانه‌ای است که با استفاده از دفترچه تقویم املاکی که سالانه از سوی سازمان امور مالیاتی تهیه و به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ می‌شود، تعیین خواهد شد. زاهدی خاطرنشان کرد: در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم آمده است: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصدهزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به‌عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند (یعنی بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند) به ازای هر ماه، مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره بدین شرح است که:
سال اول: ۶ برابر مالیات متعلقه 
سال دوم: ۱۲ برابر مالیات متعلقه 
سال سوم به بعد: ۱۸ برابر مالیات متعلقه
مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: مرداد امسال، زمان صدور اولین برگه‌های مالیاتی خانه‌های خالی است و هدف اصلی قانون‌گذار از اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اخذ جریمه سنگین از دارندگان خانه‌های خالی است تا هیچ شهروندی خانه خود را خالی نگذارد. وی افزود: با سامانه املاک و اسکان که وزارت راه و شهرسازی راه‌اندازی کرده، خانه‌های خالی شناسایی می‌شوند و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرند اما خانه باید ۴ ماه خالی مانده باشد که به آن عنوان خالی اطلاق شده و مشمول پرداخت مالیات بر خالی‌نگه‌داشتن مسکن شود. جعفر زاهدی تصریح کرد: جریمه مالیاتی خانه‌های خالی به‌قدری سنگین است که من توصیه می‌کنم مردم به‌هیچ‌وجه صبر و معطل نکنند تا گرفتار شوند. مدیرکل راه و شهرسازی فارس در پایان گفت: چیزی حدود ۵۰ درصد اجاره ماهانه یک واحد مسکونی، میزان جریمه مالیاتی است که از مالک آن اخذ می‌شود؛ به عبارت دیگر هم درآمد اجاره آن واحد از دست مالک خارج شده و هم ۵۰ درصد آن چیزی که می‌توانسته دریافت کند را باید به‌عنوان مالیات پرداخت کند. مدیرکل راه و شهرسازی فارس اذعان کرد: امیدواریم امسال هیچ درآمد مالیاتی از محل خالی‌ماندن واحدهای مسکونی اتفاق نیفتد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی