[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

وزیر خارجه آلمان: مذاکرات وین برای همه طرف‌ها فشرده و دشوار است، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه آلمان مذاکرات بر سر احیای برجام را «سازنده» توصیف کرد اما گفت که این مسیر دشوار است.
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه دویچه وله، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه با شبکه تحریریه آلمان درباره روند مذاکرات هسته‌ای در وین اظهار داشت: تمام طرف‌ها بر سر اجرای کامل اهداف توافق هسته‌ای توافق دارند اما همه طرف‌ها در این مرحله آغازین، با مذاکراتی فشرده و سخت مواجه هستند.
هایکو ماس افزود: مذاکره‌کنندگان در برابر مسائل بسیار پیچیده‌ای قرار دارند و برای دست‌یافتن به یک راه‌حل به سازش و مصالحه تمام طرف‌ها نیاز است.
وی در ادامه درخصوص یک «رضایت کاذب» در جریان این مذاکرات هشدار داد و با اذعان به دشواری این رایزنی‌ها گفت: تمام طرف‌ها بر سر احیای برجام توافق دارند. 
دور جدیدی از گفت‌وگوها برای احیای برجام و بازگشت کامل به این توافق در پایتخت اتریش در قالب کمیسیون مشترک برجام از هفته پیش آغاز شده است. اتحادیه اروپا، کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه تلاش می‌کنند میان ایران و آمریکا میانجی‌گری کنند.
هدف نهایی از این تلاش‌ها احیای توافق برجام است که در سال ۲۰۱۵ بین ایران و پنج قدرت جهانی به امضا رسید اما دولت آمریکا در سال 2018 به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد.
همچنین وزارت امورخارجه آلمان در پیامی توییتری از مکالمه تلفنی هایکو ماس با ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه خبر داد و اعلام کرد که دو طرف درباره مسائل مهم بین‌المللی از جمله پیشرفت‌های مذاکرات درخصوص توافق هسته‌ای رایزنی کرده‌اند.
قرار است روز چهارشنبه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) گفت‌وگوها در سطح معاونان وزارت امور خارجه کشورهای شرکت‌کننده در توافق هسته‌ای ادامه یابد.
به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا نیز پس از پایان نشست روز جمعه کمیسیون مشترک در بیانیه‌ای مطرح کرد: شرکت‌کنندگان در جلسه از منظر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام، یک ارزیابی کلی از مذاکرات انجام‌شده در سطوح متعدد از زمان آخرین جلسه کمیسیون مشترک انجام دادند و درباره شیوه‌های اطمینان‌یافتن از بازگشت به اجرای کامل و مؤثر آن گفت‌و‌گو کردند. توضیحاتی درباره فعالیت دو کارگروه تشکیل‌شده کارشناسان در زمینه لغو تحریم‌ها و اقدامات اجرایی هسته‌ای به کمیسیون مشترک ارائه شد و حاضران در جلسه تبادل‌نظرهای سازنده و نتیجه‌بخش را موردتوجه قرار دادند. در ادامه این بیانیه آمده است: در پی بیانیه مشترک وزرای امور خارجه برجام در 21 دسامبر، شرکت‌کنندگان در جلسه بر عزمشان برای پیگیری بیشتر تلاش‌های دیپلماتیک تأکید کردند. هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام تماس‌های جداگانه‌اش را با شرکای برجام و آمریکا ادامه خواهد داد. اتحادیه اروپا همچنین در این بیانیه آورده است: گروه‌های کارشناسان کمیسیون مشترک برجام به فعالیتشان ادامه می‌دهند و موافقت کرده‌اند که طی هفته بعد دوباره در وین گرد هم بیایند. علاوه بر این، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان پس از برگزاری نشست وین گفت: همانطور که سابقاً هم توضیح داده شده بود، این کمیسیون مشترک تشکیل شد تا مذاکرات بین ایران و بقیه اعضای برجام برای بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات خود در برجام صورت بگیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی