[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

به مذاکرات وین خوش‌بین هستم، روزنامه شیراز نوین


معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره نتایج مذاکرات سه‌روزه وین گفت: نتیجه‌ای که تاکنون به آن رسیده‌ایم، این است که در مسیر درستی هستیم. به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی با بیان اینکه تلاش‌های هر دو گروه کاری تحریم‌ها و اقدامات ایران خوب بود، افزود: همچنان نیاز است بحث‌ها ادامه یابد؛ به‌ویژه دور موضوع رفع تحریم‌ها که موضوع پیچیده‌ای است. روز جمعه گزارش‌های دو گروه کاری را شنیدیم. تصمیم گرفتیم فرصتی داده شود که اعضا به پایتخت‌های خود بروند و مشورت‌های لازم را انجام بدهند و چهارشنبه هفته آینده برای ازسرگیری گفت‌وگوها بازگردند. معاون وزیر امور خارجه گفت: من به‌عنوان دیپلمات به روند موجود خوش‌بین هستم.
مذاکره‌کننده ارشد ایران جمعه‌شب در گفت‌وگو با پرس‌تی‌وی همچنین درمورد تحریم‌های آمریکا و نحوه لغو آنها گفت: در موضوع برداشته‌شدن تحریم‌ها، ایران موضعی منطقی و مستدل دارد. آمریکایی‌ها میز برجام را ترک کرده‌اند و لذا باید ابتدا آنها بازگردند. آنها باید تحریم‌ها را بردارند و دوباره عضوی از برجام شوند و سپس ایران به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت. این موضوعی است که تقریباً همه با آن موافق هستند. ما باید ببینیم این روند چگونه اتفاق خواهد افتاد. قبل از آن دو طرف درباره این موضوع در حال بحث هستند که هر طرف چه اقدامی باید انجام دهد. پس از اینکه مشخص شد که دقیقاً ایران و آمریکا چه کاری باید انجام دهند، آنگاه باید روی موضوع ترتیب اقدامات و راستی‌آزمایی کار کنیم.
وی در پاسخ به پرسشی درمورد چگونگی رفع تحریم‌ها و اینکه آیا تحریم‌ها به‌صورت غیرقابل‌بازگشت لغو خواهد شد یا اینکه صرفاً برداشته می‌شود و امکان بازگشت آنها وجود خواهد داشت، افزود: ما باید دقیقاً به مدل برجام بازگردیم. تحریم‌هایی وجود دارند که باید پایان یابند و رئیس‌جمهوری آمریکا صلاحیت و قدرت پایان‌دادن به آنها را با فرمان اجرایی دارد. تحریم‌های دیگری هستند که ناشی از قانون‌گذاری کنگره است. درمورد این تحریم‌ها رئیس‌جمهوری آمریکا فقط می‌تواند آنها را تعلیق (wave) کند. موضع ما این است که همه تحریم‌ها چه آنها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه آنها که در دوره ترامپ با برچسب‌های دیگری تحمیل شده‌اند و چه تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده، همه باید برداشته شود و آمریکایی‌ها خودشان بهتر می‌دانند باید چه کنند. عراقچی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی‌ها آمادگی دارند تحریم‌هایی را که با برچسب‌های غیر هسته‌ای در دوره ترامپ تحمیل شده است را لغو کنند، گفت: در این مورد بحث ادامه دارد. ما الان در موقعیتی هستیم که درک بهتری از موضع یکدیگر داریم. ما راه درازی در پیش داریم و هنوز در موقعیتی نیستیم که کدام تحریم‌ها (باید برداشته شود) و اقدامات دو طرف دقیقاً باید چه چیزی باشد. اما در آن جهت در حال حرکت هستیم و درخواست ما کاملاً روشن است و ما روی آن اصرار داریم. باید ببینیم در دور بعد گفت‌وگو‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد. او در ادامه درباره نحوه راستی‌آزمایی و زمان موردنیاز برای آن نیز افزود: مقصود ما از راستی‌آزمایی این است که در عمل آثار برداشته‌شدن تحریم‌ها را ببینیم. کافی نیست که آمریکا صرفاً رفع تحریم‌ها را امضا کند. آنچه برای ما مهم است این است که آثار برداشته‌شدن تحریم‌ها را روی زمین ببینیم. ما اصرار داریم تحریم‌هایی را که برداشته شده است راستی‌آزمایی کنیم. این نیازمند روش‌های خاص خود است که (با اعضای برجام) در حال بحث کردن روی آن هستیم. نمی‌دانیم این موضوع چقدر طول خواهد کشید. اما آمادگی داریم درمورد یک روند سریع و راحت راستی‌آزمایی با دیگر اعضای برجام 
گفت‌وگو کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی