[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

مسکن محرومان در اولویت است ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل بنیاد مسکن فارس با بیان اینکه در سالی که گذشت طرح تأمین ۳۵۰۰ واحد مسکونی ویژه مددجویان و اقشار آسیب‌پذیر در استان ۹۰ درصد پیشرفت داشت، گفت: این طرح با تأکید بر توسعه روستایی و محرومیت‌زدایی امسال هم دنبال می‌شود.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، عطاءالله زمانی در جلسه گرامیداشت دهه حساب ۱۰۰ امام راحل(ره) و سالروز تأسیس بنیاد مسکن، افزود: به مالکان هر واحد مسکونی مددجویی در قالب این طرح ۳۰۰میلیون ریال کمک رایگان پرداخت شده که تاکنون در این زمینه ۷۵۰میلیارد ریال هزینه شده است.
او گفت: طرح ساخت ۳۵۰۰ واحد مسکونی ویژه مددجویان و اقشار آسیب‌پذیر در قالب تفاهم‌نامه با سازمان برنامه و بودجه سال گذشته در فارس اجرایی شد و تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت داشته است و در قالب این طرح وام‌های ارزان‌قیمت ۵۰میلیون تومانی در اختیار مالکان واحدهای مسکونی قرار می‌گیرد. ۶۴ درصد از واحد‌های مسکونی دریافت‌کننده تسهیلات نیز دراین طرح کار مقاوم‌سازی را انجام داده است. مدیرکل بنیاد مسکن فارس در ادامه برخی از فعالیت‌های توسعه روستایی در سال گذشته را نیز تشریح کرد و افزود: بنیاد مسکن با تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی گام‌های مؤثری برای توسعه و محرومیت‌زدایی در استان انجام داده و هم‌اکنون برای ۱۰۰ درصد روستاهای استان فارس طرح هادی تهیه شده و در ۵۴ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار معادل یک‌هزار و ۲۶۴ روستا این طرح اجرایی شده است. شاخص توسعه روستایی در این حوزه در فارس فراتر از متوسط کشوری است. او افزود: این طرح‌ها در ۲هزار و ۳۳۸ روستا در فارس تهیه شده و ۳۳۵ طرح هادی در استان در سال گذشته اجرا شده است. زمانی صدور اسناد مالکیت در روستاها با همکاری ثبت اسناد و املاک را یکی دیگر از شاخص‌های توسعه روستایی در فارس دانست که بنیاد مسکن دنبال کرده است و گفت: ۲۸۳هزار و ۲۱۳ سند مالکیت روستایی در فارس صادر شده است. در شهرهای زیر ۲۵هزار نفر جمعیت نیز ۳۳هزار و ۸۵۷ جلد سند مالکیت واحدهای مسکونی صادر شده است. مدیرکل بنیاد مسکن فارس ادامه داد: اعطای اسناد مالکیت، موجب قانونمندشدن معاملات و جلوگیری از تخلفات و ایجاد انگیزه برای رونق اقتصادی در مناطق شهری و روستایی شده است. او اظهار کرد: تضمین مالکیت و ارزش‌دادن به تثبیت مالکیت خانه‌های مسکونی، جلوگیری از تعارض مالکان، وجود وثیقه‌ای مطمئن برای اخذ تسهیلات، جلوگیری از مهاجرت جامعه روستایی به شهرها، برنامه‌ریزی مؤثر در بازار خرید و فروش و قانونمندکردن این فعالیت و همچنین تسریع در امر آموزش و بهداشت، از نتایج اجرای این طرح است. او از واگذاری اراضی به متقاضیان و زوج‌های جوان به‌عنوان یکی دیگر از شاخص‌های توسعه روستایی یاد و خاطرنشان کرد: ۱۰۳هزار و ۳۰۵ قطعه زمین تاکنون به متقاضیان در روستاهای فارس واگذار شده است.همچنین بنیاد مسکن با همراهی اداره کل امور عشایر استان ۱۳۵ طرح مطالعاتی اسکان عشایر تدوین کرده که ۶۱ طرح مصوب شده است.همچنین ۵۲ روستای استان فارس برای تهیه طرح مطالعاتی هدف گردشگری و حفظ بافت باارزش فرهنگی و گردشگری شناسایی شده که این طرح‌ها در ۴۶ روستا تصویب شده و ۱۴ طرح نیز در حال مطالعه است.
او به موضوع واگذاری زمین در روستاها برای ایجاد انگیزه سکونت نیز اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن در برخی از روستاها زمین واگذار می‌کند. افرادی که در این موارد متقاضی هستند می‌توانند با اخذ زمین مناسب و اقدام به ساخت‌وساز زمینه افزایش جمعیت را هم فراهم کنند؛ در این زمینه از حساب ۱۰۰ امام(ره) هم برای ساخت سرپناه کمک می‌شود. کمک‌های هشت‌میلیون تومانی هم می‌شود تا سرپناه نیازمندان در روستاها با سرعت ساخته شود. خیران نیز در این زمینه کمک می‌کنند تا ساخت سرپناه شتاب گیرد.
زمانی به اقدامات انجام‌شده برای بازسازی واحدهای خسارت‌دیده از سیل در خارج از استان فارس هم اشاره کرد و گفت: فارس به‌عنوان استان معین از سال ۶۹ که زلزله رودبار رخ داد، تا سیل سال ۹۸ در استان خوزستان بازسازی ۱۹هزار و ۱۷۱ واحد مسکونی را خارج از استان فارس انجام داده است. مدیرکل بنیاد مسکن فارس، تأمین مسکن شهری متناسب با سطوح درآمدی شهروندان را از اولویت‌های بنیاد مسکن دانست و گفت: اجرای ۵هزار و ۳۴ واحد مسکونی در قالب ۸۸ طرح دراستان فارس و طراحی یک‌هزار و ۳۳ واحد مسکونی در قالب ۳۷ پروژه در دست اجرا از جمله عملکردها در حوزه مسکن شهری است. همچنین در این حوزه ۷۱ پروژه مسکونی با پیشرفت فیزیکی ۲۳ درصد برای ساخت ۲هزار و ۱۰۷ واحد مسکونی در حال اجراست.
مدیرکل بنیاد مسکن فارس با اشاره به استقبال کم‌نظیر متقاضیان طرح مسکن ملی در فارس به‌ویژه در مناطق جنوبی استان گفت: چهارهزار و ۲۵۶ قطعه زمین برای اجرای این طرح در فارس آماده 
شده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی