[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

زندگی در بافت تاریخی باید جریان پیدا کند ، روزنامه شیراز نوین

نخستین وبینار بین‌المللی چشم‌اندازها و چالش‌ها در بازآفرینی شهری با سخنرانی حیدر اسکندرپور شهردار شیراز و به میزبانی مشترک متروپلیس (انجمن کلان‌شهرهای مهم جهان) و شهرداری تهران برگزار شد. به گزارش دریافتی شیرازنوین، در افتتاحیه این وبینار پیروز حناچی شهردار تهران، اکتاوى دلاوارگا دبیرکل متروپلیس و حیدر اسکندرپور شهردار شیراز سخنرانی کردند و در بخش دوم مدیران شهری و استادان دانشگاهی قاهره، دهلی و استانبول ضمن تشریح مباحث نظری مرتبط با بازآفرینی شهری، تجربیات، چالش‌ها و دستاوردهای شهرهای متبوع خود را در این زمینه تشریح کردند. 
«بازآفرینی شهری پایدار در شهرهای تاریخی» موضوع سخنرانی شهردار شیراز در این وبینار بین‌المللی بود.
حیدر اسکندرپور با تکیه بر این موضوع گفت: تجربه مدیریت شهرهای تاریخی در طول قرن حاضر، اشکال گوناگونی از مواجهه با بافت تاریخی همچون تخریب و بازسازی، نوسازی و بهسازی، مرمت شهری و بازآفرینی شهری را نشان می‌دهد. وی با اظهار تأسف از اینکه شهر تاریخی شیراز نیز از این قاعده مستثنا نبوده است، افزود: طی دهه‌های اخیر رویکردهای متفاوتی در مجموعه مدیریت شهری اتخاذ و اجرا شده و ما وارث نتایج اقداماتی هستیم که در گذشته با هدف توسعه انجام شده است. شهردار شیراز تأکید کرد: نه حفاظت صرف منجر به احیای زندگی در محلات کهن شهرهای تاریخی می‌شود و نه توسعه به‌تنهایی باعث ارزش افزوده املاک خواهد شد و باید رویکردی بینابینی از حفاظت کالبدی و توسعه عملکردی و فعالیت‌ها در پیش گرفته شود تا اقتصاد شهری رونق بگیرد. اسکندرپور با بیان اینکه در مجموعه مدیریت شهری شیراز، پایداری اجتماعی و بازآفرینی شهری فرهنگ‌مبنا به‌عنوان رویکرد حاکم بر اقدامات در بافت تاریخی مدنظر قرار گرفته است، گفت: در این راستا محلات، بر اساس پتانسیل‌های سکونتی یا گردشگری، تقسیم‌بندی شده‌اند و هدف اصلی اقدامات ما ارتقای معیشت ساکنان، بهبود درآمد از طریق صنعت گردشگری و تأمین خدمات شهری برای ارتقای کیفیت زندگی است. 
عضو هیئت‌مدیره متروپلیس با اشاره به دستاوردهای این کلان‌شهر در بافت تاریخی افزود: نتیجه اقدامات و سرمایه‌گذاری شهرداری در بافت تاریخی ظرف دو سال گذشته موفقیت‌آمیز بوده است. سرمایه‌گذاری انجام‌شده موجب افزایش ارزش افزوده املاک شده و میل به سرمایه‌گذاری در بافت افزایش پیدا کرده است. 
اسکندرپور در نخستین وبینار بین‌المللی چشم‌اندازها و چالش‌ها در بازآفرینی شهری، گفت: این اقدامات در این راستاست که زندگی در بافت تاریخی جریان پیدا کند و هم‌اکنون مجموعه اقدامات صورت‌گرفته تمایل بازگشت ساکنان اصلی به بافت را افزایش داده است. 
بر اساس این گزارش، این وبینار بین‌المللی با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، اکتاوى دلاوارگا دبیرکل متروپلیس، حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، مدیران شهری و استادان دانشگاهی قاهره، دهلی و استانبول و مدیران و کارشناسان شهری عضو متروپلیس روز چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی