[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

روش بذرگیری گوجه فرنگی و نگهداری بذر آن در منزل، روزنامه شیراز نوین

با کاشت بذر هر نوع گوجه فرنگی می‌توانید گوجه‌هایی یکسان و شبیه به همان نوع تولید کنید. اما ابتدا باید مراحل بذرگیری گوجه فرنگی را با روشی صحیح انجام دهید.
به گزارش نمناک، اگر تجربه کمپوست کردن باقی‌مانده‌های گوجه فرنگی را داشته باشید، قطعاً دانه‌های گوجه فرنگی را دیده‌اید، دانه‌های موجود در این کمپوست‌ها در صورتی که یک زمستان را به عنوان اصلاح کننده خاک و یا مالچ (به طور کلی به هر ماده‌ای که به عنوان پوشش برای حفظ رطوبت، جلوگیری از رشد علف‌های هرز و... بر روی خاک قرار بگیرد مالچ می‌گویند. ) سالم بگذرانند، ممکن است گوجه فرنگی‌های جدید بدهند.
گاهی اوقات نیز گوجه فرنگی‌های ریزی که از درختان سال قبل به زمین می‌ریزند، در بهار رشد می‌کنند اما به جای اینکه منتظر باشید که به صورت تصادفی رشد کنند بهتر است دانه‌های آن را در هر جایی که مایلید، بکارید.
زمان جمع‌آوری دانه‌های گوجه فرنگی برای بذرگیری
دانه‌های گوجه فرنگی را می‌توان از میوه‌هایی که کاملاً رسیده‌اند، از اواسط تابستان تا پاییز جمع‌آوری کرد. گوجه فرنگی گیاهی است که به کندی رشد می‌کند ، بنابراین چنانچه پیش از این هم در نمناک خواندید باغبانان کاشت آن‌ها را از اوایل بهار آغاز می‌کنند.
ممکن است بذر گوجه فرنگی شش تا هشت هفته طول بکشد تا به نهال زنده تبدیل شود و اگر یک بوته در فضای باز کاشته شود، برای تولید میوه رسیده ممکن است به دو ماه زمان نیاز داشته باشد.
البته این بسته به نوع و اندازه گوجه فرنگی تا حدودی متفاوت است، به عنوان مثال گوجه گیلاسی و گلابی زودتر از گوجه فرنگی گوشت گاو (Beefsteak) میوه می‌دهد. اما به طور کلی، گوجه فرنگی یکی از گیاهان کند رشد است.
چند مورد مهم درباره بذرگیری گوجه فرنگی
برای خشک کردن بذر بسیاری از گیاهان باید غلاف و یا خود میوه را خشک کرد و سپس از دانه‌های خشک شده آن‌ها استفاده کرد اما کار گوجه فرنگی کمی ‌بیشتر طول می‌کشد زیرا بذر آن‌ها در یک فضایی مانند یک گونی پر از ژل محصور شده است که دارای مهار کننده‌های رشد است تا از جوانه زدن دانه‌ها در داخل گوجه فرنگی جلوگیری کند، بنابراین بهترین روش برای از بین بردن این پوشش ژل مانند، گندیدگی و تخمیر میوه‌ها است. در طبیعت، زمانی که میوه از گیاه می‌افتد، این اتفاق رخ می‌دهد اما ما به دنبال راهی سریع‌تر هستیم.
برای به دست آوردن بذرهای خوب اولین قدم، انتخاب گوجه فرنگی‌هایی است که از نظر ظاهر مناسب هستند. شما باید از بهترین میوه‌ها بذر تهیه کنید این کار باعث می‌شود تا بهترین ژن‌ها به میوه‌های سال بعد منتقل شود.
البته به یاد داشته باشید از دانه‌هایی استفاده کنید که به روش گرده افشانی بازOP یا Open- Pollinated  (گرده افشانی توسط باد، آب، حشرات و یا سایر عوامل طبیعی را گرده افشانی باز می‌گویند.) تولید شده‌اند. در این روش تنوع ژنتیکی بسیار بالاست.
در مقابل بذرهای گوجه فرنگی هیبریدی (تولید بذر از دو گیاه والد)، گرچه ممکن است جوانه زده و رشد کنند اما اغلب گیاهانی را به وجود می‌آورد که از نظر ژنتیکی به یکی از والدین شبیه است و میوه‌های بسیار متفاوت از آنچه شما انتظار دارید را تولید می‌کند.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی