[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

آزمون دوازدهم، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار

محبوبیت دولت‌های تدبیر و امید قابل‌قیاس نیست. در مرحله اول اهالی پاستور توانستند به یمن دلارهای برجامی رشد بی‌سابقه‌ای را برای اقتصاد ایران به ارمغان آورده و مردم را به روزهای بهتر امیدوار کنند. اگرچه برنامه جامع اقدام مشترک و مفاد آن از سوی پیمان‌شکنان و استعمارگران دوران هیچ‌گاه به‌صورت تمام و کمال اجرا نشد و اگرچه برجام نتوانست تمامی انتظاراتی که از آن می‌رفت را عملی سازد، با این حال دولت یازدهم به موفقیت‌های چشمگیری در عرصه‌های مختلف دست یافت و در مدت چهارساله شاهد ثبات نسبی و رشد مقطعی در بسیاری از بازارها بودیم... 

در این دوران بود که صنایع خودروسازی شتاب گرفت و ناوگان پیر و فرسوده هواپیمایی کشور کمی ترمیم شد. به‌موازات آن ثبات نرخ ارز و رشد ارزش ریال اتفاق افتاد که این مسئله بخش خصوصی کشور را برای فعالیت‌های سازنده و رشد ترغیب کرد.
اما از آنجایی که دوران عافیت ما معمولاً زود به سر می‌رسد، در کمال ناباوری جهانیان شاهد به‌قدرت‌رسیدن دیکتاتور قرن در کاخ سفید بودند. دونالد ترامپ مخلوع که نتوانست مجوز صدارت را برای بار دیگر از مردمش بستاند، همه معاهده‌هایی که در وین به امضا رسیده بود را به‌یک‌باره پاره کرد. جهانیان در آن برهه به این نتیجه رسیدند که تمامی پیمان‌های بین‌المللی قائم‌به‌شخص بوده و بر قانون استوار نیست؛ به همین دلیل دیگر نمی‌توان به هیچ عهد و تعهد مکتوبی که به امضای سازمان ملل هم رسیده باشد، خوش‌بین بود. به همین دلیل دولت دوازدهم با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند. بیشترین تحریم‌های تاریخ علیه ملت ایران در دوره دولت دوازدهم اعمال شد و این امر زمینه‌ساز تحولات منفی بسیاری در اقتصاد ایران گردید. نرخ ارزهای خارجی تنش‌های لحظه‌ای را تجربه کرد و بسیاری از کالاهای داخلی که بی‌ارتباط با دلار و یورو هم بودند، از فرایند نجومی‌شدن قیمت‌ها تبعیت کردند. نتیجه کار به رشد بی‌سابقه خط فقر و افزایش شاخص فلاکت در مقیاس وسیعی انجامید و مشکلات مردم بی‌شمار شد. در این برهه مخالفان برجام و کاسبان تحریم هم جان دوباره‌ای برای انتقاد از سیاست‌های خارجی دولت یافتند و اهالی پاستور روزهای سخت و دشواری را در برابر هجمه‌های داخلی و خارجی و مهم‌تر از همه فشارهایی که بر مردم وارد می‌شود متحمل شدند. به همین دلیل است که موفقیت و محبوبیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم قابل‌قیاس نیست. اما پرونده دولت تدبیر و امید در همین جا بسته نمی‌شود؛ هر لحظه از مذاکرات اخیر وین پیام‌های مثبتی مخابره می‌شود و نارضایتی صهیونیست‌ها و سعودی‌ها می‌تواند نشان از دست بالای ایران در پروژه احیای برنامه جامع اقدام مشترک داشته باشد. هرچند دولت دوازدهم به‌خوبی می‌داند که فرصت چندانی برای برخورداری از میوه‌های برجام در فصل جدید ندارد و باید به راهکارهای دیگری برای کسب محبوبیت متوصل شود.
در کشاکش روزهای سخت اقتصادی، تهدید مرگ و ابتلا به ویروس کرونا هم امان مردم را بریده است. شیب واکسیناسیون در ایران بسیار ملایم و لاک‌پشتی است و در کشاکش هر موج هزاران نفر بر اثر ویروس مشکوک چینی جان می‌سپارند. بنابراین دولت دوازدهم چنانچه سودای محبوبیت در سر داشته و مردانش نیم‌نگاهی به موفقیت در انتخابات پیش رو، باید عملیات واکسیناسیون را تسریع کند. امروز مردم ایران با رنج نداری و گرسنگی و تهدید کرونا بی‌تاب شده‌اند و نیازمند مرهمی بر دردهایشان هستند. به‌طور حتم نمودارهای اقتصادی در مدت زمان کوتاهی مسیر رشد را نشان نخواهند داد اما تلاش برای مقاوم‌سازی در برابر بیماری کووید 19 می‌تواند در تزریق آرامش به افکار عمومی نقش ارزنده‌ای داشته باشد. این روزها تهیه واکسن‌هایی که مجوز سازمان بهداشت جهانی را داشته باشد باید به یکی از سه اولویت اول دولت دوازدهم بدل شود؛ چراکه مردم ایران بدون واکسیناسیون با مظلومیت جان می‌سپارند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی