[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

رئیس سازمان انرژی اتمی: ظرفیت بالقوه غنی‌سازی‌مان حدود ۲۴هزار سو است، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران در بخش غنی‌سازی به آستانه‌های این فناوری رسیده و خودمان طراحی می‌کنیم.
به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه نگاه یک با اشاره به دستاوردهای هسته‌ای که در سالروز ۲۰ فروردین اعلام و معرفی شد، گفت حوزه عملکرد سازمان بسیار وسیع است؛ از جمله در صنعت، کشاورزی و پزشکی. بخش عمده‌ ۱۳۳ دستاورد به چرخه سوخت هسته‌ای برمی‌گردد و غنی‌سازی. بخش عمده دیگر آن به بخش‌های دیگر آن مثل کشاورزی مربوط بود؛ از جمله برنج جدیدی که تولید شده و در برابر خشک‌سالی مقاوم است. یا سامانه‌های پرتودهی که برای بالابردن عمر تولیدات کشاورزی مثل خرما کاربرد دارد. این سامانه‌ها در یزد، قزوین، بناب، کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد. یا در ساخت سانتریفیوژ خاصی که در صنعت دارو نیاز است و تست‌های خیلی جدی شد و موفق شدیم آن را بسازیم.
وی ادامه داد: در تولید واکسن کرونا یکی از تجهیزات موردنیاز سانتریفیوژ است و سازمان در اینجا وارد شده است. در تولید رادیودارو نیز ما سرآمد و با چند دانشگاه در حال همکاری هستیم. در تولید یک نوع رادیودارو که در درمان پروستات مؤثر است نیز همکاری داریم. همچنین در پروژه تترا که در خاورمیانه بی نظیر است و در ۳۷هزار متر پر از تجهیزات و تحقیقات در حوزه رادیوداروهاست که ان‌شاءالله در شهریور بخش اول آن آماده می‌شود.
وی ادامه داد سازمان انرژی اتمی در هر چیز که با اتم سر و کار داشته باشد متولی است؛ مثل فناوری کوانتوم.
صالحی در بخش دیگری از سخنانش یک بار دیگر گفت: ظرفیت غنی‌سازی ما الان ۱۶هزار و ۵۰۰ سو است ولی این اضافه می‌شود و به‌نوعی طرفیت بالفعل ماست، اما بالقوه الان حدود ۲۴هزار سو می‌توانیم در اختیار داشته باشیم. در سالنی که برای مونتاژ سانتریفیوژها داشتیم، ۶۰ تا IR۶می توانستیم تولید کنیم که حدود ۶۰۰ سو می‌شد و این میزان ظرف ۱۰ ماه ۱۹۰هزار سو را تأمین می‌کرد. حضرت آقا هم فرمودند زیرساخت تولید ۱۹۰هزار سو را تولید کنید که این کار را ما انجام دادیم. صالحی درباره آغاز فرایند تولید اورانیوم فلزی و انتقادات اروپایی‌ها به این مسئله گفت: صحبتی که آژانس در این‌باره کرد یک خلط مبحثی را به وجود آورد. سوخت رآکتور تهران یک سوخت قدیمی است و باید برای آن دنبال سوخت جدید بریم که در مرزهای دانش است. برای ساخت این سوخت آلیاژ اورانیوم با سلیساید نیاز است. یعنی اورانیوم فلزی را باید تولید کنیم اما آن با سلیساید ذوب می‌شود، بعد تبدیل به آلیاژ شده و دوباره به پودر تبدیل می‌شود؛ به‌عبارتی اورانیوم فلزی تا پایان باقی نمی‌ماند.
وی افزود: ما نمونه آلیاژ اورنیوم سلیساید را تولید کردیم و خوشبختانه خلوص خوبی داشت و در آینده برای رآکتور تهران از این سوخت استفاده می‌کنیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره برخی ادعاها و تلاش برای بازکردن مجدد پرونده پی‌ام‌دی گفت: به ادعای خودشان (غربی‌ها) ایران تا ۲۰۰۳ دنبال سلاح هسته‌ای بوده است اما این ادعاها و اتهامات در برجام حل شد. حالا آمدند دوباره مدعی شدند در سایتی آلودگی داریم. خوب ما خودمان هم گفتیم که در سال ۶۸ قطعات سانتریفیوژ را وارد کردیم و اینها آلودگی ایجاد کرد. الان هم می‌گویند که آثار این آلودگی‌ها برای قبل از ۲۰۰۳ است. معتقدم می‌خواهند با طرح این مسائل آزار سیاسی برسانند وگرنه پی‌ام‌دی حل شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی